bugün

açık ve yuvarlak hazırlanan muhteşem pidedir. kullanılan rize kavurması olmalı, ortasında hafif pişmiş tek yumurta ile servis edilmelidir.
Gece gece iyi giden yiyecek.
gece gece gidemeyen yiyecek.

yapılır mı lan bu.
lezzetine doyum olmaz.

--spoiler--
MALZEMELERi
4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. yoğurt suyu
tuz
su
iÇ HARCI iÇiN:
kavurma
muhlama peyniri
2 yumurta
ÜZERi iÇiN:
tereyağı
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz ve unun üstüne tuz serpiyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz ve üzerine yoğurt suyunu döküyoruz. Az da ılık su döküyoruz ve ortadan başlayarak mayayı eritiyoruz.
Açıyı yavaş yavaş genişleterek hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında hazırladığımız hamuru mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan hamurdan portakal büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Üstlerine un serpiyoruz, oval pide hamurları açıyoruz.
Kavurmayı doğruyoruz ve hamurların içine paylaştırıyoruz. Uzun kenarlardan birine parmak uçlarımızla su sürüyoruz ve diğer kenarı üzerine kapatıyoruz. Kapattığımız kenarı kıvırıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştiriyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. 2 bezeyi yuvarlak açıyoruz ve yağlanmış fırın tepsisine yanyana koyuyoruz. Kenarlarını kıvırıyoruz. Ortaya peyniri koyuyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına koyuyoruz. Pişmesine yakın ortalarına yumurta kırıyoruz ve tekrar fırına koyarak pişiriyoruz.
--spoiler--
her pidecinin yapamadığı, güzel bir kürt yemeğidir. urfa'da güzel yapılır. açık ve net.

görsel
görsel
Bak şurdan kavur git.
En bi sevdiğimdir. Hayır yani bu lezzeti bana verin başka bir şey olmasa da olur. Bir saat bunu bekleyip sinirlendiğimi biliyorum. Sonrasında atarlanıp paket yapıp çıkmalar, Alttan alttan laf atmalar falan... Ben de az aç değilim hani.
istiklal caddesinin girişinde sağda bir sokak var. sokağın tam başında da şimşek karadeniz pidecisi. gidin orda yiyin. sonra bana özelden teşekkür mesajı atabilirsiniz. hayatımda yediğim en iyi pidedir. pastırmalı yumurtalısını da şiddetle öneririm.
Böyle başlık bu saatte hortlatılır mı? Pidelerin şahıdır.
kaşarlı ve üstüne yumurtalıysa bir de oyyyy. allahım sana geliyorum.