bugün

gümüshanenin* harika sehri. kelkit cayinin yesilliğiyle göz kamaştıran kent.
Eski adı Alansa olan ve tabiri caizse Gümüşhane'nin vahşi batısı olan ilçe.
Bazı araştırmacılar, Kelkit Çayı' nın Antik Çağ'da Helen dilinde kurt anlamına gelen Lykos şeklinde ifade edildiğini belirtmektedirler. Onlara göre bu kelime daha sonra Ermenice'ye tercüme edilerek gail-get olarak söylenmeye başlanmıstır, ardından da Kelkit'e dönüşmüştür.
Bir başka hakim görüş ise Kelkit isminin 7. Yüzyılda yöreye gelip yerleşen Peçenek Türklerinden Kilki Beyden geldiği görüşüdür. Kelkit'in Kilki Beyin çiftliği olarak anıldıgı rivayet edilmektedir ki Kelkit ilçe merkezinin diğer bir adı da Çiftlik'tir.
Bazı araştırmacılar ise, ilk çağlarda yörede Kerkit adında bir halkın yaşadığına dikkat çekmektedirler. Ünlü tarihçi Strabon (bkz: Strabon), bu görüşü doğrulamakta, bölgenin dağlık kesimlerinde Appaitler adında bir kavmin yaşadığını ve bunların da Kerkit'lerin soyundan geldiğini ifade etmektedir. Bu durumda Kelkit adının değişik bir kullanımla ta ilk çağlardan beri kullanıla geldiğini yazmak mümkündür.
Alansa-ki yeni ismi Gümüşgöze beldesidir-Kelkit'in bir köyüydü.Şimdi ise beldesi durumundadır.
(bkz: kelkit aydın doğan myo)
(bkz: kdz ereğli)
aydın doğan'ın çiftliği nedeniyle organik süt üretiminde türkiye'nin öncü bölgelerinden biri olmuş ilçe.
bağlı olduğu gümüşhane ilinden büyük olduğunu düşündüğüm ilçe. ayrıca gittiğimde ne kadar zengin bunlar dediğim ilçe. zira gördüğüm her on arabadan en az 4 ü lüks denilebilecek sınıf. yurtdışından gelenler ayrı zaten en lükslerle gelmişler. yemeği zaten meşhurdur kelkit döneri kadıköyde bir mekan vardı zaten kelkit döneri satan. insanları karadeniz insanı gibidir hem sıcakkanlı hem de akıllı ve komik. aydın doğanın memleketi olması hasebiyle baya yatırım yapılmış.
77 tane köye sahip olan gümüşhane ilçesi.
taşını toprağını sevdiğim memleketim… ilk ve son olarak on beş yaşında gitmiş olmama rağmen hala unutamadığım ve özlem duyduğum, daha önce görmediğim akrabalarımla güzel vakit geçirdiğim havası temiz, küçük bir gümüşhane ilçesi. kurufasulyesi ve ketesi ile meşhurdur. harita üzerinde karadenizde olmasına rağmen daha çok karasal iklimin hissedildiği bir bölgedir. ilk fırsatta gidip yaşadığım şehrin keşmekeşinden kurtulmak, yaylalarına çıkıp temiz havasını içine çekmek istediğim canım memleketim… Burnumda tütüyor. Ne demişler, insanın memleketi gibisi yok.
ingiltere'de başta londra ve çevresi olmak üzere bu yörenin insanı bulunur. bir türk lokantasının işletmecisinin kelkitli olma ihtimali çok yüksektir. en kötü ihtimal garsonu kelkitlidir. gerçekten çok fazlalar. tecrübeyle sabit. denemesi bedava.
Gümüşhane'nin en büyük ilçesi. Aydın Doğan'ın ve benim memleketim oluyor aynı zamanda.
Memleketimdir gümüşhaneden daha gelişmiştir.
Neticede hiç görmediğim memleketimdir. insanı iyidir. Fırıldak nedir bilmez. Kelkit'li olsun çamurdan olsun anasını satayım. *
Oyun havası çok güzel olan bir ilçe. Kelkit,şebinkarahisar, camoluk ve alucra ilçelerinin de geçtiği, oyun havası mevcuttur. Pek severim

Al aşağı
civciv çıkartma ayinleriyle adını duyurmuş iğrenç fantazilere sahip insanları içinde barındıran gümüşhane ilçesi.
(bkz: civciv çıkartma)