bugün

2012 lisans mezunlarına 7 temmuzda yapılan kpss nin açıklanmama sebeplerine dair tahminlerdir.

kişisel öngörüm:

yine her zamanki gibi 300- 500 cemaatçinin full çektiğini gören ösym, sonuçları açıklamaktan utanmakta.
beyaz kalem'in açıklamasını beklemektedirler. önce beyaz kalem açıklar ondan sonra ösym !
şakirtlerin devlet kademelerine birer birer yerleşeceğini ve yakında siyasete atılıp akp'ye üye olup milletin anasını sikeceğini tahmin ediyorum.
(bkz: kol bozuk)
- sosyoloji ya da felsefe yazılı kağıtlarını okumak gibi bir sistem kullanıyor olabilirler.

- kopya olayını unutalım diye bekletiyor olabilirler.

- full çekenleri aklamak için olabilir.

- atamların yeri belli, iki güne de tercih yapılır, paaat atanamayız.

- daha önemli işleri olabilir, mesela sistem değiştirmek.
nasıl öğretmenler bakanın, bakanlığın zikinde değilse afedersiniz kpss de ösym'nin zikinde değildir malesef. olamaz mı? olabilir.
optik okuyucular çalınıp, elle okumak zorunda kalmış olabilirler.
tembellik
bu ülkede kim işini düzgün yapıyor ki?
sınav kağıtlarını başbakanın okuması, daha ziyade kontrol etmesi. Muhalefet riski var tabi canım. Receeep taayyip erdoğan recep tayyip erdoğan!
üniversitede kağıtları okumadan not giren bir hocamız vardı. ritmik olarak not veriyor olduğunu tahmin ediyordum, yani sırayla 70 70 70 70, 75 75 75 75, 65 65 65 65; 70 70 70 70, 75 75 75 75... şeklinde...

hatta bir sınavında bir sorunun cevabı olarak galatasaray'ın bir maçını anlatmıştım, sırf hocayı denemek için, ama yine aynı notu almıştım. işte bu hoca notları en geç giren hocaydı. son güne kadar beklerdi notları otomasyona girmek için. sanırsın kağıtları tek tek, kelimesi kelimesine okuyor... zaten bizim anlamamamız için geç açıklıyordu notları ki bu sürede okuduğunu düşünelim...

ösym'nin yaptığı da buna benzer bir şey galiba, geç açıklıyorlar ki "özellikle yanlış olmasın diye üstünde çalıştık." diyebilsinler...
üniversiteye öğrenci yerleştirme işlemleri.
yalnız kalmak istiyor olabilir.
(bkz: dış güçler)
(bkz: ergenekon)
(bkz: amerika)
(bkz: israil)
(bkz: ironi yaptım tamam)
kanımca, sınav sonuçları açıklandığında sonuçlarda bir anormallik olduğunun görülecek olmasıdır. bu da beraberinde savcılıklara suç duyurusunda bulunacak adayların olacağı anlamına geliyor. sınav sonuçlarının açıklanması ile öğretmen atamaları arasındaki zaman farkını olabildiğince kısa tutmak isteyen ösym, böylelikle oluşacak kaos ortamında atamaları oldu bittiye getireceğini planlamaktadır. 2010 kpss'den hatırlanacağı üzre, sınav sonuçlarındaki bariz anormallik ve bu durumla oluşan yoğun kamuoyu baskısı öğretmen atamalarının ertelenmesine ve akabinde sınavın iptal edilmesine neden olmuştu. aynı durumla karşılaşmak istemeyen ösym'nin kendince geliştirdiği tedbirler mekanizmasının bir parçası da sınav sonuçlarını olabildiğince geç açıklamaktır.
bence bir haftada falan okudular ama şimdiye kadar inceliyorlar. iyi yapanların kitapçıkları falan bile okunmuş olabilir. zira artık bir skandala daha dayanamaz ösym.
Sonuçların ardından gelecek ilk tepkilerden sıyrılmak adına, cuma günü mesai bitimini beklemek istediklerindendir.
Cuma 17:30 gibi açıklarlar ve ardından büroyu kapatıp giderler. Sonrası zaten hafta sonu tatili.

edit: Yanılmışım.
kötü haberi bana söylemek istememesindendir. Evet arkadaşlar benim yüzümden siz de bekliyorsunuz.
Şaka şöyle dursun sanırım full sayısı gene fazla tek tek kitapçıkları inceleyip şahıslarla durumu çözmeye çalışıyor olabilirler. Aksi durum da sınav iptali olur ki bunu kimse istemez.