bugün

(bkz: küfür etkisi yaratan ama küfür olamayan cümleler)
Bizim oralarda yaygın olarak kullanılan bir aşağılama ifadesidir. Kürtlerle tanışana kadar pek anlam veremezdim. Ama şimdi bakıyorum da kavgada söylenmezmiş.
karşınızdaki dediğinizi anlamıyorsa bu soru sorulabilir.
başka bir şeye yaramazlar zaten.
(bkz: sus lan kürt)
(bkz: in misin cin misin)
(bkz: evet ama istifa etmek istiyorum) ya da (bkz: sana ne yarraam) arasında tepki verdiren soru. insanların kendilerinden utanmasını görmek istercesine sorulan bir soru. ben olsam ikinci bakınızı seçerdim.
+kürt müsün?
-ee kem küm mırın kırın falan fistan...
+leeen!
-ama divlet bize yordim etsin :(
+tamam anlaşıldı.
-ama divlet..
+keees, hep devlet size yardım ediyor mk. sizin bir çaba gösterdiğiniz yok.
-ama divlet...
+başa sardı.
-kürt müsün?
-evet
-allah başka dert vermesin.
laz mısın ile kürt müsün arasında bir fark yoktur. ama nedense kürtlere bu soruldugunda daha bi gocunurlar, heralde nedeni herkez bizi ezmek istiyor, aşalamaya çalışıyor gibi düşünmelerinden kaynaklanıyor. iddasına varım ki lazmısın sorusu bu ülkede kürtmüsünden fazla sorulmuştur.

edit : laz değilim, rizeliyim
(bkz: yarı yarıya)*
sorudur, ama kişinin sorma sebebine göre sorunun boyutu değişir. belirli bir samimiyetten sonra sorulursa çok da göze batmaz.

aynı cinste başka sorular da mevcuttur;

(bkz: alevi misin)
(bkz: allah a inanıyor musun)
ciddi bir şekilde kullanıldığını duyduğum hakaret amaçlı söz. bildiğin hakaret olarak algılanıyor. "kürtlük yapmayın ulan" şeklinde de kullanılabilir. bu hakareti kullanda mı yoksa bunun ortaya çıkmasını sağlayanda mı suç bilinmez.
A-Kürt müsün?
B-Nereden anladın
A-Kendinizle çok barışıksınız.
B-Elhamdülillah kürdüm.
o halde nasıl sorulacak diye merak edilen konudur.

-şey siz şeymisiniz ?
*hoo
-siz seydenmisiniz ?
*hooooo
-ingilizce soruyum da millet bana faşo demesin. r u kurdish man?
*hoo.
-siktir et amk. şimdi faşo damgası yemeyelim.
+kürt müsün?
-evet ya da hayır peki ya sen insan olduğuna emin misin ?
yurdum insanının kürtlere bakış açısını gösteren güzel ifade. neden kimse laz mısın, pomak mısın, çerkez misin diye sormuyor hemencecik. demek ki sorun kürtlerde.
senin benim gibi adama kökenini sormaktan ibaret bir söylemdir.

kürt-türk kardeştir. provakasyon galoşu pkk asıl suçludur. ve tabi onları provakasyonuna alet olan yumrukçular.
çok ağır bir hakarettir, küfürdür, kavga sebebidir.
yere falan tüküren, bağırarak konuşan, etrafını rahatsız eden insanlara sorulabilecek isabetli soru. cevap genel de evettir.

türk'e sorduğunuzda ise hakaret yerine geçer.
insanların adı dolayısıyla sık sık cevaplamak zorunda kaldığı sorudur.

(bkz: baran)
nedense Bize haklarımızı verin biz ayrı bir halkız Kürtçe eğitim vs vs diye höyküren Kürtlerin bile için için kızdığı sorudur. Anlamadığım şey ise nedir bu aşağılık kompleksi?

Arkadaş sen demiyor musun ben ayrı halkım, ben şuyum ben buyum ayrı milletim diye, hatta abartıp köklü tarihli kadim bir milletim diye.

E diyorsun.

devlette de mesela okullarda Kürtçeyle eğitimde ayrı muamele görmek istiyorsun.
Yine ayrı muamele görüp özel kanal istiyorsun.
Hatta tamamen ayrı muamele görmek için özerklik istiyorsun.
onu geçtim sapıtıp bağımsızlık istiyorsun.

e şimdi ben sana Kürt müsün diye sorunca neden hakaret olarak algılıyorsun ki?

Millet olmanın, halk olmanın birinci şartı kendi kimliğinden utanmamak ve sorulduğunda, sorulmadığında her daim o kimliği üzerinde gururla taşımaktır.

Bana Türk müsün diye sorduklarında Türk'üm karadenizliyim Anam tatar, Babam Çepni diye gururla söyleyebiliyorum. Yurt dışında en ön yargılı ortamlarda bile, hatta çekinmeden bu önyargı içerisindeki hatun ortamında bile bunun üzerine basabasa söyleyebiliyorum.

Dilimle, şivemle örf adetlerimle, memleketimle, insanlarımla, her şeyimle gurur duyuyorum bu gururu da hiç çelişki yaşamadan insanlara aktarıyorum.

Ama sen bunu bile yapamıyorsun.

çevrenden insanlarından mı utanıyorsun?
Yoksa hala kararsızlık içerisinde misin kimliğin hakkında?
+ pkk'lı mısın?
- hayır ankara'lıyım.
+ kürt müsün?
- hayır çerkezim.

(bkz: pardon)
canım ülkemin gençleri tarafından daha çok aşağılamak için kullanılan sözcüktür.ortamda birisi aptalca,malca bi hareket yaptığında kürt müsün olm yada sus lan kürt diye ibareler kullanıldığına birebir tanık oldum.ama gelde bunun yanlış bişi olduğunu anlat.
sorulması türkiye'nin belli yörelerinde sakıncalı olan sorudur.en ağır hakaretlerden birisi olan "kürt" kelimesini içinde barındırdığı içindir.
peşin edit:bursalı birisine "kürt"diye hitap etmeyi deneyin.(gerisi hayal gücü)
insanın bütün iç ve dış dünyasını açığa vurabilecek soru.

mesela benim kendi adıma; "evet" yanıtını vermiş olan yaşam formlarıyla işim olmaz.