bugün

"Dilinizi sökün, tamir edin ve yerine takın. Sorunların temelinde o var."

Süzme Felsefe.
ateş küçükte olsa büyükte olsa yakar çünkü ateşin ruhu vahşidir.
Seni seviyorum da
Seni sevmeyi eskisi kadar sevmiyorum çünkü
Artık onu benden aldın.
Gelmeyenler öylesine kalabalıklaştı ki koltuklar hep boş. Yine de yerlerini sık sık değiştiriyorum ki hiç kimse başkasının eski yerine oturmasın.

Özlü.
"Her türlü düşünce bir zar atımıdır."
görsel
Çığlık çığlığa,
Tek başıma
Rahatlayana kadar ağlayacaktım.
"Belki de hayatımızı değiştirecek insan, yolda yürürken sessiz sedasız geçmiştir yanımızdan."

insan Ne ile Yaşar?, Lev Tolstoy.
Ey insan! Aklını başına al.

Hiç mümkün müdür ki: Bütün enva'-ı mahlukatı sana müteveccihen muavenet ellerini uzattıran ve senin hâcetlerine "Lebbeyk! dedirten Zât-ı Zülcelal seni bilmesin, tanımasın, görmesin?
Madem seni biliyor, rahmetiyle bildiğini bildiriyor. Sen de onu bil, hürmetle bildiğini bildir.

| Lem'alar
Aşksız geçen bir ömür beyhude yaşanmıştır.
"bana ismail deyin."
herman melville-moby dick.
"skimi tutuyordun milena, inanabiliyor musun skimi tutuyordun"

Franz kafka - milena'ya mektuplar
“Aşk duyguların doğal zirvesidir ve zirvelerin doğası gereği hiçbir şey sonsuza kadar orda olamaz “ .
:) Kapatma kitabı
görsel
görsel
"Her şeyi anlamak zorunda değilsiniz. Anlamak yalnızca dünyayla ilişkimizin bir düzeyinden ibaret, tümü değil."

(bkz: Ulus baker)
(bkz: sanat ve arzu)
Hayranlık bir tapınma değil, daha çok bir dikkat celbidir. hissederiz ki karada yürüyemeyen o yengeç, kıyıda çırpınan bir balık kendi dünyasında, suda müthiş bir zerafetle yüzmekteydi. her aşkın başlangıcı böyle bir 'başka dünyanın zerafeti' algısıdır.

(bkz: Yüzeybilim fragmanlar)
(bkz: ulus baker)
görsel
Her satırında başka bir pencere açan Birhan Keskin, teşekkürler içimizde bir yerlere dokunduğun için.
Diyarbakır ortasında
Vurulmuş uzanırım
Ben bu kurşun sesini
Nerde olsam tanırım.
"Özgür olmak istiyorsan vazgeçmeyi bilmen gerek."

(bkz: fernando pessoa)
(bkz: kalp düşünebilseydi atmaktan vazgeçerdi)
Duygular birbirleri ardına sıralanan haller değildir. Duygular düz, kayıtsız bir çizgi üzerinde varlığını sürdüren bir varoluş biçiminin gücünün artışı ve azalışlarıdır. Her azalış bir kederdir, her artış bir hazdır.

(bkz: Sanat ve arzu)
(bkz: ulus baker)
Denizim ben batık aşklarla dolu.
?
görsel
"Her şeyi anlamak zorunda değilsiniz. Anlamak yalnızca dünyayla ilişkimizin bir düzeyinden ibaret, tümü değil."

(bkz: Ulus baker)
(bkz: sanat ve arzu)
'...en küstah insan sana bir kötülük yapsa bile, ona karşı iyi davranmayı sürdür; sana kötülük yapmaya çalıştığında hatasını sakince göster, bunun kötü olduğunu öğret: "Hayır evlat, başka bir amaçla geldik dünyaya. Ben zarar görmüyorum, sen kendine zarar veriyorsun."
...
hiç unutma; hâlâ hayattayken bir an evvel insan olmaya başla. insanlara öfkelenmemek kadar onlara dalkavukluk etmemeye de özen göster. Çünkü her ikisi de toplumsal çıkara aykırıdır ve zarar verir. Öfkelendiğinde bunun erkekçe bir şey olmadığını, sevecenlik ve kibarlık gibi özelliklerin insana ve haliyle bir erkeğe daha çok yaraştığını düşün. Öfkelenmeye ve hoşnutsuzluğa mahal vermeyen bir adam içinde gücü, sağlam sinirleri ve yürekliliği barındırır. Çünkü zihin hislerden bağımsız olmaya ne kadar yakınsa, güçlü olmaya da o kadar yakındır. Öfke de üzüntü gibi zayıflıktır. Çünkü her ikisi de yaralanmaya ve teslimiyete neden olur.'

Marcus aurelius, kendime düşünceler, sayfa 119-120 (kültür yayınları, 7. basım).
görsel