bugün

Çalıştığınız şirket konkordato ilan ettiyse, ne yapıp edip tazminatınızı alıp gemiyi terk etmeye bakın.

Türkiye'de birçok şirket konkordatoyu şirketi kurtarmak için değil, rahatça içini boşaltıp toz olmak için alır.
Siz de en azından alacağınızın alabildiğiniz kadarını alıp yolunuza bakın.

imza: önce konkordato alıp, sonra iflas veren şirkette 100 bin TL alacağı kalan bir dost.
akabeli yancıların son vurgun icadı.
yapacak bir şey yok.
görsel
Konkordato nedir?
Konkordato: adamın biri bir eli göğsü üzerinde bir eli penisi üzerinde ölür. Bir türlü ellerini yanına koyup düzeltmeleri mümkün olmaz.
Öyle gömelim bari derler, ölüyü soyup yıkayacak olan gassal gelir. Orada olan ölünün yakınları bu durumu gassal'a "daha önce böyle şeyler görmüşsündür bu ney?" sorarlar.
Gassal orada olan ölü yakınlarına "bu adamın borcu var mıydı?" diye sorar. Ölü yakınları "evet vardı" der. Bu cevabı alan gassal "bir eli göğsü üzerinde olması borcum borç, ölmezsem alırsınız demek. Diğer eli penisini tutuyor olması ölünce bunu alırsınız demek" der.
Konkordato demek budur.

Konkordato bir yardım çığlığı, belli başlı firmalar şirketler bu yola başvuruyor ise ekonomi de s.o.s sinyalidir.
Şirket konkordato ilan etti diye yönetim beceriksizliği, nakit parayı kaçırması, haksız kazanç vb yaklaşımda bulunanlar ya bilgi eksikliği ya da zeka seviyeleri konuyu anlamaya müsait değil.
Açıklayalım; bir şirket alacaklarını tahsil edemiyor. iş yaptığı şirket ile tedarik bağı kopuyor, hammadde sağlanması bu hammadde fiyatlarının anormâl artışı ile finansal maliyet artışı üretim sonunda elde edilen rakam arasında büyük farklılıklar yaşıyor.
Bu durum tamamen şirket kontrolünde olan bir konu değildir.

Örnek; Keskinoğlu piliç, inek için saman ithal eden ülkede yem ilaç ve iş yerlerine sanayiye gelen %50 enerji zammı vb nedenler ile üretim maliyeti artması ki zam da yapamıyor 3-4 lira öngörülen dolar 6-7 bandında seyretmesi ile dünyanın en yüksek 3. faizi ile dışa bağımlı olan ülkede bu firma ne yapabilirdi?

dekoral firması, Çamlıca da kulenin dış kaplamalarını yapıyor. Devlet den hakediş alamıyor ve dün 10 lira verip aldığı ürünü bugün 20 liraya alıyor, sonuç ne olur?

Ksn Lojistik firması, %15 faiz den %45 faiz oranlarına çıkan nakit kredi maliyeti ile araçlarında kullandığı yedek parça mazot benzin aracın kendisi bakımı vs döviz cinsinden olup TL ile çalışan yurt geneline hizmet veren ve tahsilat vadeli olunca konkordato kaçınılmazdır.

Yaşadığımız psikolojik (!) ekonomik durumu görmeden, şirketlerin tedarik finans piyasa üretim hizmet alanlarını anlamadan konuşmayınız.
görsel
"Borçluyum az param var ve ödeyemiyorum çünkü sizin yüzünüzden kriz var." Demektir.
en kısa tarifi borçlu olabilirim

ama

ödemiyorum

çünkü yancıyım

demektir.
iflastan önceki son durak.
konkordato için mahkemeye başvurulur. taraflar mahkeme onayıyla anlaşır. alacaklılarla borçlu arasında mahkeme onayıyla yapılan bir ödeme planıdır. iflas sürecinin başlangıcıdır aslında bir nevi.

mahkeme onayı olmadan borçlunun konkordato ilan etmesi mümkün değil. yani her s.kinin keyfine düşen konkordato ilan edemiyor. önce mali durumu incelenip mahkemece onaylanırsa kabul ediliyor.
üçkağıtçılığı ile meşhur ülkemizde yine fırsata çevirilen terimdir. bizim tatlı su muhalifleri de sanıyor ki hepsi ekonomi kötü diye ilan ediyor. adamlar bu şekilde borç erteleyip paraları faize basıyorlar.
ismi geçen şirketler ki yıllardır ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadırlar. ne oldu birden ayakkabı üreticileriyle başlayan furya bir an da sektörlere yayılmaya başladı. bunun bug ını mı buldular nöördüler.
bizim uyanık işletmecileri harekete geçiren olay..

şimdi yıl sonu geliyor malum vergi ayları vs vs

bir sürü paralar gidecek adam konkordato ilan ediyor hoooopp gitti bitti frutti..

inanin konkordato ilan edenlerin %60 si sirf çakallik peşinde batış matis yook..
son aylarda -üstelik oldukça bilindik ve büyük şirketler vesilesiyle de- haberlerde sürekli duymaya başladığımız bir terminoloji.
Masrafı yüksek şey. Şahıslarda harç 20000 den şirketlerde 100000 den başlıyor.
sanırsam (bkz: tayyipçi terör örgütü) nün borçlarını

ödememek için icade ettiği yeni oyun. bazı firmalara

bakıyorum zor duruma düşmesine imkan yok zira

vadeli satış yapmıyor. sırf nasolsa reyizin en büyük yavşağı

biziz kim dokunacak ki ? koyarım konkordatoyu

sıkıyorsa gelsin alsınlar kafası.

evet tayyipçi terör örgütünün yeni icadı bu.

be zammına koduğumun akabesi ben vatandaşım

ben niye konkordato ilan edemiyorum ?

markete kasab konkordato çekemiyorum ?

recebi iyi yalayamadığımdan mı ???????
Daha durun yakında normal vatandaş için de uygulanma zemini bulacak asıl şenlik o zaman.
bugünlerde eden edene.

http://www.gercekgundem.c...rket-konkordato-ilan-etti

ilan eden şirket sayısı 3 bini geçti.
https://tr.sputniknews.co...m_campaign=URL_shortening
malum sebepler yüzünden şu zamanlarda sıkça duyduğumuz kelime. anlamı ise bir şirketin iflasını beyan etmesidir.
ismi acayip zorlama duran borcum borç olarak çevrilmesi gereken bol o'lu kelime.
sadece tacir olan gerçek ve tüzel kişilere tanınmış bir hak olup, tacir sıfatı taşımayanlar istifade edemez. kimlerin tacir sayılacağı ise ttk da belirtilmiştir.
türkçe meali ;
borcum, borç , ne inkar ederim, ne öderim...
ticari bir borçlunun, ticari durumunun sarsılmış olmasıyla alacaklıların, alacaklarını belli bir plana göre almaları konusunda kendi aralarında vardıkları ve mahkemece onaylanan anlaşma.
bireysel olarak ilan edebiliyoruz mu ?
mesela bankalara ev sahibine devlete bi telefon açsam
konkodato ilan ettim 1 sene kimseye ödeme yapamıcam desem
ama maaşımı alsam...
Batsın amk ülkesi bakalım milli reisimiz başkanımız kimin üzerine atacak suçu.