bugün

aydınlanmanın tek yoludur
hayattır.
Çirkinliklerle dolu ülke gündeminden kurtulmak için başvurulan en güzel eylemdir.
saate bir bakmışsın 00:03, bir bakmışsın 03:23. işte bu kadar eğlencelidir kitap okumak. severek yapılır.
ciddi manada fazlası zarar olan eylem. şöyle ki; genelde az okuyanlarla iletişimde olduğun için onların o kelimeye yüklediği anlamla senin okumaktan bozulmuş motorunun o kelimeye yüklediği anlam bir olmuyor...sonrası hayal kırıklığı.
ayrıca her şeyi ayrıntılı düşünme yetisi sağlıyor bu da her zaman avantaj değil zira şu düzlükte yaşayan düz insanların dünyasında ayrıntıları inceleyenlere ''hasta'' diyorlar.
Vize zamanı daha da cazipleşen eylem.
kendi yaşamından uzaklaşmaktır.
Insani daha cahil yapan eylem. Okumak, baskasinin fikrine ve yazdigina adapte olmaya calismaktir. Dogru bilgi, kisinin kendisinin ulastigidir. Ne kadar cok okursan o kadar cahil kalirsin. Sadece Kuran oku, gerisini kendin cikartirsin zaten. Kuran bile okumadan yuzlerce kitap okuyup kendini bilgi zannedenler var. Sorsan bunlar Bulgaristanin para biriminin Dhremen oldugunu bile bilmezler.
apayrı serüvenlere yolculuk yapmaktır.
ülkemizde ayda kaka sürte bir kitabı okuyan insanların kurdu olarak adlandırıldığı eylemdir.
Zihin detoksu yapilan surede uygulanan eylem.
ruhu dinlendirendir.
hele de aksiyon, polisiye, gizemli, cinayetli kitaplarda; heyecandan ölür ölür dirilirim.aşkmış meşkmiş hiç gözümde değil, fantastik olsun heyecan, giz koksun her sayfası...
zaman öldürgeci, enerji israfı, bütçe düşmanı, beyin yorucu gereksiz aktivite. zihni sayfalar ve harfler arasına sıkıştırmaktan ibaret olan sıkıcı şey. ayrıca özel ve doğum günlerimde hediye gelen ne kadar pahalı, kalın ve değerli denen kitap varsa hepsini yırtarak paramparça ediyorum. lise yıllardımda bir arkadaşımın emanet ettiği kitabı ise doğrudan çöp konteynırına attığımı hatırlıyorum. özetle kitapları sevmem, okuyanı da sevmem. ayrıca kütüphanelerin ve kitapevlerinin kapatılmasından yanayım.
7-8 aylık bir süreden sonra düzenli olarak tekrar başladığım mükemmel aktivite. uzun süreden sonra polisiyeyle başlamak daha da cezbetti beni. (bkz: beyoğlu nun en güzel abisi)
kitabını okuduğun yazarla sohbet etmek gibidir aslında.
bir kere başlandı mı tiryakilik yaratacak olaydır. alıştığın zaman izlediğin filmler sana yeterli gelmeyecek ve başkalarının hayallerini izlemek yerine kendi hayallerini kurmanın zevkine varacaksın.
maalesef yurdum insanı tarafından fazla rağbet görmeyen bu güzel alışkanlık Adam Fawer'ın Olasılıksız kitabını okuduğumdan beri benim için çığır açandır, yeniliktir, candır can.
çok önemlidir. bir çok andavalın dudak büktüğü bir şeydir. ama kazandırdıkları çoktur.
hemen hissedilmez ama.
bir kaç yıl sonunda bile elde edilen bilgi birikimi inanılmazdır.
cinsel içerikli video * izlemekten çok daha fazla yararlı eylem.
beyin orgazmı yaşatır.
ülkemizde dahada yaygınlaşması gereken bir uğraştır. azıcık ufkunuz genişlesin cahil cahil dolanıyonuz.
insanın düşebilen bir hayvan olduğunu hatırlamak için bir araçtır.
Hele birde chuck palahnıuk'sa tadından yenmezdir.
kitap okumayı seven insan ticaretini yapamaz...
ticaret farklı bir iştir, kitap okumayı sevmek farklı bir iştir.
kitap seven insan ondan satarak para kazanamaz.

buradan sahaflığın ne kadar boş iş olduğu görülür.