bugün

parası olmayan mucitlere parasal kaynak sağlayan internet sitesi.

http://www.kickstarter.com/

(bkz: kickstart)
Aşırı astronomik paralar dönmektedir efenim.
Kapıları maalesef herkese açık olmayan site. Proje ekleyebilmek için, Amerikan ya da ingiliz vatandaşı olmalısınız. Olsanız bile projeyi istediğiniz gibi koyabilmeniz pek mümkün olmuyor.

insanların daha özgür olduğu bir platform için ise indiegogo var.

Bir örnek istiyorsanız, bu proje de Türkiye'den: http://igg.me/at/smartcharger
çarşamba günü hacklenilmiş ancak bunu dün duyurdu. ancak kredi kartı bilgileri çalınmamış.

http://www.bilisimlife.ne...ickstarter-Hacklendi.html
bazen özgün fikirlerin çıktığı mekan.

https://www.kickstarter.com/
bir kitle fonlama yani crowdfunding platformu.

28 nisan 2009'da hayata geçen "proje" ile, hayata geçmeyi bekleyen yaratıcı projeler finansal destek bulma amacıyla kendilerini bu pazar yerinde tanıtıyor ve projelerini ilgi çekici bulan kimseler tarafından ufak ya da büyük meblağlarla maddi anlamda desteklenebiliyor. 2009'dan bu yana kickstarter'da 14 milyon kişi, startup'lara 3.3 milyar dolarlık bir destekte bulunmuş ve bu sayede 132.650 proje fonlanmış durumda.

platformun mottosunda küçük ya da büyük ölçekli her türlü yaratıcı projeye destek vermek, destek bulmak bizim işimiz gibi kısa ve öz bir tanım bulunuyor. kickstarter, yaratıcı fikirleri desteklediğinden sanat, müzik, sinema, tasarım başta olmak üzere neredeyse her türlü alandan girişim başvurusunu bulabiliyorsunuz. bu çocuklar için özel bir boyama kitabı projesi olabileceği gibi, özgün senaryolu ancak bütçe desteğine ihtiyaç duyan genç bir senaristin kısa film projesi de olabiliyor.

kickstarter'da proje açabilmeniz için ABD ya da ingiltere vatandaşı olmanız gerekli. kabul gören proje, belli bir süre boyunca kickstarter platformunda kullanıcılarla paylaşılıyor ve hedeflediğiniz destek tutarı, ne kadar bağış aldığınız, proje bağış süresinin ne zaman biteceği gibi sürekli güncellenen verilerin yanı sıra, bir projeye bağış yaparsanız size ne gibi öncelikler tanındığını -bu çoğunlukla ürüne erken erişim, isme özel ürün ya da ürün üretimi sonrasında kupon koduyla kullanabileceğiniz özel indirimler gibi- görebiliyorsunuz. yapacağınız bağış 5 dolar da olabilir, 100 dolar da, bu tamamen size kalmış. kickstarter'ın çok sevilmesinin bir diğer nedeni de bu esneklik. dilediğiniz gibi bağış yapabiliyor olmanız.

destek hedeflerini tutturabilen projeler, topladıkları paranın bir kısmını kickstarter ekibine vererek -genellikle %3-%5- projeyi hayata geçirmeye koyuluyor. kampanya süresince hedeflediğiniz rakama ulaşamazsanız, kickstarter bağış yapan kişilere parasını iade ediyor. yani projeler için amaç, hedeflenen rakamı belirli bir sürede toplamak. peki proje sahipleri paraları toplayıp kayıplara karışırsa diye sorarsanız da, kickstarter ekibinin arkasında bu olasılığı önlemek ve hukuki yaptırımda bulunmak üzere minik bir avukat ordusu bulunuyor yani bu konuda da alınmış bazı önlemler var.

incelemek isterseniz: https://www.kickstarter.com/