kuzen evliliği ahlaksızlığın ve ensestin daniskasıdır.

tutmuş birde salaklı başlık açmış.

sapıklığının farkında bile değil.

hala, dayı, amca, teyze çocukları sadece aile kurumunun yarı- kardeşi değil, aynı zamanda biyolojik yarı- kardeşidir.

aralarında ki ilişkide yarı- kardeş ilişkisidir.

bu nedenledir ki " yakın akraba evlilikleri " zihinsel ve bedensel engelli çocukların sebebidir.

insanlığın üremesini, habil' le kabil' in kızkardeşleriyle evlenmesine bağlayan zihniyet,

ensestten rahatsızlık duymaz.

bu sapık ilişkinin kökeni, putperest ve pagan geleneklerine dayanır.

aile- sülale- kavim düzeninin bozulmaması için, yani malın- mülkün- servetin- toprağın, iktidarın

" evde "

kalması için yapılmış evliliklerdir.

firavunların kardeş evlilikleri gibi.
haklıdır. kuzenle evlenen sapıktır.

hey siz! sayın karadenizliler ve kürtler, akraba evliliği tutkunuz olduğunu biliyorum. istiyorsanız yapın tabi bana ne amk! ama sapıklıklarınıza kılıf bulmaya çalışmayın.
Ya bunun bir üst levelı kardeşinle evlenmek yahu ne demek ensest değil.
Ağır ensest ve ağır iğrenç bir olaydır. Kuzenim yapacak mesela dayısının oğluyla nişanlandı ve benim cidden midem bulandı.
haklıdır.

çünkü ensest amk başka bı ismi varsa söyleyin.
ne diyek mahmut mu diyek.

çocukların sakat doğarsa o günah sana giriyor koçum. hadi şimdi git evlen.
Ensest değildir. Ancak kuzenler kardeş gibi büyüdülerse normal bir durum değildir bu. Kardeş gibi büyümedilerse ve birbirlerinden hoşlanıp, anlaşıp evlenmek istedilerse de gayet normaldir. Günümüzde doğu batı ayrımı yapmadan birçok evlilik böyle. Hatta o çok övülen avrupa ve amerika'da da böyledir. Ve ensest olarak adlandırılmaz.
He ben evlenir miydim? Evlenmezdim. Evlenmem. Evlenmeyi de tavsiye etmem.

Edit: abi salak salak konuşmayın ya. Ensest değildir. iki kişi birbirine aşık olmuş ( görücü usulünden bahsetmiyorum) sevmiş ve evlenmiş. Arada hukuki, sağlık, maddi, manevi, ailevi açıdan bir sıkıntı yoksa her şey olumluysa evlenebilirler. He bu durum size göre, sizin anlayışınıza göre etik olmayabilir. Saçma da olabilir. Yanlış da olabilir. Saygı duyarım ama ensest değildir. Tamam etik değildir diyebilirsin, saçma bulabilirsin ama ensesttir diyemezsin çünkü demek aşırı saçma.
kuzenler evlenebilir kendi kültüründe yok diye birilerini aşağılayanları başkaları da kendi kültürlerinden dolayı aşağılar. islâmî açıdan kuzenlerin evlenmesinde bir sakınca yok. Türkiye'de de dünyada da bolca böyle evlilik var. Günümüzdeki kuzen ilişkisi kardeş gibi yaşandığı için böyle bir algiya sahip olmuş olabilirsiniz ama gecmiste ve başka kültürlerde bu boyle degil. Tabi bence böyle bir evlilik güzel degil yakın bir akraba ile evlenmek araların acilmasina sebeb oluyor ve de genetik hastalıkların meydana gelme olasiligi artiyor.
bunu diyen adam kendi anasına bile hallenir. Neyin kafası bu kadın mı kalmadı amk?
dünyada başka insan mı kalmadı amuğa goyim.. mal mısınız olm, insan kuzene yan gözle bakar mı puştlar..
Kuzen evliliği ensesttir.
Bunu diyen adama salak diyen adam sapıktır.

Olayı Kur'an a bağlayan dangalak ise Kur'an metodundan bi haber yobazdır.

