bugün

pek koklamadığımdır da gazete gibi kokuyorsa tek kelime ile kacılasıdır.
gazeteden nefret sebebimdir. bildiğin suda erimiş kavak kokar.
uzun zamandır özlem duyduğum koku.
Neredeyse keşler gibi koklanması gereken ve asla es geçilmemis gereken bir koku. Sonrada bende bir keşlik mi var sorusu akla gelir.
Başka hiçbir kokuda almadığım bir kokudur. Muhteşem bir şeydir gerçekten. Hele bir de yeni çalmışsanız kitabı daha da bir güzeldir kokusu.

Edit : lise de kütüphaneden çaldığım kitaplar aklıma geldi amk :(
(bkz: matbaa kokusu)
çoğu insan için içeriğinden daha önemlidir. kokusunu napacaksın evladım?
sahaflardan eski kitap aldığınızda, o yüzünüze çarpan, insanı etkileyen hoş kokudur. bir aşktır o koku. o yüzdendir ki, bazen son paranızı bile sırf o kokuyu duymak için çıkartırsınız cebinizden...
kitabun kokusını içine çekip ohh diyen okuyucuların rutubetli bir kütüphaneden bir kitabı alıp koklamasını istiyorum. ve ohh demelerini bekliyorum .
kitaba değer veren okumayı seven çoğu insan için fetişizm seviyesindedir.
olay kokusunun güzel olması değildir. kitaba kavuşma anını hatırlatmasıdır.
maalesef gelecek nesillerin varlığından haberi olmayacağı kokudur.*
yağmurun kurak toğrağa düşmesinden çıkan koku değildir belki ama gene de muhteşem bir kokudur.

nasıl tarif edilir bilinmez bir tad, tarifi imkansız bir koku.... evet kitap kokusu... bilginin, ulaşılması en tatlı yeri belkide.

kitabı okumaya kıyamazsın adeta.... önce kapağını açarsın.... çekersin içine, derin derin.... bu tat, bu koku başka neyde olabilir ki...

günümüzde bu koku çok nadir bulunur oldu artık. zira bilgiyi elektronik materyallerin içine sıkıştıran bizler, unuttuk o güzel kokuyu...
şu e-kitap okuma aletleri yayıldıkça git gide unutulacak olan kokudur. ağaçlar kesilmeyecek böylece ama kitap sevdalıları tarafından özlenecektir.
Dünyanın en güzel kokularındandır. Kitapçı arkadaşım sırf bu kokuyu getirtip dükkanına sıkıyordu.
matbaa kokusudur. pek sevilmez. kitap sevmek, saman kokusunu sevmeyi gerektirmez.
Tarifi mümkün olmayan en harika kokudur. Yaşanmışlık kokar. Sayfalarını karıştırdıkça buram buram gelir burnunuza kokusu.
Yasemin ve vanilya kokusundan sonra dısardan duyulabilecek enguzel koku. Kutuphanemdeki kitapları acıp koklayıp yerine koydugum zamanlar oluyor.
garip bir şekilde eger nezle isem ve burnum tıkalı durumda ise koklayıp açmama yarayan koku.
yağmurdan sonra oluşan toprak kokusunun bir alt versiyonudur. insanın ruhunu dinlendirir, ferahlatır.
bildiğin sapıklık olsa gerek. şu an gelen kitaplarımı koklamaktan okumaya fırsat bulamadım henüz. çok güzel kokuyorlar arkadaş ya.

1 karpuz gibi kokan yeni kesilmiş çimenler, 2 mutluluk kokan kitaplar.
saçmalıktır.

tamam e-kitap daha iyidir demiyorum ama sırf şu koku için basılı kitabı e-kitaptan üstün görenler var. salak bunlar.

amazon bunlar için sprey bile yaptı çenelerini kapatsınlar diye.
ıslanmış toprak kokusundan hallicedir .
eski ve yeni kitap kokusu olmak üzere ikiye ayrılır. (e kitabın kokusu hariç)
dünyanın en güzel kokularından bir tanesidir.
Yaklaşık iki buçuk milyar yıldır e-kitap ve basılı kitap karşılaştırılması yapılırken basılı kitapları savunmak adına ortaya atılan en bilindik argümandır. Sanat sepet entellik dantellik tribine gireceğim diye otu boku şiirselleştiren insanlardan beklenebilir bir harekettir kitap kokusunu tanrısallaştırmak.
bu saatlerde yalnızlıkla en iyi gidendir, birde çay var tabi.
kitap candır, yârdır da kokusu bi kötü be..