Advertisement

 1. ?.
  türkiye'nin resmi devrimcilik anlayışıyla paralel olarak gelişen türkiye üzerinde yaklaşık 85 yıldır etkili olan devrimcilik türü.

  bu tarz devrimcilikte yeniliğe açıklık diye bir anlayış yoktur. zira önemli olan yeniliğin, ülkeye getireceği yarar değil ayrıcalıklı sınıfa getireceği yarardır." biz kaybediyorsak türkiye'de kaybetmeye mahkumdur" anlayışının hakim olması nedeniyle kendi imtiyazlarını ortadan kaldıracak herhangi bir devrimci, yenilikçi harekete bu hareketin sahibine tüm gücleriyle "bölücü" "gerici" "vatan haini" yakıştırması yapılır.
  onlara göre dini de, laikliği de milliyetçiliğ,i de devletçiliği de, en iyi kendileri bilir. bu nedenle herhangi bir alanda yapılacak yenilikler yapılmadan önce bu imtiyazlı sınıfın görüşüne başvurulmalı ancak onaylamaları halinde hayata geçirilmelidir.
  cumhuriyet'in ilk yıllarından beri devlet tarafından öz çocuk muamelesi yapılan bu insanlar yapılan herbir yenilik sonrası güçlerine güç katmışlardır. ne zaman ki yapılacak bir yeniliğin bunların çıkarlarına uygun olmadığı anlaşılacak işte o anda yenilik hareketleri bloke edilecektir.

  ak partiyi "kendi zenginini " yaratmakla suçlayanlar ve muhafazakar sermayeye göndermeler de bulunanlar cumhuriyetin kendi zenginini kemalist bürokrasinin yardımı ile nasıl kurmuş olduğunu ve kurulan bu zenginlik anlayışının nasıl da kemikleşmiş olduğunu görmezden geliyorlar.

  işte kemalist tarzı yenilik, devrimcilik anlayışı dediğimiz bize yarayacaksa devrim yapmaya hazırız mantığı ülke üzerinde halen işlemektedir. kemalist kesimin imtiyazlarını ortadan kaldıracak herhangi bir hareket belli odaklar tarafından aralıksız olarak karalanacaktır. zira dediğimiz gibi; kemalistlerin devrimciliği, devrim sırası kendi imtiyazlarına gelene kadardır.
  2 -5 ... stratosfer
 2. ?.
  evrimcidir, laikliğin muhafazakar cinste olması gibi. bir burjuva modernizasyonu kısa filmidir.
  2 ... kisil
 3. ?.
  balolara, bale kurslarina falan kafayi takanlarin ortaya attiklari onerme.

  yok yahu, hayatimda ne bale gordum ne balo. bildigim tek parti arkadaslarla yaptigim ev partisi. nerde bale kursu? ayni ulkede yasiyoruz, nedir bu secici algi anlayamadim.

  bir de akp nin kemalizmin istedigi liberal devrimi tamamlamasi durumu var. o da gozukuyor mu?
  1 -2 ... syme
 4. 0.
  ortaya çıkışından 89 yıl sonra* kendisi hakkında* ipe sapa gelmez iddialar geliştiren ve emperyalist batı ağzı ile konuşan ''vatan evlatları'' yetiştirdiği için aslında başarısız olmuş(!) tarihteki en önemli bağımsızlık, aydınlanma hareketlerinden birisi.
  1 -1 ... shalamar
 5. 1.
  insanlari din yoluyla kandirip, evlere kapatip, para karsiligi kendi istediklerini yaptiran insanlar halkci olarak geciniyorlar bu ulkede. tabi o sirada cevrelerinde bir cok insan var. sanirim onlari halkci yapan bu. pipi mi optururler, baskasinin karisini almak icin murid mi oldururler?

  bir de hala hayaletlerle ugrasanlar var. nerdeyse 100 yil oncede kalmis olaylari bugune dert eden, konu dert etmesi degil bugunle birlestirememesi, bugune odaklanamadigi halde, yaae ben ab diyorum bugunu savunuyorum diyen kucuk bir grup var bu ulkede.
  -1 ... syme
 6. 2.
  bir seyler anlasilmiyor. 100 sene once insanlar olduruldu mu? oyledir. bugun kemalizme saldiran grup, simdi bu insanlari aniyor mu? aniyor. peki 3 sene sonra konjonktur degistiginde, insanlarin oldurulmesini unutacaklar mi? evet unutacaklar. siyaset budur; olenler cogunlukla istatistik, zamani geldiginde siyaset, isi bittiginde tozlu rafta dosyadir. bugun kemalizme saldiran grup yeri geldiginde 1.000.000.000 lira kacirip, baskasinin esi icin murid olduruyor, sonra da sadaka deyip kendilerini akliyor. bunlarin samimiyetine mi inanayim?
  -1 ... syme
 7. 3.
  bati kapitalizmi hep kemalizmi devirmek istemisti. sadece kemalizm degil, mustafa kemal ataturk un dunya da gelismesine yardimci oldugu antikapitalist her seyi yok etmek istedi batitipikapitalizm. neymis yikiyorlarmis. zaten her sene devrim gelir, her sene orgutler bitme noktasindadir. biz de boyle 3-5 kisi burada gevezelik yaparak bosa kurek cekeriz.

  tito var bir de. onu kim yikti? tito yikildiktan sonra yugoslavya daki halklara ne oldu?
  -1 ... syme