iletişim açısından gayet keyifli ve yararlı, b.ku çıkarıldığında ise b.ktan bir durumdur.

-berkciğim, bu seçimlerde hangi partiler yüzde onluk baraja takılır sence?
+ya, anne. bence abarttın.
Normal olan ve yapılması gereken konusma sitilidir eger denenicek olursa cocuk gelısımıne yararlı olucaktır ve sizide sasırtıcak konusmalara tanık olabilirsiniz.
çocuğun beyin gelişimini , kelime dağarcığını geliştirmek amacıyla böyle bir yöntem uygulanır.
çocuğa, ses inceltilmek suretiyle, durmadan "amanın da aman" "yerim ben senin o küçük kulaklarını" "abucuk gubucuk" "ebidübidü" gibi anlamsız cümlemsiler kurmaktan daha faydalıdır. onun ilgi alanına hitap eden konular hakkında normal bi ses tonuyla konuşursanız, çocuk sizle hem daha fazla ilgilenir, hem de kendini önemli hisseder. eğer konuşkan bi çocuksa tadından yenmez.*
uygulanması çok yararlıdır.. ciddiye alındığını, önemsendiğini daha iyi hisseder.. ama hata yaptığında büyükmüş gibi davranmak yanlış olur..yanlış telaffuz ettiği kelimeleri anında düzelterek söyleyip sonra konuya veya soruya geçilmesi gerekli.. o an doğrusunu çok daha iyi öğrenir..

ve ayrıca bütün bu konuşmalar yapılırken, kesinlikle onun boyuna inilmelidir.. göz göze bakabilinicek hizaya.. kızarken bile bu böyle olmalıdır..
düşünsenize bir devin size kızdığını.. nasıl bir acizlik hissedilir.. * * *
küçükmüş gibi konusmaktan daha iyi olan durumdur..
söz konusu çocuğun olgunlaşmasında çok önemli bir adımdır bence. çocukla sık sık sohbet edilmeli, bir konu üzerine düşüncelerini söylemesine izin verilmeli, fikirlerine değer verilmelidir. 'evladım sus bak büyükler konuşuyor' tripleri yapılmamalıdır. bu büyümek denen hassas maratonda çok önemli bir etkendir.
çoğu zaman hatadır.

- ablaaa odanda derş çalışabiliy miyim?
- ablacım düşünüp taşınıp karar vericem
- neyeye taşınıcakşııın ablaaaa (ağlamaklı bir yüz ifade ile)
saçmadır. çocuğa yaşının gerektirdiği gibi davranılmalıdır. aksi taktirde amcamın oğlu gibi garip bi karakteri olur çocugun.
yapılması gereken bir şeydir, içinden çıkamadığınız konulardan öyle güzel çıkartır ki şaşar kalırsınız.
iyi bir yetişkinin yetişmesine vesile olacak durum.
kendini kocaman zanneden bir çocuk ise zevklidir.
-kaan okul nasıl gidiyor? yok mu kız arkadaşın söyle bakalım, benden sır çıkmaz.
-ne kızı abla ben astronot olucam nasaya giricem diyorum sen bana kız diyosun. ufak tefek insanlar onlar, kağıda kalp çizip aşık oluyorlar. * *
çocuk ile, hadi oglum attı yap, ham nerdeymiş gibi konusmaktansa "abartmadan" yetişkin biriymiş gibi konusmak cok daha dogrudur. Zaten uzmanlar da bu konuda benımle hem fikirler. *
4 yaşındaki ana kuzusu, halasıyla yapa yalnız kaldığı için zırıl zırıl ağlamaktadır ve diyalog şöyledir;

çocuk: annem nerdeee, beni niye bıraktı ühüüü ühüüüü...
hala: tamam da bi sor önce annen nerde diye bana.
ç: tamam, annem nerde, ühüüü.
h: babanı hastaneye götürdülerde o yüzden gittiler, birazdan gelirler. *
ç: tamam o zaman.

aynı gün ikinci kez çocuğun krizi gelir ve birazdan gelirler denmesine rağmen, gelmeyen anne ve baba yüzünden gece de halasında kalmak zorunda kalan çocuk yine huysuzlanmıştır;

ç: çikolata alın bana, çikolataaaaaa.
h: halacım şimdi bakkallar kapanmıştır, yarın alırız tamam mı?
ç: banane banane ühüüüüü.
h: o zaman sende bana ciklet al. o zaman sana çikolata alıcam.
ç: tamam vazgeçtim. *
çocuğun sesi soluğu bu istekle son bulmuş. *
çocukların kendilerine güvenlerinin gelişmesi açısından son derece yararlı faaliyet. daha küçüklükten adam yerine koyulduğunu hissedecektir çocuk. hatırlıyorum ben mesela. annem işten gelince beni karşısına alıp uzun uzun tüm gün ne yaptığını anlatırdı, yemek yaparken bi yere oturtup "şu kadar domates koyuyoruz" gibisinden yemek tarifleri verirdi..
aslında en doğru harekkettir, kendisiyle çocuk gibi konuşulduğu sürece büyüdüğünü farkedemez çünkü çocuklar.
-ee berkecan kızlardan haber ver?
+ne kızı ya osman amca
-hadi hadi vardır senin eheheh
+benim yok da.. senin kızın gidişatı gidişat değil
-hö?
+noldu yarram?
çoçuğa çoçuk olduğunu farkettirmeden ama yetişkinin sorumluluğunu yüklemeden konuşma hitap edebilme hali.
çocuğun gelişimi açısından iyi bir davranıştır. onların önünde eğilip göz teması kurarak büyük bir insanmış gibi konuşmak çocuğun kendisine değer verildiğini birey olarak görüldüğünü hissettirecektir. bebeklenerek konuşmak sadece onu geriye çekecek bir harekettir.
genelde ufaklığın size mal mal bakmasıyla sonuçlanır.
- emekli olsan bağkurdan mı olursun?
- ev içi bağ kuralım oyun oynarız.
- hayır emeklilik.
- emekli olunca mı? bağ kuracaz.
- hayır bağkur emeklilik tarzı.
- evet oyunda bağ kurabilmek cidden tarz meselesi
- tamam be tamam
- şaka şaka anladım nedemek istediğini online bağ kurarız sorun yok.
- tamam hadi oyun oynayalım.
çocuğun özgüveninin artmasında büyük rol oynar bu durum kendini ailenin pısırık çocuğu değil de sözü geçen bir birey olarak görür ve bunu dış hayatına da yansıtır.