kinder surprise, kinder schokolade gibi insanlik namina susswaren** ureten alman cikolata firmasi.
alm. cocuklar. die kinder.
das kind kelimesinin cogulu.
kinder bueno diye harika bir cikolata cesidi de olan cikolata firmasi
(bkz: kinder sürpriz yumurta)
ve rakibi
(bkz: kindar sürpriz yumurta)
tadına alışınca türk çikolatalarının çok yavan geldiği alman şükelası
Bol sütlü olduğu idda edilen çikolota türüdür.
bir zamanlar italya basketbol ligi takımlarından bologna'ya da sponsorluk yapmış şirket.
(bkz: kinder bologna)
tadından çok içinden çıkan oyuncaklarla çocukları büyüleyen lezzet kaynağı.oyuncaklarının çeşitliliği ile de cezbedicidir.*
(bkz: kinder bueno)
sanıldığı gibi alman çikolata üreticisi değildir. ferrero isimli italyan şirketinin ürettiği çikolatadır. nutella yıda bunlar üretir.
çikolatasından ziyade içinden çıkan süpriz oyuncak yüzünden alınan sonrada çıka çıka bu mu çıktı diye o kadar parayı verdiğimize pişman edirten,ama yine ve yine bu sefer güzel birşey çıkıcak hevesi ile alınan çikolata.
karikatürist fatoş yaşaroğlu'nun bir yazısı vardır bunun hakkında:
http://www.bebelerebalon.com/apranaks/-kinder.asp
bueno, hanuta, pingui, milchschnitte gibi cesitleri olan, italyan ya da polonya menseili olup olmadigini bilmedigim, ferrero firmasinin urettigi cikolata ve urunleri markasi. ayni zamanda almanca da artikeli - das olan kind (bkz: cocuk) kelimesinin, coguludur.
Kutu kutu kutu alınıp sürekli yenilesi lezzet harika tat .
buenosu harikadır. yeni çıkan süt dilimi vs. fena sayılmaz. sütlü çikolatası milkinisten iyi değildir.
çikolatasında, kağıt kalınlığında çikolata ile içine bol bol o kremasından doldurdukları, üstüne bir de "bol sütlü" diye reklam yaptıkları marka.
lan sütü bol olsa ne olur önemli olan çikolatasının çok olması diycem de...

ama yine de yiyoruz tabi....
almanca çocuklar anlamına gelen kelime. ayrıca bunun birde dışı çikolata kaplı, içinde ise oyuncak parçacıkları dolu olan bir ürün vardır kinder adında. çikolatası kalitelidir. içinden ne çıkacak diye merak edersin durmadan. sallanır içinde bişeyler. sen heycanla önce çikolatasını yersin sonra kabını açarsın bakarsın içinden ne çıkmış. genelde birbirine eklemeli, geçmeli oyuncaklar çıkar. bunları yapım kılavuzuna bakarak kendin elde birleştirirsin. cok hoş oyuncaklar elde ediliyor bazen. biraz şans işi. ha bazen de güzel anahtarlıklar çıkıyor. bana denk geldi bi kaç kere. burda bizim markette genelde iyi oyuncaklar çıkıyor. hep ordan alıyorum.
türkiye'deki "ülker mi eti mi" tartışmalarına son noktayı koyan, sütlü çikolatalarına kurban olunası marka.
''Kinder Surprise alıp parçaları birleştirmeye çalıştığımda, kağıtta serinin diğer oyuncaklarını görüp elimdekine burun kıvırırdım'' her çocuk yaşamıştır bunu.
küçücük bebeydik, en büyük sevinçlerimizden birisi kinder surprise'e ulaşabilmekti. pahalıydı her zaman. büyükler almak istemezdi. oyuncaklarına değil o süt dolgulu çikolatayı fevkalade güzel yapmalarına bayılırdım. taklit ürünleri çıktı, yemedik çünkü tatları asla kinder gibi olmuyordu.

kinder bueno çıktı, sabah kahvaltımız bildik. bar şeklinde kinder chocolate'ı gerekirse alkol yanında bile götürdük. şimdi de kinder schoko-bons diye birşey çıkmış, sebebim olacak. yememem lazım, kilo problemim var ama elim pakete gidiyor. çok güzel lan tadı.

ha, bu arada kinder surprise oyuncaklarına her zaman ilgisizdim ama şu an içinden çıkan oyuncakların eskisini mumla arattığını söyleyebilirim. eskiden takmamız çıkarmamız gereken şeyler oluyordu. artık saçma sapan figürler çıkıyor. o kötü olmuş bak.
bir kinder country vardır ki ne diyetler bozdurur. türkiye'de malesef yoktur ama bir tanesi için ruhumu şeytana satabileceğim bir çikolatadır.
türkiye'de sıradan bir markette bulabileceğiniz en kaliteli çikolata. milka falan hikaye.
Bu markanın televizyondaki en son reklamına tırt oluyorum. Öyle bir profil çizmişler ki türkiye'de her çocuk rahatlıkla istediği zaman bu çikolataları alıp tüketebiliyor. nerde? Hayatında pazardaki gofret haricinde tatlı görmemiş çocuklar bile var. Düşünsenize öle bir ailenin çocuğusunuz ve her akşam bu reklam dönüyor, ordaki çocuklar heyyyy heyyy diye bunu tıkınıyor.

Tek sebep yanlış yerde yanlış anne babadan doğmuş olmanız. Mesela Yozgat'ın fakir bir köyü yerine Almanya'da bir sanayicinin oğlu olsaydınız her şey farklı olacaktı.

RAlay ediyoruz falan ama Devlet Bahçeli, bu bakımdan sanki en insaflı, en halktan anlayan lider. Bir çocuğun püskevit bile alamaması ne kadar acıdır, düşünsenize.
çikolata üretmeyi başarmasına karşın, reklam yapmayı yıllardır çözememiş firma. çok sayıda kötü reklam izledik ama kinder reklamları rahatlıkla ilk 3'e girer. bu kadar saçma ve anlamsız reklamlarla nereye kadar gidecek bilmiyorum.
Yokluğun kol gezdiği bayram günlerinde sadece bir hayaldi bizim için.