bugün

karavanla dünyayı dolaşan (!) türk çift, seyahatlerinin altıncı "gününde", gittikleri ilk ülke olan italya'da karavanlarını çaldırmış.. yurtdışı kaskoları olmadığı için sigortadan para alamayacaklarmış..

öğretmen çift, sahip oldukları yeşil pasaportla dünya turu yapmaya kalkmışlar.. ama tavan fiyatı 700 euro olan yurtdışı karavan kaskosunu sanıyorum gereksiz bulmuşlar. gitmeyi planladıkları 18 ülkede hiç kaza yapmayacaklarını, arabalarının başına bir şey gelemeyeceğini falan düşünmüş olmalılar.. zaten gerek de yok, alt tarafı kıta avrupası'nı şöyle bir gezip gelecekler.. insan hasta olur mu? olmaz... sigortaya ne gerek var.. ki, bir de çocuklarıyla geziyorlar.. eşyası çalınır mı? yok canım.. ona da sigorta masrafına gerek yok.. keşke hayata bu kadar pembe gözlüklerle bakabilseydim.. şimdi diyorlar ki, italya bizimle ilgilensin.. ooooldu canım..

hayır, onu geçtim.. git-gel 15-20000 km yol.. araba en az bir kere bakıma girecek.. ben olsam, uygun 10.000 bakımı nerede yaptırırım, diye bile düşünürüm.. yahu çankaya'nın en göbeğinde kalıyorum, daha bu sabah kalktım, maket bıçağı parçası saplanıp, lastiği yarmış. mecburen arabayı krikoya alıp lastik değiştirdim de, çelik jantı taksın diye lastikçiye gittim.. değil ki, dağ tepe gezeceksin.. o kadar yola insan 3 tane stepne alır be...

bazı insanlar cidden aile, çocuk sorumluluğu nedir, idrak edemiyor.

https://www.milliyet.com....ti-sigorta-da-yok-6975097
insanımız yardımsever ama o kadar da değil. keşke yapsalar ayrı konu.
bilmiyorum belki saçma belki yetersiz ama bi dünya karavan var. hele pandemiden sonra dağ taş karavan oldu. acaba sahipleri deprem bölgesine götürse en azından konteynerlar kurulana dek. bi dünya infulencer story atıyordu 3 gün 5 gün insanlar başlarını soksa.
görsel
görsel
görsel
keşke benim olsa.
maliyeti fazla belki ama karavan gibi güzel bişey yoktur heralde.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
karavan tuvaleti
görsel
görsel
Ay hadi inşallah. En büyük hayalim karavan almak. Ben pandemiden önce karavan bakıyordum. 20 bin liralık çekme karavanla 60 70 bin oldu. Motokaravanların yanına yanaşılmıyor.
görsel
hayalimdeki araçtır. amerikan filmlerindeki gibi karavanda köyümde ıssız çorak çölümsü bir yerde yaşamak istiyorum.
aristokrat bir kişiliğim var

metal kutular yerine otelde yatarım

yaşasın zatanistler pardon aristokratlar.
Çevremdeki birçok kişinin emekli olunca alıp Türkiye'yi karış karış gezeceğim dediği fakat günümüz şartlarında henüz bunu gerçekleştiren olmadığı hayal; benim de var bi hayalim ya bakalım.
çoğunluğun da olduğu gibi benim de hayalim bir karavanımın olması ve onunla gezebildiğim kadar gezmek.
yıllardır hayalim olur kendileri. ama seneye kesin olarak transporter'ın çatısını açılır şekilde yatak yaptırıp altta da 2 yatak toplam 4 kişilik bir yürüyen ev yaptıracağım. mutfağında buzdolabı, mikrodalga fırını ve arka tarafında kasetli tuvalet ile dış duş olan, ısıtma sistemi webasto ve güneş panelleriyle tentesi dahil kimseye muhtaç kalmadan ülkemi gezeceğim.
Dağ başında iyi yalnız kalınır bununla. Kafanız esince gidersiniz ama bizde polis çağırır çomarlar amk veya vergi dalan alırlar bir şeyler olur kesin rahat ettirmezler. Çok şanssızım bu ülkede doğduğum için afrika bile daha iyidi.
Düşününce çok muhteşem bir icat. Yatağın var, lavabon var, mutfağın var, istediğin yere gidebiliyorsun gece gündüz. Abartılması gereken bir icat ama tam tersi şekilde övüldüğünü çok az gördüm.
Pandemide insanlığın ihtiyacıdır.
şu sıralar tüyap'ta karavan fuarı mevcut, 13 nisan tarihine kadar devam edecek.
içeride gezdikçe insanın karavanda yaşamak için fena halde teşvik eden ürünler görülebilir.

gidemeyecekler için gezdim ve çektim.

https://www.youtube.com/watch?v=InKaoYbn2l8&t=2s
Daha önce 2 kere deneyimledim. ilki ne olduğunu, ne işe yaradığını anlamaya çalıştığım bir sürü ıvır zıvırı çözmekle geçti. Üzerimde hep bunun bir stresi vardı. Bundan dolayı aslında tam keyif alamadım. Ancak ikincisi daha keyifliydi. Kendime, aileme ve doğaya daha çok zaman ayırabildim ve kesinlikle hayatımda gerçekten mutlu zaman geçirdiğim bir andı.

Şimdi ciddi ciddi bir karavan almayı düşünüyorum. Bunun için en uygun araç kasa tasarımından ötürü ducato panelvanlar. Ancak gerek 2. El araç fiyatlarının mantık dışı yükselmesi, gerek bu tip araçların fazla yıpranmış olması, gerekse satıcıların da bu araçların karavan olarak alındığını bildiğinden fiyatı ekstra şişirmesinden dolayı piyasada saçma sapan fiyatlar dönüyor. Şaka gibi ama gerçek. Gözünün feri gitmiş boş kasa ducatolara Mercedes sprinter fiyatı istiyorlar bildiğin.

Eğer 17 metreküp 2015 model bir ducato bulursam çingenler gibi Göçer yaşıycam. Ducatosu olan titretsin!
Şöyle bir otobüsü karavana çevirmek var hayalimde.

görsel

Allah'ım nasip et ne olur*