Kur'an sınır koyar. Bir evlilikte olabilecek en fazla yakınlığı belirler. Yani çükün düşse, adada yalnız kalsan, insan ırkının gelecegi buna bağlı olsa bile kızkardeşinle evlenenemezsin. Ama kuzenle evlenebilirsin.
Bu kuzeninle evlen demek değildir. Sadece binlerce yıl geçerli olacak olan bir dinin herhangi bir devirde insanları bazı çıkmazlara sokmak istememesinden kaynaklanır.
Şimdi o devir bitti. Kimse dağda yaşamıyor ( hala dagda yaşayanlar bu ensest iliskiye girmekte zaten bir sakınca görmüyor. ) bu devirde bunca sıkıntı ve sorun olabileceğini bile bile hala amcasının kızına "karıııı" gözüyle bakan amsalak pezevenkin savunmasını da ayet ile filan açıklamaya da çalışmayın.
(#4495228)
çlüyü diriyi sikip gözünü kuzene dikmek ensest ilişki olmasa bile sağlıklı bir tavır değildir.
ensest olur olmaz o ayrı konu ama bana göre acizliktir. dünya üzerinde 3 milyar dişi var. hadi bunların 1 milyarı iş görsün. arkadaş sen niye gidip kuzeninle evlenirsin ki?
kutsal kitabı kimse kendine göre yorumlamasın kuzen evliliklerden doğan çocukların en az %95 ve daha fazlası gözle görülür bi fiziksel sorunu olmasa bile beyinsel olarak aşırı sorunlu olabiliyor ayrıca bu çocuklar ilerleyen dönemde sosyal izolasyonu yıkıp aile dışından evlilik yapsa dahi doğan çocuklar birkaç nesil sorunlu oluyor.
salak değildir bana göre haklıdır. bi kere bu evlilikte mantık yok.
giren çıkan olmamasına karşın, sağlıksız bireylerin doğumuna sebep oluverecek kadar sağlıksız evlilik. milyarlarca insanın yaşadığı dünyada, ilk yakınlaştığı birey kardeşi, sonra kuzeni insanın. içe kapanıklık ya da ilk gördüğümü sikmeliyim mantığından mıdır, yoksa abazalığa nokta atışı olarak kuzen mi görülür bilinmez ama oldukça yanlıştır kuzen evliliği.
kuzen-kan bağı anlamını bilmeyen dangalakların "yok ebesinin mancınığı" diyerek höykürerek tepki verdikleri durum.
Başlığı açanın kürt bir yazar arkadaş olması şaşırtmamıştır. kendi yetiştikleri kültür içerisinde doğru bildiği bir şeyi empoze etme çalışmasıdır. ama feodal yapı çözülüp, kentleşme arttıkça ve eğitim düzeyi yükseldikçe bu tür "nahoşu normalleştirme" çabaları tabansız kalıyor zaten.

Nitekim Osmanlı devrinde de Türkler arasında da normal kabul edilen bir evlilik türüymüş bu.

o bölgede de zamanla bu tür saçmalıklar - kuzenle evlilik vs- coğrafyadan silinecektir.
teyze anne yarısı, amca baba yarısı ise kuzen de kardeş yarısıdır ve kuzen evliliği ensestin dik alasıdır. (bkz: neyin ensest olduğunu sizden öğrenecek değiliz)
kuzen evliliğinde hiç bir anormallik görmeyen insanın bakış açısı bariz bir penaltıyı vermeyen hakemin "penaltı, penaltı gibi olmalıdır" düşüncesine benzer ve şaibelidir.
salak değildir ama tepkisini bu şekilde koyuyordur. genelde miras bölünmesin diye hala uygulanan aile stratejilerinden biridir aslında. kendilerine göre haklılardır. ensest aile içi ilişki demekse, bu o sınıfa girmez. ama bence yapılması yanlıştır.
Asla salak degildir. Kuzenini kardeşin gibi görüp sevmiyorsan orda salak sen oluyorsun canim.
salak değildir, zeki de olmayabilir ama normal insandır.
kuranı kerim izin veriyor diyip akraba evliliğinin sonuçlarını göremeyenlere göre hava hoş. körü körüne baglanmak böyle olsa gerek. kuzen kardeştir ya. ensesttir tabikide. şu dininize bir mantık uydurmaktan vazgeçin bence. amcaya haram amca ogluna helal mi ? yok böyle saçmalık.
kuzeniyle evli yazar feryadı.
ana-baba-kardeş üçlüsünün yani 1. derece kan bağı bulunanlar ile anneanne, anadede ve babaanne, babadede dörtlüsünün yani 2.derece kan bağı bulunan kişilerin herhangi biri ile girilen cinsel ilişki ensest ilişki olarak kabul edilir.

3. derece kan bağı bulunanlardan, yani amca, hala, dayı ve teyzeden oluşan dörtlü grubun herhangi bir üyesi ile girilen cinsel ilişki ise gerek dini gerekse bilimsel anlamda ensest olarak kabul edilmemekle birlikte ahlaki açıdan doğru bulunmaz.

kuzenler, 3. derece kan bağı olan akrabaların çocukları olduklarından 4. derece kan bağı bulunanlardır ki, anaları ya da babaları ile girilen ilişki dahi ensest kapsamında değilse, onlarla girilen ilişki zaten ensest kapsamı dışında olmak zorundadır.

tabii ki bu bilginin verilme nedeni, sakıncaları cümle-alem tarafından bilinir ve her fırsatta, hekimler ve bilim insanlarınca tekrar tekrar açıklanırken, akraba evliliklerini özendirmek ya da yapılanın doğru bir iş olduğunu anlatmak değil, malumun ilamı 'ndan ibarettir.

önemli bir not olarak ekleyelim;

türkiye'deki 'akraba evlilikleri', her yıl gerçekleştirilen evlilik miktarının %21'inden fazlasını oluşturuyor ve bunların da %70'i kuzen evlilikleri biçiminde gerçekleşiyor.