bugün

Elbiseni yeniyken, şerefini gençken koru.
fırını 180 dereceye ayarlayın. hazırladığınız karışımı ince bir tabaka halinde tepsiye dökün.

en güzel fırın yemekleri
görsel

halide edib adıvar - ateşten gömlek.
görsel
Yanıyo yanmaz mı su verin adama
Dediğime geldin salına salına...
görsel
M. A. AKGÜN - NOKAY EÇEGE
Hayatımızı hayat eden, sahip olduklarımızın alternatif maliyetini ödeme mecburiyetimizdir. Bunu aldın mı adamın elinden, yaşamayı bile yasakladın demektir. Adama her şeyi o kadar bol, o kadar çok, o kadar fazla verirsin ki tercih yapamaz hale gelir. (Uzun Harmanlarda Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz)
"...sustu. konuşmak lüzumsuzdu. bundan sonra kimseye ondan bahsetmeyecekti. biliyordu; anlamazlardı."
yusuf atılgan'ın aylak adam'ı

galiba ömrüm boyunca kitabın bu bölümünü sorgulayacağım. neden anlamıyorlardı ki?
Kavak Kavağa değdi
Kavak boynunu eğdi
inkar etme rahimem!
Göbek göbeğe değdi...

Limonun portakal
Gavur rahimem
Bir gecede bende kal...
görsel
Dünya bizi kötü yola sürükleyecek şeylerle dolup taşıyor, ne yapabiliriz? Korkunç pahalı lokantalar, maskeli balolar, bayramlar, çingenelerle eğlenceler... Herkesin bunu yaptığı bu modaya uyduğu bir çağda karşı koymak güçtür."
(bkz: ölü canlar)
''Yaşlılar savaşır gençler ölür.''
-Hangi kitapta geçiyordu hatırlamıyorum, zaten aynı zamanda özdeyiştir...
..."yap ya da öl ama sakın pes etme."
Aslee vance - (bkz: elon musk) syf: 85
... susmak ağır geliyor bana.

Kreutzer Sonat/ lev Tolstoy
--spoiler--
Mayısta evlenenlerin mesut olmayacaklarını söylerler," diye mırıldandı. "Bu evlilik de bana uğur getirmedi.”
--spoiler--
Ölüm Saatleri, Agatha Christie.
“eski evler gibiyiz seninle biz
işi bitmiş, içi geçmiş!
yine de
önümüzden geçen herkes en az bir kere
kafasını çevirip saygıyla bakıyor
demem o ki seninle biz
eski bir hatırayken bile güzeliz.”
Düşüncenin doğasında iletilmek vardır, yazılmak, konuşulmak, gerçekleştirilmek. Düşünce çimen gibidir, ışığı arar, kalabalıkları sever, melezlenmek için can atar, üzerine basıldıkça daha iyi büyür.
(bkz: mülksüzler)
görsel
Bir lannister borcunu mutlaka öder. Zaten ölü olan bir daha ölmez. Valar morghulis.
görsel
(bkz: bu ülke)
görsel
(bkz: cemil meriç)-umrandan uygarlığa
görsel
"içim rahat ölüyorum, çünkü sen o ölümü uzaktan hissedemezsin, ölmem sana acı verecek olsaydı eğer, o zaman ölemezdim."

meçhul bir kadının mektubu- stefan zweig
Benim hiçbir şeyim orjinal değildir. Ben özümsediklerimin toplamıyım.
Şehrin bir yerinde bir yerde, benimle öpüşmek isteyen bir kadın beni bekliyormuş gibi bir sabırsızlık ve telaş vardı üzerimde.
(bkz: kara kitap)