1. 1.
  çağımızın en büyük filozoflarından biri.
  (bkz: bilim felsefesi)
  3 -1 ... kotu adam
 2. 2.
  temel bilgi felsefesi, bilimsel bilginin doğruların biriktirilmesiyle değil yanlışların ayıklanmasıyla elde edilir olan filozof.
  1 ... t bag
 3. 3.
  birçok konuda söz söylemiş, yenilikler getirmiş olmasına rağmen, asla nietzsche'nin söylediği anlamda bir "kültürlü kişi" olamamış; kendini beğenmiş, alçakgönüllülüğünün altındaki küstahlık birçok yazısında "buradayım!" diye bağıran, malumat yüklü beynin sahibi.
  -1 ... stalker
 4. 4.
  eğer bir kuram yanlışlanabilir ise, bilimseldir, demiştir.
  2 ... lowerkid
 5. 5.
  ortaya koyduğu yanlışlanabilirlik ölçütü, yanlışlanabilir olmamasıyla popper'ın kuyusunu kazmıştır.
  -1 ... burock_
 6. 6.
  felsefe alanının eğitimde yapılandırmacı yaklaşımın getirilmesine yol göstermiş çağımız filozoflarındandır.
  ... tiryaki
 7. 7.
  "bir teorinin bilimsellik ölçütü onun yanlışlanabilirlik,reddedilebilirlik ya da test edilebilirlik niteliğidir."
  karl popper
  1 ... endland
 8. 8.
  "Sonuç olarak daha iyi bir dünya arayışı, başka insanların, bir düşünce uğruna yaşamlarını istemeyerek feda etmeyeceği bir dünya arayışı olmalıdır." diyen filozof.
  (bkz: daha iyi bir dünya arayışı)
  ... fehimsiz ekmek
 9. 9.
  Ingiliz felsefeci. *

  Yanlislanabilirlik ilkesi, Popper' in bilim kuraminin temelidir.Her kurami yanlislamaya tabi tutar. Tumevarim ilkesini gecersiz bulur.Bu nedenle 'Kuramlar hicbir zaman dogrulanmaz.Ama yanlislanabilir.' demektedir.Ona gore bir teorinin bilimsel olabilmesi icin yanlislanabilir olmasi gerekmektedir.
  3 ... jin jiyane
 10. 10.
  ünlü bilim tarihçisi düşünür. açık toplum ve düşmanları ile tarihsiciliğin sefaleti popper'in türkçeye çevrilmiş en bilinen eserleridir.
  popper, ii. dünya savaşından sonra bilimin kanıtları ve gerçekliği neyin oluşturduğuna dair doğan kuşkuculuk döneminde bilimsel bilginin ya da nesnel bilginin iflasına karşı inançla sesini yükseltmiştir. kendi mantıksal pozitivizmi ile bilimi kurtarmaya soyunmuştur. 18. yy sonunda yaygınlaşan pozitivizmin bilimciliğe yol açtığını düşünerek fiziğe karşı duyulan aşırı güvenle tüm disiplin ve öğretilerin bu yöntemi benimsemesiyle totaliter rejimlerin ortaya çıktığını düşünmüştür. popper, tercihini demokratik liberalizmden yana kullanmıştır. bunun nedeni, iki dünya savaşı arasındaki avrupa toplumlarında totaliter ve otoriter devletlerin güçlenişinden duyduğu endişeden kaynaklanmıştır. tarihsiciliğe karşı çıkan popper için bilimin özelliği, doğrulanabilir değil, yanlışlanabilir (falsifiable) olmasıdır. yani bir teoriyi bin adet gözlem doğrulasa da bir adet gözlem tarafından yanlışlanması onun meşruiyetini zedeleyecektir. bu da açıkça bilginin hep sınanmak üzere ulaşılabilir olması anlamına gelir. bilgiye ulaşılabilmenin yolları ise, onun denenebilmesi, tekrar yaşanabilmesi veya gözlemlenebilmesinden geçer. bu da popper'in tarihteki nesnellik ve nedensellik ilkesine bir cevabıdır.
  1 ... nest