1. 1.
  izmir menemen'de, tamamı askeriyenin kontrolünde bir tepenin etrafa en hakim yerine kurulmuş anıttır.

  kubilay aniti

  Menemen Olayı'nda şehit edilmiş Asteğmen Kubilay, kır bekçisi Hasan ve mahalle bekçisi Şevki'nin anılarını ebedileştirmek maksadıyla, Cumhuriyet gazetesi ve daha ziyade gazete yazarı Nadir Nadi'nin girişimleriyle bir anıt yapımı için yurt çapında bir yardım kampanyası başlatılmıştır. Kampanya büyük ilgi görmüş ve oluşturulan fonda anıt yapımı için gereken para kısa zaman içinde toplanmıştır.
  O dönemki meclis başkanı Kazım Özalp Paşa tarafından bir anıt komisyonu toplanarak, proje yarışması düzenlenmiştir. Yarışmada, heykeltraş Ratip Aşir'in projesi birinci seçilmiştir.
  Anıtın yapımına 1934 yılında başlanıp 1 yıl içinde tamamlanmıştır.
  Anıt, birbirine kenetlenerek yükselen 3 adet pembe renkli granit sütundan oluşmaktadır. Ortadaki uzun sütun Kubilay'ı, sağdaki ve soldaki sütunlar Bekçi Hasan ve Şevki Bey'leri temsil etmektedir. Anıtın ön yüzünde şehitlerimizin adları, adların altında memleketleri, doğum ve ölüm yılları yazmaktadır. Bu yazıların üstünde Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nin bir bölümü yazar. Üst planda ise, elinde mızrağı olan, ufka bakan ve antik yunan heykellerini çağrıştıran tunçtan bir heykel yer almaktadır.
  Bu anıt şunu sembolize etmektedir: Üç şehidimizin açtığı yolda, Türk gençliği her seferinde irticanın karşısında duracak; irticaya karşı daima güçlü ve mücadele halinde kuşaklar boyunca saf tutacaktır.
  Anıtın arka yüzünde kabartma harflerle "inandılar, döğüştüler, öldüler." ve "Bıraktıkları emanetin bekçisiyiz." sözleri yer alır. Bu yüzlere paralel diğer yüzlerde 1934 tarihi ve Ratip Aşir'in ismi yer alır.
  Anıtın iki tarafından merdiven iner. Çevresi ağaçlandırılmış ve çimenlik alanlarla yeşillendirilmiştir. Taşlı bir yol anıt çevresinde dolaşır, düz devam ederek, Menemen Garnizon Şehitliği ve Şehitler Korusu'nun ortasından düz devam ederek Nizamiye kapısına kadar devam eder. Yolun kenarları çam ağaçlarıyla kaplıdır. Anıta karşıdan bakıldığında, solunda da büyük bir çimenlik alan vardır. Anıtın önünde de törenler için yapılmış 30-40 kişilik bir tribün yer alır.
  Anıt her gün saat 08.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Araba park yeri vardır, askeri nizamiye olduğundan sıkı kontrolden geçirilen araçlar içeri alınmaktadır. Belirttiğim saatler arasında görevli askerler tarafından rehberlik hizmeti verilmektedir.
  Yolu düşen herkese tavsiyem, mutlaka ziyaret ediniz.
  Anıtı şekil itibariyle ilgisiz ve/veya kötü bulanlar da olmuştur. Terhis olduğum günün akşamı tepeden inerken, sabahında da Menemen'den ayrılırken bakmaya doyamadığım anıttır. Özeldir, benimsenilendir, uğrunda ter akıtılandır.**
  (bkz: ne yapsam az gelir)
  Her şeye rağmen muhteşemdir; daha muhteşem, daha yüce olması dileğimdir.
  2 ... kelkeshoze