bugün

bir acaip soru. sanane kardeşim denilmesi içten geçirilen sorudur. ırkçılığa meyilli her gördüğü doğuluyu kürt diye nitelendirme çabasıdır.
(bkz: ayar verilmez alınır)
-kurt musun
+hayır papağan
+kurtmusun lem ?
-aslanim ben .. hemen kac yoksa sitivericem biryerlerini..

siz siz olun hic bir insana kürt'müsün diye sorup ta irkciliğin dibine vurmayin.. ayiptir.
- kurt musun?
+ babam köpek.
+ annem kurt.
+ iki taraftan itoğluitim anlıyacağın.
(bkz: bunu soran insan olamaz)
bu soruyu soran insan etnik ayrımcılık yapan kişidir yoksa neden karşısındakini kürt müsün, türk müsün gibi sorular sorarak sınıflasın ki. karşısındaki insanın sadece insan olduğunu kabullenmek istememekte midir zira?
bunu sorana ancak ve ancak; insan mısın?
diyerek cevap verilebilecek olan sorudur...
bunun bir de "afedersin kürt müsün?" versiyonu vardır ki; tam kafadan kopartır.**
+kurt müsün?
-hayır, insanım...
+anladım.
- kurt musun ?
+ evet
- benimde atalarim "kurt"
+ vay hayvan vay

(bkz: bakma öyle melul melul)

edito: melul degil melül gibidir $apkasi vardir. kurt degil kürt yazilir, iki noktalidir, yani u lari ü oku evladim.
+ kürt müsün?
- nerden anladın?
+ bilmem, içime doğdu.
kürtmüsün diye sormanin neresi irkcilik? ha onu o manada sorarsan tabiki öyle olur. aslinda kürt olup olmadigini merak edipte sormamak irkciligin dahada kötüsü bence, anlayan anlamistir bunu.
(bkz: kart mısın)
-kürt müsün?
+heee
-dünya sikimi minare görtüme.
+hö! ama sen fasik yapiyorsun!
+ kürt müsün?
- sorduğuna göre sen de faşist olmalısın.
+ lan kimlik mimlik diyodun hani?
- olsun. sen sorma.
+nerelisin?
-türkiyeliyim.
+kürtsün yani.
-!?>#½>$£#$
işlerine gelince 'hepimiz kardeşiz' edebiyatı yapanların aslında gerçek niyetlerini belli ettikleri soru cümlesi. yani hayır kardeşiz de bu soru niye? Tabiki muhabbet amaçlı soruları kastetmiyoruz.
sorulmasında çok fazla gariplik olmayan sorudur. sohbetin devamı nasıl gidiyor asıl oraya bakmak lazım. sıkça tanık olunan diyaloglardan örnekler sunmak gerekirse:

+ kürt müsün?
- evet
+ olsun abi önemli olan insan olmak

(madem öyle neden soruyorsun? "değilim" cevabını alınca da aynı şeyi diyecek miydin?)

+ kürt müsün?
- evet
+ olsun bir sürü iyi kürt'de var

(tövbeee)

+ kürt müsün?
- evet
+ ...
- niye ki?
+ yok öylesine sordum.

(buyur buradan yak)
insanın bütün iç ve dış dünyasını açığa vurabilecek soru.

mesela benim kendi adıma; "evet" yanıtını vermiş olan yaşam formlarıyla işim olmaz.
sorulması türkiye'nin belli yörelerinde sakıncalı olan sorudur.en ağır hakaretlerden birisi olan "kürt" kelimesini içinde barındırdığı içindir.
peşin edit:bursalı birisine "kürt"diye hitap etmeyi deneyin.(gerisi hayal gücü)
canım ülkemin gençleri tarafından daha çok aşağılamak için kullanılan sözcüktür.ortamda birisi aptalca,malca bi hareket yaptığında kürt müsün olm yada sus lan kürt diye ibareler kullanıldığına birebir tanık oldum.ama gelde bunun yanlış bişi olduğunu anlat.
+ pkk'lı mısın?
- hayır ankara'lıyım.
+ kürt müsün?
- hayır çerkezim.

(bkz: pardon)
nedense Bize haklarımızı verin biz ayrı bir halkız Kürtçe eğitim vs vs diye höyküren Kürtlerin bile için için kızdığı sorudur. Anlamadığım şey ise nedir bu aşağılık kompleksi?

Arkadaş sen demiyor musun ben ayrı halkım, ben şuyum ben buyum ayrı milletim diye, hatta abartıp köklü tarihli kadim bir milletim diye.

E diyorsun.

devlette de mesela okullarda Kürtçeyle eğitimde ayrı muamele görmek istiyorsun.
Yine ayrı muamele görüp özel kanal istiyorsun.
Hatta tamamen ayrı muamele görmek için özerklik istiyorsun.
onu geçtim sapıtıp bağımsızlık istiyorsun.

e şimdi ben sana Kürt müsün diye sorunca neden hakaret olarak algılıyorsun ki?

Millet olmanın, halk olmanın birinci şartı kendi kimliğinden utanmamak ve sorulduğunda, sorulmadığında her daim o kimliği üzerinde gururla taşımaktır.

Bana Türk müsün diye sorduklarında Türk'üm karadenizliyim Anam tatar, Babam Çepni diye gururla söyleyebiliyorum. Yurt dışında en ön yargılı ortamlarda bile, hatta çekinmeden bu önyargı içerisindeki hatun ortamında bile bunun üzerine basabasa söyleyebiliyorum.

Dilimle, şivemle örf adetlerimle, memleketimle, insanlarımla, her şeyimle gurur duyuyorum bu gururu da hiç çelişki yaşamadan insanlara aktarıyorum.

Ama sen bunu bile yapamıyorsun.

çevrenden insanlarından mı utanıyorsun?
Yoksa hala kararsızlık içerisinde misin kimliğin hakkında?
insanların adı dolayısıyla sık sık cevaplamak zorunda kaldığı sorudur.

(bkz: baran)