konya'da içerisinde binlerce kelebek bulunan bir tropikal bahçedir. avrupa'nın en büyük tropikal vadisidir. gidince görülmesi gerekir.

http://www.konyakelebeklervadisi.com/
dün öğleden sonra uğradığım ve çok beğendiğim yapı. selçuklu belediyesi buranın reklamını iyi yaparsa patlar gider.

konya ovası'nın ortasına tropikal bahçe yapmışlar resmen. nemden dolayı kışın gidecek olanlar vadiden çıkarken dikkat etmeliler hasta olmamak için.
selçuklu belediyesi'nin fotoğraf yarışması düzenlediği devasa park.

görsel
bir tane bile kelebek görülmeyen vadi üstüne para verdik haybiden.
aynen haklısın.
kleopatra hamamı diye bir yer var oraya bari gitme.
ne kleopatra var ne de hamam.
ortamlardan izole halini sevdiğim, fethiye güzelliği. ağır ot kokuyor.
fethiye'de bulunan, muhteşem ölüdeniz manzarasını ayaklarınızın altına seren vadidir. Tepeden ölüdeniz'e doğru baktığınızda yanıbaşınızdan bir dağ keçisi geçerken metrelerce aşağıda uçan bir kartal görebilirsiniz. manzarası muhteşemdir.
görsel
fethiye ölüdeniz'de bulunan doğal güzellik.

kelebekler vadisi şu;
görsel

video;
https://streamable.com/4rduc

çevresi 350 metre yükseklikte dağlarla çevrili olan bu doğal cennet 89 ayrı türde gece ve gündüz kelebeği barındırıyor.
mavi turcuların en önemli uğrak noktalarından biri.
ulaşımı zor olduğu için de bugüne değin bakir kalmış bir bölge...

mayıs ayında muğla valiliği kelebekler vadisini "balayı turizmi" için bir cazibe merkezi yapmak için proje hazırladı.
güya kelebekleri görmek için gelen turistlerin rahat etmesi için(!) altyapı hizmetleri getirileceğini, günübirlik dinlenilecek yerler yapılacağı açıklandı. (bkz: millet bahçesi)

ama kelebekler vadisi 1. derece sit alanıydı.
çivi bile çakılamazdı.

hokus pokus, kelebekler vadisinde imar planı değişikliği yapıldı ve 1. derece sit alanı olmaktan 3. derece sit alanı olmaya düşürüldü.

böylece beton tanrısının kulları kelebekler vadisine istedikleri gibi beton dökebilecek, istedikleri millet bahçesini yapabileceklerdi.

kaz dağları, salda gölü, munzur, çoruh, kuzey ormanları...

bir cepheyi daha kaybediyoruz...geleceğimizi kaybediyoruz, ülkemizi kaybediyoruz...
Iki ay önce ege turu yaparken tesadüfen ugradigim ve bütün günümü gecirirmeme, doga ile ic ice olmama vesile olmus bir yerdir. Hatta uzun süre kamp icin planlar yapmaya basladim.

Ne arabayla gidilir, nede yürüyerek. En basit ulasim sekli deniz yolu.
Tirmanarak ulasma olayi gecen senelerde yasanan kazalar sebebiyle yasaklanmis.

Kamp alani yapilmis, baska da bina yok. Tepelerde bir iki bina gördüm, onlar neyin nesidir bilmiyorum.
Kumsali ögle saatlerinde cok sicak, suyu tertemiz ama kayaliktir. Sanslilardan birisi iseniz deniz kaplumbagasi ile karsilasabilirsiniz (ben üc ayri kaplumbaga gördüm).
Kelebek görmedim. Kelebeklerin mevsimine denk gelmedim. Her agizdan farkli tarihler cikiyor. Kimisi subat ve agustos diyor, bazilari haziran, eylül. Bana o görkemli kayaliklarin arasinda nehir gibi görünen yesillik ve daha sonrasindaki denizin maviligi yetti.

Sadece doganin sesini dinlerken; turistleri gezdiren gemilerin yanasmasi ile doganin sesi hoperlörlerden cikan müzik sesiyle bastiriliyor.
Eglence turizmine yine de fazla malzeme olamiyor.

Türkiye'yi cennet yapan bu yerlerde, degerini bilmedigimiz bu doga güzelliklerini katletmek, kendi kendimizi katletmek demektir.

Devlete ait ne varsa satildi.
- önce toprak üstü zenginlikler
- insanlar borclandirilarak kölelestirildiler. Özgürlüklerini sattilar.
- simdi toprak alti kaynaklari satiliyor.
- yakinda satilacak sadece gururunuz kalacak.

Gururunuzu satmadan önce intihar etmeyi düsünün. Eger bunu simdiden düsünüyorsaniz, gec kalmis sayilmazsiniz.

Geleceginizi kurtarin!
özgürlügün ve umudun (yesil ve mavi) renklerinin beton grisine dönüsmesine izin vermeyin!
içerisinde birçok kelebek türünü barındıran Konya'daki güzel yer. Öğrenci 7,5 yetişkin 15 TL. isteyen YouTube'taki videosunu izleyip fikir edinebilir. Bugün gittik, daha önce kelebek falan deyip önemsemeyip gitmemiştim. Gitmeye değermiş.
Anlıktır;

görsel