yakar derler.
camdan bakarsin gunluk guneslik disari bir cikarsin soguk esen o ruzgara ne yapsan fayda etmez. konya dogu anadolu gibi degildir, kari, tipisi pek olmaz ama o esen ruzgari dindirecek tek tepe olmadigindan kac kat giyinsen de yuz felci gecirirsin.
her çıkışın bir inişi vardır.
(bkz: konya sıcağı)
süründürür. esentepe civarında* rüzgar ile birleştiğinde ise öldürür.
Götüm dondu lan diyerek sıcak bir mekan aratacak kadar soğuktur. Soğuktan uyuşmuş olan elinize acaba hala yerinde mi diye bakmanıza sebep olur.
güneşe aldanırsanız kulaklarınızı elinize alırsınız.
ankara soğuğuefsane ama bu da az efsane değilmiş be arkadaş.
kerpiç evde buz gibi olmuş olarak uyanırsın. üşenip kahvaltı hazırlamazsın yakındaki 4 masası olan dönerciye gitmek için yola çıkarsın. yüzünü yıkarken saçın biraz ıslanmıştır 3-4 dakikalık yolu bitirmeden saçındaki suyun donduğunu anlarsın.
böyle bişeydir, konya soğuğu.
yüz felci geçirtir.
bir kars soğuğu değildir.
not: kars'ta öğrenciyim. normal şartlarda konya'da yaşıyorum.
Karın yağmamakta ısrar ettiği şu günlerde dondurandır.
Bosna'da daha fazla hissedilendir. Bosna, konya'nin merkezine 25 km mesafede bir mahalle.
Birazdan tadına bakacağım soğuktur.

Konya yolundayım. *
göt donduran rüzgarıyla birleşince fena çarpan soğuktur. akşama kadar kalorifer açık duruyor iki dakika odayı havalandırmak istediğimde bütün oda buz kesiyor. sen bize yardım et allahım.
benim gibi hassas insanlara yaramayan soğuktur.. -2 de bile 5 dakika bakkala gidip geliyorum geldiğimde yüzümü oynatamıyorum böyle bir değişik oluyor ağzım yüzüm..
bir sivas soğuğu(son 4 yıl hariç) veya afyon soğuğu kadar değildir belki fakat bir konyalı olarak, konyanın soğuk konusunda oldukça güçlü bir grafik çizdiğini söylemeden geçemicem.
arapçılar çöl sıcağına alıştığı için daha çok koyar.
en az 10 kat giydirip insanı sumo güreşçilerine benzetir.
Iliklere kadar işleyen efsane soğuktur.
Lanet pis soğuktur. 3cm kar yağar 30 gün -3° hissedilen -15° olarak geçer.
bir isvec sogugu degildir.Yasadik ordan biliyoruz.
izmirden de hissedilmiştir.
Allah düşman başına vermesin. O ne biçim bir rüzgar ya.
konya sovuğu kurudur, yakar. benim gibi kışı seven bir adamı bile daha ocak ayında yaz gelse de kurtulsak diye ağlatır.
bi kere gittimde düşman götüne.