bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  (bkz: mahir çayan)
  3 ... sipermanevra
 2. 2.
  mahir çayan'ın önemli yazılarından. 3 bölüm halindedir.

  1: http://www.kurtuluscephesi.com/eris/kesdev1.html

  2 ve 3: http://www.kurtuluscephesi.com/eris/kesin23.html
  2 -2 ... zedx
 3. 3.
  lenin'in 2. enternasyonel oportunizmine karsi formule ettiigi, turkiye devrimci pratigine de mahir cayan tarafindan uygulanan devrimci metot.
  1 -1 ... demokles
 4. 4.
  sol içerisinde stalin taraftarlarının sosyalist devrim için yeterli olgunluğu olmayan ülkelere biçtiği devrim formülasyonu. bu formüle göre önce geniş halk yığınlarının katıldığı demokratik halk devrimi gerçekleşecek ve bu halk devrimi kesintisiz bir şekilde sosyalist devrime dönüştürülecektir.
  1 -1 ... antiliberty
 5. 5.
  --spoiler--

  Sanayi devriminden geçmiş olan emperyalist-kapitalist ülkelerdeki yönetim de, geri-bıraktırılmış ülkelerdeki yönetim de oligarşik yönetimdir. Ancak emperyalist-kapitalist ülkelerdeki kapitalizm gerici bir tarzda değil (yukardan aşağıya değil), devrimci anlamı ile, iç dinamiği ile gelişmiş ve yerleşmiştir. Dolayısıyla, sadece alt yapıda değil, üst yapıda da burjuva demokratik ilişkiler egemen olmuş, feodal ilişkiler bertaraf edilmiştir. Fakat tekelci dönemde, kapitalizm serbest rekabet, milliyetçilik ve demokratik yönetim ilkelerini bir yana iterek, yerlerine tekel, kozmopolitizm ve oligarşik diktayı ikame etmiştir.
  Ancak geçmiş dönemlerde proletarya ve emekçi kitleler, uzun süren kanlı mücadeleler ile demokratik hak ve özgürlüklerine sahip olmuşlardır. Emekçi sınıflar gerek nitelik olarak, gerekse de nicelik olarak güçlüdürler. Onun için bu ülkelerdeki oligarşi, klâsik burjuva demokrasisini ve özgürlüklerini belli ölçülerde sınırlayabilmekte fakat asla özüne dokunamamaktadır. Bu ülkelerdeki oligarşinin niteliği finans oligarşisidir.
  Bizim gibi ülkelerdeki oligarşik dikta ise, sadece finans kapitalin damgasını taşımamaktadır. Çünkü ülkedeki kapitalizm, kendi iç dinamiği ile değil, yukardan aşağıya geliştirilmiştir. Dolayısıyla yerli tekelci burjuvazi, daha baştan, çekirdek halindeyken emperyalizmle bütünleşerek gelişmiştir. (Emperyalizm içsel bir olgu durumuna geldiği için bu oligarşi içindedir). Ancak bu gelişen tekelci-burjuvazi tek başına emperyalizmle ittifakını sürdürerek emperyalist üretim ilişkilerini muhafaza edecek güçte değildir. Dolayısıyla, yabancı ve yerli tekellere zorunlu olarak bağlı olan toprak burjuvazisi ve feodal kalıntılarla yönetimi paylaşmaktadır.
  Oligarşik yönetim içinde, işbirlikçi-tekelci burjuvazi, emperyalizmin temel dayanağı olmasına rağmen, emperyalist üretim ilişkilerini muhafaza eden tek yerli sınıf değildir.
  Bizim gibi ülkelerdeki oligarşik yönetim, rahatlıkla işçi ve emekçi kitlelerin demokratik hak ve özgürlüklerinin olmadığı tam bir dikta yönetimi ile ülkeyi yönetebilmektedirler. Buna sömürge tipi faşizm de diyebiliriz. Bu yönetim, ya klâsik burjuva demokrasisi ile uzaktan yakından ilişkisi olmayan "temsili demokrasi" ile icra edilir (gizli faşizm) ya da sandıksal demokrasiye itibar edilmeden açıkça icra edilir. Ancak açık icrası sürekli değildir. Genellikle, ipin ucunu kaçırdığı zaman başvurduğu bir yöntemdir.
  --spoiler--
  ... lock
 6. 6.
  olması gerekenin anlatıldığı en iyi sol yayını.
  ... acab
 7. 7.
  sömürge ülkelerin vazgeçilmezi.
  ... onurt
 8. 8.
  troçki'nin teorisi...

  türkiye'de mahir çayan ve salih mirzabeyoğlu savunur...
  ... tahin ile pekmez