1. 1.
  rusya'da bir sehir. (ayni zamanda eyalet)

  krasnoyarsk, kizil yar demektir, sehir statusu verildigi zaman (nedense) kizil olanini cevirmis (krasniy) gerisini (yar) koyvermistir ruslar. oysa krasnoholmsk falan olmaliydi. *
  4 ... vilisipidist
 2. 2.
  ebesinin şeyindeki rus kentidir, türkiye'den 5 saat ileridir. bu da an itibariyle krasnoyarsklı veletlerin uyanmaya başladığının göstergesidir.
  3 ... der meister
 3. 3.
  geçtiğimiz yıl 375. kuruluş yılını kutlamış olan şehirdir. eskidir, eski olan her şey gibi güzeldir..
  3 ... jigsaw2
 4. 4.
  Şehir, Ağustos 1628'de bir Rus sınırına kale olarak kurulmuştur. Bu kale Krasny Yar tarafından inşa edilen yerin yerel Türk ismi Kyzyl Yar yani Kırmızı Ore veya Eski Rusça Krasny Yar'dır. Adı Krasnoyarsk, çağrısı Krasny Yar köyünün şehir statüsünü aldığı için verildi.

  1741'de yoğun bir gelişme gösterdi ve 1895 demiryolu hattının gelmesiyle de devam etti.1749 yılında Krasnoyarsk'ın güneyinde 700 kg ağırlığında bir göktaşı bulundu eski bir göktaşı olduğu için önemliydi. 1742'de Krasnoyarsk'ta üretim tesisleri ve demiryolu atölyeleri kuruldu.

  Rus Devrimi'nden sonra Krasnoyarsk'ta kâğıt ve hidroelektrik santralleri (Yenisey) kuruldu. 1934'te ikinci büyük Rus idari merkezi oldu. Bu dönemde kurulan fabrikalarla önemli bir sanayi merkezi oldu.

  1970 Sovyetler Birliği'nde Krasnoyarsk'a radar istasyonu kuruldu. 1992'de de Rusya Federasyonu'na girdi.

  http://admkrsk.ru//

  http://galeri.uludagsozluk.com/g/krasnoyarsk/
  ... ece kscg
 5. 5.
  birinci dünya savaşında galiçya ve sarıkamış'ta ruslara esir düşen türk askerlerinin meşakatli yolculuklardan sonra (bazen haftalarca yaya olarak) götürüldükleri bir esir kampının bulunduğu rus kenti.

  birçok esir türk askeri bu kampa varamadan hayatını kaybetmiş kampa ulaşabilenler ise sibirya soğuğunda sadece iç çamaşırları üzerlerinde olduğu halde bu kampta açık havada bırakılmıştır, tifüs, ishal, lekeli humma gibi çeşitli hastalıklar sebebiyle gerçekleşen ölümler yüzünden bu kampa düşen türk askerlerinin ancak birkaçı geri dönme şansı yakalayabilmiştir.
  ... sinirlenmicem
 6. 6.
  (bkz: krasnoyarsk krayı)
  ... yarbay podolski
 7. 7.
  krasnoyarsk krayı nın başkenti.
  -1 ... yarbay podolski