gözde, görme sinirinin ağ tabakadan çıktığı ışığa duyarsız olan bölge.
insandaki yeri, rahat tespit edilen hembele.
bunun için özel kare, daire falan vardır. bir gözünü odaklarsın ona, geri çekince kağıdı belli noktada görünmez olur. hah o zaman kör noktaya düşmüştür görüntü. çok bir şeye yaramaz tabii bu deney.
herhangi bir aletin işlevini yapamadığı / yayamadığı, o bölge üzerinde etkisiz kaldığı nokta.
okuldaki kameraların göremediği ve öğrencilerin azdığı yer
francıs fukuyama'nın editörlüğünü yaptığı kitap.büyük umutlarla alınmış olmasına rağmen "süslü sözcükleri gevelemekten" başka birşey yapmadığı öğrenildiğinde hayakırıklığına uğratmıştır.
(bkz: the blind side)
2 gözümüzün olmasındaki en büyük sebep kör noktadır. Her iki gözümüzünde kör noktası vardır. Bir gözümüzün kör noktasını diğer gözümüzle görebiliriz.
The Blind Side adlı filmdir . Film konusu ise '' Babasının kim olduğunu bilmeyen, annesi uyuşturucu müptelası, onüç kardeşin arasında kimsenin umursamadığı Afro Amerikan genç bir çocuğun hayatı sokaklarda geçmektedir. ''
Ülkemizde bulunan 65 kör noktadan bazıları:
izmir -Turgutlu karayolunun 17. km
Muğla - Marmaris yolunun 22. km
Edremit - Burhaniye yolunun 13. km
Beyşehir - Akseki yolunun 42. km
Malatya - Elazığ yolunun 37 ve 40. kilometreleri
Denizli - Serinhisar yolunun 17. km
Antalya - Serik yolunun 16.km
Bafra - Samsun yolunun 14. v 15. kilometreleri
Aksaray - Nevşehir yolunun 14 ve 15. kilometreleri
Akçaabat - Trabzon yolunun 16. kilometresi
http://www.timeturk.com/b...ri-da-getirdi/haber-61498
trafik kazalarının büyük çoğunluğunu oluşturur ve tehlikelidir. bazen bu nerden çıktı lan iyi ki bakmışım tepkisini verebiliyosunuz. çoğu zaman aynaya güvenmeyip kafamı çevirip bakarım ve genellikle yanılmam. yeni nesil araçlarda artık dikiz aynasının kenarında önlem işareti çıkarak uyarı verir.
özellikle büyük(yüksek) araçlarda genellikle sağ tarafta oluşan aynanın görmediği noktadır.

aynayla işinizi halledemeseniz bile sol tarafınızı küçük bir baş çevirmesiyle anlık kontrol edebilirsiniz lakin sağ taraf sadece ayna açısının kontrolündedir. bu yüzden görüş kaybı yüksektir. büyük-yüksek araçların sağ tarafında buruna yakın sürekli takip yapmayın. ya yavaşlayıp ayna görüş açısında kalın yada aracı geçin. kazaya davetiye çıkarmayın.

görsel
görsel
Konuya noktayı koyuyorum.
Lisede Sigara içilen mekanlardır.

ben içmedim.
kör nokta, sağ ve sol aynalarda, yandan geçmekte olan aracın görülmediği noktalardır. dikiz aynasına hafif dışbükeylik verilerek, o kör noktaların görülebilmesi sağlanır. son yıllarda üretilen otomobillerin yan aynaları bombeli olduğundan, aracın sağ ve sol yanı tamamen görülebilmektedir.

daha da emin olmak için direksiyon sağa veya sola kırılmadan önce baş, omuz hizasına kadar yana döndürülerek göz ucuyla arka taraf bakılır. bu iyi bir alışkanlıktır.
kör nokta nedeniyle birkaç kez kaza atlattım. nereden çıktığı belli olmayan bir araba yanımda türedi.