1. 1.
  iran'da tarihi bir kent.
  kentin en önemli özelliği alamut kalesi'ne ev sahipliği yapması olup, kentin ismi türk komutan alp-er tunga'nın kızı olan "kazvin"den gelmektedir.
  kazvin

  kaşgarlı mahmud, divan-ı lugat-it turk adlı eserinde kazvin'i şöyle tanımlamaktadır;
  --spoiler--
  Afrasyab'ın kızının adı. "Kazvin" şehrini bu kurmuştur.
  Aslı "Kaz oynı"dır.
  Çünkü Afrasyab'ın kızı orada oturur, orada oynarmış. Türklerden bir takımları, Türk ülkesi sınırını Kazvin'den sayarlar; "Kum" şehri de sınır sayılır.
  Bir takımları da Türk sınırının "Merv-eş-şahıcan" dan başladığını söylerler. Çünkü Kaz'ın babası olan "Tonğa Alp er" Afrasyap demektir; "Merv" şehrini yapan zattır. Afrasyap burayı, "Tahmures" tarafından şehrin iç kalesi yapıldıktan üçyüz sene sonra kurmuştur. Bu şehirleri Türkler yaparak adlarını kendileri koymuşlardır.
  Bu adlar olduğu gibi şimdiye kadar gelmiştir.
  Bu yerlerde Farslılar çoğaldıktan sonra Acem şehirleri gibi olmuş. Bugün Türk ülkesinin sınırı "Abisgûn" (Hazar) denizi ile çevrili olarak Rûm diyarından ve Özçent'ten Çin'e kadar uzanır. Uzunluğu beşbin fersah, eni üçbin fersahtır; hepsi sekizbin fersah eder.
  --spoiler--
  4 ... protest sanayici
 2. 2.
  yazma eserlerde adı belde-i kazvin şeklinde geçen iran şehri.
  ... alev alev
 3. 3.
  trafiğinde şerit, ışık, geçiş üstünlüğü gibi temel trafik kurallarının önemi yitirdiği, başkent tahran'a 165 km uzaklıkta bulunan ve kışları çok soğuk olan iran şehridir. kazvin'de azeri türkleri aracılığıyla kolaylıkla el altından alkol bulunabilir.
  ... onmilyon
 4. 4.
  1548 - 1598 yılları arasında safevi devleti ne başkentlik yapan şehir. özellikle birinci abbas döneminde restorasyonlardan geçmiştir.

  kazvin
  1 ... katalonyadankatalanjaponkatalo
 5. 5.
  şehzade bayezid'in, şehzade selim ile giriştiği taht kavgasından sonra sığındığı acem şehri. şehzade bayezid 25 eylül 1561 tarihinde bu şehirde osmanlı elçileri tarafından boğdurulmuştur.
  2 ... zagortenay
 6. 6.
  iran'ın en eski şehirlerinden birisi olan Kazvin, 1548 ile 1598 yılları arasında Safevî Devleti'ne başkentlik yapmıştır.
  ... turkmen balasi