bugün

insanlara hiç yakışmayan davranış biçimi.
eğer her günah bir bedene girecek olsaydı şüphesiz kibir rte'ye girerdi.
(bkz: ekber/#20124113)
güzel bir şeydir. mutluluğun sırrıdır bu.

hayatımda aşık olduğum, sevdiğim tüm kızların aşırıya kaçan; belirgin bir şekilde fark edilebilen bir kibiri vardı. bu beni cezbederdi dostlarım. ilginç bir şekilde hayranlık duyardım böyle tiplere. çıldırırdım. nasıl benden iyi bir oyuncu olduğunu düşünebilirdi ki bu kadın.

kendisinden daha güçlü birini tanımaya ihtiyacı vardı. her bakımdan daha donanımlı olduğum bu kadın beni nasıl küçük görürdü. onu sarsmam gerekiyordu. kendisinden daha iyi bir oyuncuyu görmeye ihtiyacı vardı. üstelik kibiri de makuldü. beni tanıdı. bir şekilde benim oldu o kibirli kadın. ama mutsuzdu. bana bakarken kusurlarını görüyordu. aşağılık olma duygusu onu bunaltmıştı. nasıl bu kadar iyisin diye sordu? gülmüştüm. o kafamda büyüttüğüm kadın bu muydu? uğruna kendimi harcadığım.

ayrıldık, çünkü mutsuzdu. gerçekleri görmek istemiyordu. bir yere kadar dayanabildi. ancak kibiri törpülenmişti. artık daha bir farkındaydı. olgunlaşmıştı. ama neden mutsuzdu ki?

cahillik mutluluktur . kibirli olmak da öyle.
aslen bir yetersizlik duygusuzdur. kendimize başaramayacağız dek büyük hedefler koyup önemli olma arzumuzdur. sonuç ara ara gelen mutsuzluk olur, kibrimiz yetersizliğimize dönüşür.
hayatım boyunca türkçe poptan uzak durdum.türkçesini geçtim yabancı bile dinlemedim o metal grubu senin bu metal grubu benim dinledim.ama bu şarkı harbiden kaliteli lan üzerinden 6 yıl geçmiş ya ben değiştim ya bu şarkı çok iyi.
açık ara en güzel günah.
günahların en büyüğü olduğu yönünde bir söz vardır. bu sözü hemen herkesin ışık hızıyla ve içtenlikle kabul edişindeki "kibir" de ayrıca hoş tabii.
insanoğlunun sahip olduğu en boktan karakteristik özellik. kibir denen illet öyle bir şey ki insanı kendi yalanına inandırır, kendini dünyanın merkezine alıp ben ne diyorsam o şeklinde düşünmeye sebep olur. kibir bencillikle yan yana yaşar zaten. bu yüzden kibirli insanlarla arkadaşlık edilmez. yalnızca kendini düşünür, işine geldiği gibi davranır, hiç bir zaman haksızlığını kabul etmez. işine gelmediğinde çeker gider. ama en iyisi de budur. çıkarın hayatınızdan kibirli insanları - ego abidelerini -, daha mutlu yaşarsınız*. o koca kibirli burunları belki de sizden daha iyi arkadaşlık eder ona.
Kalbinde zerre kadar kibir olan cennete giremez. (Hadis işerif)
Şeytan boşuna ' Kibir benim en gözde günahımdır.' dememiş olsa gerek.
fazla kibirin nelere yol acacagını cok iyi bilen yazarlarımız mevcut. hukmu ayet hadis destekli konu.
Yap bakalım biraz zikir kalıyor mu kibir ?
insanların en büyük zaaflarından biridir. kendini büyük görme, herksten üstün tutma..falan. ne kadar çirkin şeyler bunlar. kibir insanın olgunlaşmasını engeller. göremez çünkü insan kusurlarını. ya da görür de yüzleşmek istemez. ben en iyiyim havasıyla gizlemeye çalışır eksikliğini.

fiziksel görünüş, para, başarı..bunlar bi anda kibir sahibi yapabilir insanları. eğer o insanda kişilik oturmamışsa bunlardan birine sahip olduğu an bambaşka bi kişiliğe bürünebilir. egosu kendini esir alır.
kibir kendiyle barışık olması değildir insanın. arada ince bi çizgi vardır aşılmaması gereken. geçici olan şeylerle övünmek, kibre kapılmak bana çok saçma geliyor. geçecek ya, bitecek. en fazla 80 yılı falan var. sonra toprağın altındasın.
kibir bir kere geldiği zaman insan övündüğü şeyleri çok daha fazla zanneder. atıyorum güzelse, kendini dünyanın merkezine koyar. samimi olmayan iltifatlardan bile haz duyar-ki bu olgun insan işi değildir-

kibirli insan çevresinde yalaka birileri olsun ister. çünkü doğruları söyleyen insan onun egosunu zedeler, gerçekleri gösterir. herkesin yanında yöresinde acı da olsa gerçeği söyleyen bi dost olması çok özeldir.

mevlana bununla ilgili şöyle der:
--spoiler--
kibir, kendinden habersizliktir. tıpkı güneşten haberi olmayışı gibi buzun.
--spoiler--
Bir Aslanı bir kediye boğdura bilecek duygu.
"Abdal ata binince bey oldum sanır; şalgam aşa girince yağ oldum sanır." atasözünde ifade edilen kendini beğemişlik hali.
recep tayyip erdoğan'a göre allah'ın sıfatlarından biri (haşa).

Başbakan Tayyip Erdoğan, son günlerde seçim meydanlarında akıl almaz ifadeler sarf ediyor. istanbul Avcılar'da partisinin mitinginde konuşan Erdoğan, "Biz birer faniyiz. Birer fani olarak kimse kibirlenmesin, kimse gururlanmasın, kibir de gurur da sadece mutlak yaratıcı olan Allah'a aittir." dedi.

Bu açıklama ilahiyat camiasında şaşkınlıkla karşılandı. ilahiyatçı Cemal Türk, Twitter'dan yaptığı açıklamada Allah'a keyfine göre isim ve sıfat isnad edilemeyeceğini ve bunun çok büyük günah olduğunu söyledi.

Daha önce partisinin Muğla mitinginde yaptığı konuşmada "Bizim rahmetimiz gazabımızı aşacak" ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, dün de istanbul Avcılar mitinginde yaptığı konuşmada imam Hatip mezunu olan kendisinden beklenmeyen bir açıklama yaparak, "Biz birer faniyiz. Birer fani olarak kimse kibirlenmesin, kimse gururlanmasın, kibir de gurur da sadece mutlak yaratıcı olan Allah'a aittir." diye konuştu.
7 gunahtan biridir.kibir tuzagina insan oyle hizli oyle hissetmeden duser ki farkina vardiginizda; yalnizliginizin caresi yoktur artik.
en sevdiğim günah.7 günahtan en tehlikelisi.
on sofdoğom gonoh.
Kibir her iyiliğe engeldir.

kibirden sakının. Topraktan yaratılıp, yine toprağa dönecek olan bir varlığın kibirlenmesi, bugün var, yarın yok olan bir varlığın kendini beğenmesi ne kadar da anlamsız.
Her kesimden insanın dusebilecegi bir çukurdur. imanı kamil olmayanlar için yaratana sığınmak hayırlı olur, çünkü aklen kibrin tespiti eksik kalır; Kalbleri ancak allah bilir.
kibirli insanların çoğu yalan huyuna sahip olurlar.
insanoğlunun bir dakika yapmadan duramadığı şey.
dağları devirecek güçtedir. bütün o başlar da eğilecektir bir gun.
güncel Önemli Başlıklar