bugün

thy nin business class hizmet tanıtımı için, 3 gün boyunca a330 modelinde çekilen reklam filmi.
70 ülkede gösterime girecek olan reklam filmi(ymiş). 500'den fazla sinema salonunda ise gösterilecekmiş. hayvan gibi para harcanmış şu reklama.
(bkz: ee ben gene ekrandan görmüş oluyorum)
(bkz: feel like a star)

http://www.youtube.com/watch?v=jcc9mnhE7y0

http://www.youtube.com/wa...S-vhs&feature=related
harika müziği fatih aygün tarafından yapılıp, seslendirilmiş.
son zamanlarda hasret kaldığımız kaliteli reklamlardan. müzik, kurgu, düşünce onda on vallahi.
Koskoca Thy'yi 1933'den beri marka haline getiremezsen elin ununu elemiş eleğini asmış hiçbir zaman birinci sınıf hollywood aktörü olamamış adama çuvalla parayı çocuğun arkasından kadraja gülümseyen adam olarak girmesi için, bakın bakın bizim hosteslerimiz müşterileriyle flörtöz ilişkiler kurar mesajları verecek planlar için harcarsın.Reklam aslına bakılırsa güzel olmuş ayrıca şöyle yada böyle dünyada bir şöhreti olan celebrty ile reklama global bir değer yükleme fikri de çok doğru.Fakat sorun şu ki bunu yaparken kevin costner ismi ne kadar doğrudur.Reklam filmini şimdi çekip back to past yapmicamıza göre şimdinin starlarıyla çekilmesi çok daha doğru seçim olacaktı.Bütçenin yetmeyeceği düşünülüyorsa da feel like a star sloganı neden seçildi.Türk kafası popülist yaklaşım ve reklamcı kazığının sonucu.
(bkz: apronda kevin costner kesmek)
çok doğru bir star seçimi çok doğru müzik çok doğru senaryo... 10 numara bir reklam filmi. hatta son yıllarda yerli yabancı izlediğim en şukela reklam filmi. ok hedefi vurmuş arkadaş. her boka muhalefet her boka muhalefet deniz barbarosu geçtiler bu zındıklar. 1 milyon dolar ne ki? global bir pazarda iddialı bir iş yapılıyor herife 1 milyon dolar vermişler. gözü olanın gözü çıksın. benim derimden sağlanan kazanç kısmısı helal oluversin. bizde zaten millet olarak hep var böyle bir denyoluk. terim'in, başbakanın, ne biliim futbolcunun, cem yılmazın aldığı para bitti şimdi elin kevin i başladı.
kendinizi star gibi hissetmek için istanbul'dan kalkan bir uçağa binin ve bi şekilde istanbul'a inin. ben reklamdan bunu anladım.

not: reklamda uçak istanbul'dan kalkıp istanbul'a inmektedir.**
çok başarılı bir reklam filmidir.
(bkz: feel like a star)
reklam müziği için,
http://www.youtube.com/watch?v=NXD03zAMPA8

--spoiler--
in the morning, in the evening, whenever you need me i got time,
be it home, be it far, be it heaven, i will come,
i know forever you will be mine...
i feel like a star

let it shine, let it rain, let it snow, i dont mind,
i am a pisces, you're a cancer
baby believe me, that's a sign...
i know we are one of a kind
i feel like a star.

with your love my core is burning
i feel like a star
for as long as the world is turning
i'll be your man till the end of time
you're always on my mind
i feel like a star

the way you look, the way you talk, the way you walk chill my spine
i know you keep me on my prime
i feel like a star

be it home, be it far, be it heaven, i will come...
in the morning, in the evening, whenever you need me i got time,
i know together we'll be fine
i feel like a star...
--spoiler--
kazadan sonra yayını durdurulmuş olan reklamdır..
http://www.hurriyet.com.t...ndem/11086449.asp?gid=229
güzel reklam.
bir reklamla bir havayolu şirketinden nasıl tiksinilir onu öğrendiğim reklam.
hatırımda kalan tek şey kevin costner'in dökülmüş saçları
çok saçma ve çok salak bir reklam bu kadar şafşata yerine herhangi bir öğrenciye bi el kamerası ile daha yaratıcı ve daha iyi kalitede bir reklam yapabilirdi.
feel like a star sloganıyla yola çıkımlış reklamdır. (bkz: bir yıldız kaydı gökten)
önemli reklam eleştirmenleri ve reklam şirketleri tarafından başarılı bulunsa da kendi içinde ironik öğeler barındıran reklam. zira yılların kevin costner'ı reklam boyunca "kendimi 1 yıldız gibi hissediyorum" der durur. eee sen kendini yıldız gibi hissetmeyeceksin de ben mi hissedeceğim? ya da şu bakımdan ele alalım; oynadığın o kadar film ve hollywood camiasına mensup olmak senin kendini yıldız gibi hissetmeni sağlamadı da 1 havayolu şirketi mi sağladı? yani şimdi ben sıradan 1 vatandaşım. thy kullanınca yıldız mı olacağım? film teklifi filan da alacak mıyım? thy bunu da vaad ediyor mu? şimdiden söyleyeyim, sanat için soyunmam da sevişmem de. saçma reklam vesselam.
thy nin can çekiştiğinin kanıtıdır. parası kalmayan ve acından geberme durumuna gelen thy nin nasılki anakonda bir sığırı boğmaya çalışırken son hamlede sığır bir ısırık atar da gebermeden önce canını kurtarmaya çalışırda boşunadır, buda öle bir durumdur. bir rivayete göre reklam parasını deniz feneri vermiştir. kevin ise reklam ücretinin havale edilmemesinden dolayı mahkemelik olmuş ve thy bu durumu telafi etmek için 300 adet amerika bileti verdiyse de nafiledir.

