bugün

yeni başlayacaksan ve polisiyeden hoşlanıyorsan jean-christophe grange'nin kitapları hoşuna gidebilir. Ama tutunamayanları kesinlikle okuyun.
Tom sawyer, şeker portakalı, küçük prens, martı.
Nar ağacı, gölge hırsızı.
Herkesin tarzına göre değişir belli bi kitap ismi vermek zor.
ağır kitaplardan başlamanın mantığı yok Pessoa veya Nietzscheden başlarsanız sıkılma ihtimaliniz var. Yalın ve anlaşılır kitaplar okuyun.
Kinyas ve kayra.
Öyle milletten tavsiyeyle olmaz herkesin zevki farklıdır. Bir kitap aldım 4 5 sene önce hala okuyamıyorum. Yani öyle her kitabada başlanmaz. Kitaplardan soğursun. ince kitaplarla başlar gittikçe seviyeni arttırır dünya klasiklerini okursun sonra zaten su yolunu bulur.
Afilli filintalarla başlamalı. Absürd komediye kimse hayır demez ve keyifli de.
(bkz: Murat menteş)
(bkz: Emrah serbes)
(bkz: Alper canıguz)
DURUM CiDDi...
Hakan Günday kesinlikle okumayın.

Bir tavsiyedir.
kesinlikle sokak kedisi bob dur.
öyle 300-500 sayfalık kitaplara dalmayın mümkünse "cin ali" serisi alın.
agatha christie ile başlamayın.
biri size şu kitap güzeldir diyorsa o kitaptan başlamayın.
Her iş gibi bununda bir acemilik dönemi var.
Nil Karaibrahimgil'in kitabını okuyun.
kitaplar parmak izi gibi her insana özeldir. bu yüzden özellikle çok satanları okumayın, kaliteli yazarlar okumaya bakın.
Kuran ı kerim .. mealini de ihmal etmeyin .
ön sözü siktir edin ben öyle yapıyorum zaten türkler ön söz okumaz aslında kitap da okumaz ama neyse. şimdi gelelim gerçekten güzel olan öneriye kitabı alın en son sayfasını açıp son paragrafı yada son cümleyi okuyup aklınızda tutun ve kitapta ne tür olayların ve maceraların gerçekleştiğini ve bu son cümleye dayandığını kısaca hayal etmeye çalışın. sonra kitaba başlayın ve hikayenin o son cümleye nasıl yavaş yavaş bağlandığını görün.
bana okumayı sevdiren, kitapları çok sürükleyici olan ve aynı zamanda dili ağır olmayan Ahmet Ümit.
Yeni mi başlıyorsunuz gerçekten?
kapağını açın.

kitap okumaya başlamak nedir amk?

hadi o da tamam, bu iş için tavsiye mi alınır? kitap arkadaş gibidir gidersin kapağına bakar seçersin sonra ne çıkarsa bahtına.
zevklerin, hayallerin, geçmişin belirler kitabı.

tavsiye üzerine kitaba başlanmaz, tavsiye üzerine kitabın fotosu çekilip instagrama atılır. hadi bakim.
Fotoroman ısındırır hayal gücü yapar destek dirsek olur uyku getirir mide fesadını giderir.
Tavsiye arıyorsanız zaten okumaya niyetli degilsinizdir. Okumayin.

Kitap tavsiyesi arasaniz neyse.
eğer gerçek bir camışsanız ve gerçekten kitap okumaya başlamak istiyorsanız öncelikle olay hikayelerine (maupassant) yönelmenizi öneririm. daha akıcı daha az kafa yoran( bu yaşa kadar okumadıysan kafasızsın o yüzden daha az yormalı seni) ve daha kolay biten kitaplardır bunlar ve sizi daha çabuk adepte edebilir bu yeni duruma. daha sonra tarihten, mitolojiden yahut herhangi bir spor dalıyla alakalı; yani meraklı olduğunu konularla alakalı kitaplar okumaya başlayın. bu aşamayı da atlattıysanız yavaş yavaş klasiklere geçebilirsiniz. 1880-1920 arası yazılan türk klasikleri sizin için uygundur. bunu da atlatabilirseniz batı - hint klasiklerine yönelebilirsiniz. ama sizden adam olmaz.
Bırakmayın.
Ne tür kitaplar hosunuza gidiyor ilk önce onu belirleyin.tabi okuma ortamida önemli.