1. 1.
  genellikle üç'e ayrılır. basit şekerler (monosakkarit), bileşik şekerler ( disakkarit) ve nişasta-sellüloz (polisakkarit). bunlardan ilk ikisi suda eriyen kristaller halindedir. üçüncüsü yani nişasta ve sellüloz suda erimezler.
  1 ... zeyrek
 2. 2.
  hem canlının yapısına katılan hem de enerji sağlayan karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşan organik bileşiklere verilen ad...

  bütün canlı hücrelerde bulunur. doğada genellikle büyük moleküller halindedir. vücuda alınan bu büyük moleküllerin hücrelere iletmesi için canlı tarafından sindirilmesi ve uygun molekül büyüklüğüne kadar parçalanması gerekir...
  2 ... ferrole
 3. 3.
  vücutta enerji kaynağı olarak birincil derece tüketimi olan organik maddedir.
  2 ... baadir
 4. 4.
  yapıtaşı c(n) h(6n) o(n) olan madde.
  1 ... machados
 5. 5.
  Yağ,yumurta akı vb. maddelerin yanı sıra,insan ve hayvanların organik besinlerinden en önemlisi olan organik kimya bileşiklerinin genel adı.
  ... italiano
 6. 6.
  insanın bedensel gelişimi için yeterli miktarda tüketilmesi gereken, doz aşımında bedende yağ birikmesine ve damar tıkanıklığına yol açan besin grubu.
  1 ... asiti kaçmış kola
 7. 7.
  en lezzetli yiyeceklerin yapıtaşıdır maalesef. diyet yapan bir insan bu güzel nimetlerden uzun bir süre faydalanamaz...
  1 ... gmail notifier
 8. 8.
  proteinlerle karıştırılmaması gereken madde.. yoksa insanı şişko yapar..
  ... yasasinakmayanrimel
 9. 9.
  yetişkin bir insanın vücudundaki miktarı normalde %1'in altındadır. en önemli etkinliği vücuda enerji vermesidir. günlük enerjimizin çoğunu karbonhidratlardan sağlarız.
  ekmek, makarna, pilav, şeker vb. günlük sıkça tükettiğimiz besinlerde bol miktarda bulunur.
  1 ... ditty
 10. 10.
  (bkz: besin öğesi)
  ... ditty