1. 1.
  cis ve trans konformasyonlarını bulunduran, cis formunun kristalitesinin daha yüksek olduğu, türkiye de de üretimi yapılan polimer.
  3 ... coincidental magic
 2. 2.
  kurşun geçirmez yeleklerin yapıldığı hammadde.
  2 ... forinternaluseonly
 3. 3.
  yapı taşını karbonun oluşturduğu maddedir.çelik yelek,motor montu gibi yerlerde sıkça kullanılmaktadır.
  ... phantom
 4. 4.
  dupont firmasının bulduğu ve telif haklarına sahip olduğu ürünlerden biri.
  ... sefertasi
 5. 5.
  poliparafenilenteraftalamid'in ticari adıdır. *
  ... zall
 6. 6.
  (bkz: kevlar soul)
  ... ceviz agaci
 7. 7.
  stephanie kwolek tarafından bulunmuştur. ancak dupont firması bu bayanın ismini söylemekten çekinmiştir. nedeni bilinmez. baktığımızda kevlar'ı bulanın dupont olduğu yazmaktadır.
  ... artik ne anladiysan
 8. 8.
  polimer matrissiz kullanılan kevlar ürünlerde kurşun geçirmezlik oranının arttığı yapılan çalışmalar sonucu anlaşılmıştır. bunun nedeni ise polimer matrisler yapının sertliğini arttırırken tokluğunu düşürmektedir. bu nedenle de merminin yüzeyde oluşturduğu darbe enerjisini absorbe edememektedir. reçinesiz olarak kullanılan keevlarlarda ise kevlar, kurşunun darbe enerjisini absorblayarak yeterli esnemeyi sağlayabilmektedir.

  günümüzde 9 mm'lik mermileri durdurmak için 4 kat 380 gr/m2 lik kevların yeterli olduğu deneyler sonucunda ortaya çıkmıştır. ancak her kevlar mermileri durduramaz, kevlarların örgü yapıları balistik terstler için önem arz etmektedir.
  ... ayranlisoda
 9. 9.
  arka arkaya 7-8 kevlar kumaş yapıştırılmadan çelik yeleğe koyulmaz. kevlar kurşunu geçirmez ama kurşunla gelen enerjiyi vücuda iletir buda kendisinin eksi tarafıdır.
  ... barut osman
 10. 10.
  nurol diye bir firmada yerli malı olarak üretilebiliyormuş.

  ben de yeni öğrendim. pahalı bir şey kevlar. öyle kolay da değil. demek ki teknoloji gelişmiş.
  ... metaligance