bugün

görsel
Artık iyileşmesinden umudu kestiğim, olur olmaz kanayan bir yarayla yaşamaya alıştım. - Ah mercimeğim.
'..ama insan yedi canlıdır! insan her şeye alışan bir yaratıktır ve sanırım bu onun en iyi niteliğidir.'

(bkz: fyodor mihailovic dostoyevski)
bir ukrayna atasözü der ki:
sancak bir kez açıldığında bütün mantık borazandadır.

insandaki yıkıcılığın kökenleri.
görsel
Dinler ateş böceğine benzer parlayabilmek için karanlığa ihtiyaç duyarlar. Belli bir cehalet düzeyi bütün dinlerin ön koşuludur.

Ne kadar doğru değil mi?
Sibernetik çağda birey gitgide yöneltilmeye açık hale gelmektedir. onun çalışması, tüketimi ve boş zamanı reklamlar, ideolojiler, Skinner’ın olumlu pekiştirmeler olarak adlandırdığı şeyler tarafından yöneltilmektedir.

- insandaki yıkıcılığın kökenleri, Erich Fromm.
Pek iyi bilinir ki güç ve zenginlik, bunlara sahip olan kişiyi, belirli koşullar da varsa cinsel bakımdan çekici kılar.
görsel
'yaşamın amacı ölümdür.'

- Haz ilkesinin ötesinde, ben ve id.
Terk edilmişlik başkadır, yanlızlık başka.
"Hafıza acı anıları siler, geriye hiç büyümeyen bir çocuğun hikayesi kalır."

alper kamu cehennem çiçeği - alper canıgüz
şu dünyayı tanrı yarattıysa onun yerinde olmak istemem doğrusu. çünkü dünyanın sefaleti yüreğimi parçalar. yaratıcı bir ruh düşünülürse, yarattığı şeyi göstererek ona bağırmak hakkımızdır: Bunca mutsuzluğu ve boğuntuyu ortaya çıkartmak uğrana hiçliğin sessizliğini ve kıpırdamazlığını bozmaya nasıl kalkıştın!?

sah mat.
eğer bu dunya sadece acıdan oluşşaydı tanrısı ben olurdum...
"şimdiki gençlere söylüyorum, zahmetten kaçmayın . tren mi var, atlayın, yol mu var gidin. o yaşlarda yeni yerleri görmenin zevki başkadır. tecrübeyle görmek de güzeldir ama gençlik enerjisiyle dolaşmak bir başkadır."

ilber ortaylı- bir ömür nasıl yaşanır
''Kendimi bütün ruhumla unutmanın uykusuna bırakmak istiyordum. Unutmam mümkün olsaydı, unutmak sürekli olsaydı, gözlerim kapansaydı da azar azar uykunun ötesine, mutlak hiçliğe gömülebilseydim, varlığını artık hissedemez olacağım noktaya varsaydım, bir mürekkep damlasında, bir musiki ahenginde ya da renkli bir ışında erir giderdim ve sonunda dalgalar ve şekiller öyle büyürlerdi ki, hissedilemezin içinde silinir, yok olurlardı. O zaman dileğime kavuşurdum...''

Sadık Hidayet - Kör Baykuş
Aşkımız senden uzun yaşadı, ayrılığımız benden uzun yaşayacak diye korkuyorum.
Murat Menteş-Ruhi Mücerret
"-Önemi yok.
Tam tersine, çok önemliydi. Öyle üzgündüm ki, o kadar büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım ki, o an ölmeyi istedim."
-şeker portakalı
Birçok kez ölür korkaklar,ölmeden önce (bkz: shakespeare) julius casear
"Öyle sanıyorum ki, kudret, yalnız güzel simaları değil, güzel toprakları, güzel denizleri de, insana gizli gönül azapları versin diye yaratmış."
“Nasıl etmeli de yataktan kalkmalı. Saatlerin en güzeli bu! Bu saatte uyumayan yoktur artık, balığa çıkanlar müstesna. Hatta uykusuzluğa müptelalar bile nihayet uyuyabilmişlerdir. Bu saat, hovardaların kadınların omzuna düştüğü, zavallı kadınların bile erkek dizlerine şarap gibi döküldüğü saattir.”

sait faik abasıyanık, lüzumsuz adam
insan... kendi yarattığı şeyin kölesi olur.

Bana putları anımsattı?
Allah’ın canıydı hayvanlar, bedenlenmiş yaşamın en iyi niyetli varlıklarıydılar. * *
Çok hoşsun, dedi Sitare, biliyor musun bazen beşe kadar sayamaz gibi duruyorsun ama başladın mı arkasını getiriyorsun, sende anlamadığım bir şey bu.
Sense sonsuza kadar sayacakmış gibi görünüyorsun ama beşe gelince tıkanıyorsun, ben de bunu anlıyamıyorum.

Gül yetiştiren adam
Rasim özdenören
görsel