bu yazı amerika ya giden biz türk insanının, yazın bilet bulamayıp, binlerce dolar thy ye vermemizden kaynaklanan bir iç dökme yazısıdır. yakında değil bu reklamlar, hiç kimse thy yi kurtaramayacak.
yayını durdurulmuş reklamdır.

http://www.hurriyet.com.t...ndem/11086449.asp?gid=229
THY'nin First Class hizmeti için dünyaca ünlü film yıldızı Kevin Costner ile çektiği reklam filmlerinin yayınını, dün Amsterdam'da meydana gelen uçak kazasının ardından durduruldu.
büyük ölçüde pilotaj hatası sebebiyle gerçekleşen uçak kazasının thy'ye güya fatura edilmesine sebep olan reklam.

zaten thy bu reklam çekildiği için uçakların bakımını yapmaktan vazgeçti, uçaklar topkapı dolmuşu gibi çalışmaya başladı. tecrübeli kaptan pilotlarla olan anlaşmalar da feshedilip yerine pilanör uçuran staryerler getirildi. adamın oğluna sorsan bir boeing kaç noktadan teknik bakım ve kontrole tabi tutulur diye "penaltı noktası mı" diye sorar ama kazadan beladan sonra da faturayı kesmeye ilk o kalkışır.

thy reklam falan yapmasın de mi? rekabet ettiği yüzlerce yurtdışı destinasyonda, onlarca avrupa firması ile de rekabet edemesin zaten. hem de gerek var istanbul-trabzon arası uçsa yeter. yok yok, reklam yapsın da kevin costner'a verilen para çok! gülgün feyman seslendirsin reklamı, sadece trt fm de yayınlansın. akşam eve giderken dinleriz, eğlence olur...
--spoiler--
reklamın müziği "feel like a star", yani "kendini bir yıldız gibi hisset" idi. acaba düşen uçaktaki yolcular kendilerini bir yıldız gibi hissetmişler midir?belki de bir korku filmi yıldızı gibi hissetmişlerdir. bu kadar para costner yerine uçağın bakımına harcansaydı daha iyi bi reklam olurdu.
--spoiler--

yukardaki yorumu kim yapıyor ise - ki hala kimin eseri öğrenemedim - o kişi vatan hainidir. bakın net olarak konuşuyorum vatan hainidir çünkü bir kuruma bu kadar alçakça, haince ve art niyet ile saldırılmaz. ayıptır, günahtır. sektörden olmayan kişileri lütfen bu konuda konuşmasın. bilginiz var ise konuşun, yok ise susun ve bilenlerden dinleyin. thy dünyanın en iyi uçak bakım tesislerine sahiptir ve bu tesislerde lufthansa nın dahi uçak bakımları yapılmaktadır. reklam ile bu konunun birleştirilmesi şerefsizliktir.
klasik linç kültürümüzün sonucu olarak saçma bir şekilde hollanda'daki uçak kazasına bağlanan reklam.
vermek istediği mesajı tam olarak verememiş reklamdır.
düşünce ve yapım olarak başarılıdır ama reklamda gösterilen şeyler o kadar da uç değildir.
yani nedir olay?
yıldız gibi hisset..tamam.
tanıdık bir hostes uçakta görevli ise tamamdır bu iş.
ver talimatı karşıdan güneş ışığı gelsin,uyursak kitapta kaldığımız yere bi kağıt koysun..
bize sadece çıkışta aile fotoğrafı çektiren bi ailenin yanına fütursuzca yaklaşıp sırıtmak kalıyor.
o da biraz özgüven ve umursamazlığa bağlı.
yoksa onlar haklı da ben de mi bir starım?