bugün

universitesi almanya'da aachen'la beraber en çok talep edilen şehir.
massimilian porcello ile adını bolca duyurup, turist çekmesi beklenen şehir.
karlsruhe almanya´nin baden württemberg eyaletinde bir sehirdir. sehir yarim daire seklinde planlanmistir, ve yarim dairenin tam ortasinda büyük bir saray vardir. en önemli caddeleri kriegstr, ve karlstr dir. türkiye´nin karlsruhe´de bir baskonsoloslugu vardir.

europ meydani denilen bir meydan sehrin en merkezi yeridir, buraya aracla girilmez, sadece tramvay calisir, ve yaya yoludur- istiklal caddesi gibi-...

karlsruhe nin cok gelismis bir tramvay agi vardir, karlsruhe´den cok uzaklara trenle degil tramvay´la gitmek mümkündür. tramvay´in disinda hizli tramvay tabir edebilecegim bir binek arac karlsruhe´yi taaa eutenburg´a ya da heilbron´n´a baglar.

trenyolu konusu karlsruhe´de cok önemlidir.almanya´nin fransa´yla ve isvicre´yle olan demiryolu yük trafiginin büyük bir kismi karlsruhe üzerinden yürür. kuzey almanya´dan isvicre´ye giden bütün gece ekspresleri karlsruhe´den gecerler. ve dururlar. italya´ya giden roma yataklisi gece saat 23:00´te karlsruhe´den gecer. ünlü "dogu-orient-ekspresi" paris-budapeste arasinda tarifeli olarak calismaktadir ve bu tren de gece budapeste´ye, sabah saat 5´te de paris´e karlsruhe garindan hareket etmektedir.

üniversitesi iyicedir- baden württemberg eyaletindeki bütün uni´ler iyidir. baden württemberg eyaleti almanya´nin egitim sistemi en iyi eyaletidir, bunu ben söylemiyorum- devamli gazetelerde yazarlar.

bunun disinda fena bir sehir degildir. ama öyle cok güzel bir sehri de degildir.

a5´le a8 otobanlari karlsruhe´de kesisirler, a5 frankfurt tarafina, a8´de önce stuttgart sonra da münih salzburg tarafina devam eder. devlet yolu b3 ve gene devlet yolu b10 karlsruhe´den gecerler.bati´ya dogru a65 seklinde isimlendirilmis bir otoban landau tarafina gider...ren nehrinin üzerindeki köprüden sonra wörth kavsagindan insan fransa´ya gecis yapabilir, böylelikle karlsruhe´nin fransa´ya cok yakin bir sehir oldugunu da söylemis olalim.

haaa az kalsin unutuyordum, ren nehri karlsruhe´den akar...ancak sehri filmlerde gördügümüz sekilde, paris gibi prag gibi, viyana gibi, tam ortadan bölmez-sehrin biraz batisinda kalir, ancak kalrsruhe´nin ren nehri üzerinde cok büyük bir limani vardir. ren,genistir ve derindir, gemiyle ulasim ren nehri üzerinde yapilabilmektedir.
almanya'nın en yüksek mahkemesi olan federal mahkeme'nin 1951'den itibaren bulunduğu şehir. ayrıca baden-württemberg eyaletin'in stuttgart ve mannheim'dan sonra en büyük şehri'dir.
dünyanin en sıkıcı, en yalnız, en monoton, en düz sehiri.
geçen yaz ailemin 3 hafta niyetine gittiği, ama 1 haftada sıkılarak döndüğü almanya şehri.
öncelikle hakkindaki yanlis bilgiyi düzelterek giris yapayim: Karlsruhe soguk bir sehir degildir zira Almanya´nin en güneyindeki en iliman sehirlerindendir, havasi istanbulla asagi yukari esdegerdir. (tabi yazar mersinliyse bilemiyorum)

dogrusunu söylemek gerekirse buraya tasindigimda, iyy bu ne ruhsuz sehir, it(ayti)cilerin yogunlukla oldugu sehirden de bu beklenirdi dedim aradan seneler gecti ben yeni yerler kesfettim, sehri avcumun ici gibi bildim ve buraya ne denli haksizlik yaptigimi anladim: sehrin gercekten nerdeyse %70 i yesil, yemyesil ortalik! botanik bahcesi *, devasa saray bahcesi gibi üniversiteye ve merkeze yakin öyle güzel yesil alanlari var ki ben bu sehirde nasi stres yapabiliyorum diye düsünüyor insan. Aksamlari da Stuttgart´a ve Mannheim´a kiyasla canlidir ortalik. Her ne kadar BAden wüttemberg eyaletinde gezilecek sehirler listesinde kendilerine öksüz muamelesi yapilsa da kendisi cidden eyaletin en güzel ve en yasanilasi sehridir. bir gününüzü ayirin pisman olmayacaksiniz.
dünyanın en iyi tramvay sistemlerinden birine sahip şehirlerdendir. belki de bu dünyada çalışan en uzun yerel tramvay hattı, bu şehir çıkışlıdır.

(bkz: s4)

(bkz: baden baden-öhringen)
görsel
almanya baden bölgesinde bir türk konsosluğu bulunan şehir.
fransa'ya 20 kilometre uzaklıkta olan almanya şehri.