bugün

Bir gün tekrar königsberg olacak mı merak ettiğim şehirdir.

Yoksa rusya ara bölgeleri de mi alacak?
Töton şövalyelerinin bir zamanlar çokça bulunduğu şehir.
Rusya'nın saldırgan tavrına bakılırsa asla tekrar königsberg olmayacak gibi..

alman hayranları üzgün.
yakında yapıştırırlar onu anavatana...

şaka yapmıyorum.. yani cürmü belli olan bir ülkeyiz, dört tane siha yaptığımız dönemde biz gidip iran, rusya ve batıya rağmen azerbaycan'ı türkiye'ye karayolu ile bağlayabiliyorsak, rusya 20 seneye kalmaz litvanya'nın tam ortasından yol geçirir..
nahçivan'ın azerbaycan'dan kopuk olduğu gibi rusya'nın rusya'dan kopuk bir ili.
Eski adı könisberg olan Baltık kıyısında bir şehir. Şimdi Rusya'ya bağlıdır. ismini Sovyet general Mihail Kalinin'den alır.
görsel
görsel
görsel
görsel
Sovyetler dağılmadan önce kara baģlantısı da olan rus şehri. Şimdi de gayet iyi tren bağlantısıyla, yük-yolcu, rusya bağlantısını sağlamaktadır.

Litvanya başını "kızılordu"yla belaya sokmak istemediğinden bu bağlantılara bizzat dikkat etmektedir.
Demek ki neymiş; boyu değil, işlevi. *
görsel

Birazdan ironi bilmeyen coğrafyacılar damlayacak..
Königsberg şehri. 2.dünya savaşından sonra rus şehri olmuştur. Ondan önce yüzyillarca prusya alman krallığının önemli bir şehriydi.

Savaş no.2 'de bu şehir prusyalılar tarafından "kahramanca" savunulduğu için alınması çok güç olmuş, rus topçusu şehri deyim yerindeyse "yerle bir etmiştir " !!..

Königsberg - Kaliningrad şehrinde alman etkisi halen daha görülmektedir. Berlin'deki "doğu" ya doğru açılan Brandenburger Tor 'un cevabı "batı" ya doğru açılan Brandenburger Tor 'la königsberg 'tedir mesela.

Hiç gitmedim ama rusların konuğu olarak kanlı königsberg savunmasında rol almış büyükbabaları yüzünden königsberg 'e gitmiş alman arkadaşlarım var. Çok güzel bir şehirmiş...
Rusya'nın amina koyim . Türk katliamcisi itler.
Kaliningrad, Rusya, 1941-2019
görsel
kaliningrad neresi?
orası Königsberg!

prusya'nın kalbi.
nazi almanya'sının rusyaya doğrudan eklenen tek toprak parçasıdır.
rusya ile kara bağlantısı olmayan bir rus şehridir.
Almanca ismi königsberg olan baltık şehri.
Ucuz uçak bileti bulunamayan şehir. Allah belasını versin de demek istemiyorum ama 1200 lira gidiş geliş çok değil mi allasen?
2018 dünya kupası finallerine ev sahipliği yapacak şehirlerden biridir.
Rusyanın baltık kıyısına açılan küçük toprağı.
rusya'nın nükleer füze yerleştirdiği şehir.
ortaçağ'da töton şövalyelerinin en yoğun bulunduğu bölge.
rusya sınırları dışında kalan ama rusya toprağı olan bölge, etrafı polonya ve litvanya ile çevrili, üşenmedim sizin için daire içine aldım efendim.

görsel
rusya'nın avrupa ve amerikaya karşı elindeki en önemli tehdit aracı olan şehirdir. hem limanları hem de füze yerleştirme tehditleri sayesinde çok ekmeğini yemiştir bu şehrin.
http://galeri.uludagsozluk.com/g/kaliningrad/

Rusya Federasyonu'nun Rusya ile sınırı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında bir toprağıdır. En büyük şehri olan aynı isimli Kaliningrad, tarihteki Prusya'nın önemli bir şehri ve o zamanın Alman Doğu Prusya eyaletinin başkentidir.
1255'te töton şövalyeleri tarafından eski prusya yerleşmesi tvanksta'nın yerine königsberg adıyla kurulmuş ve 1454-1525 arası töton şövalyeleri devletinin, 1525-1657 arasında polonya'ya bağımlı olan prusya düklüğünün, 1701'den itibaren önce prusya krallığı'nın sonra almanya'nın doğu prusya * ilinin merkezi olmuş, 9 nisan 1945'te sovyetlerin eline geçen, potsdam anlaşması uyarınca litvanya ssc'ye verilen memel (bugün klaipeda) bölgesi hariç rusya fssc'ye verilen eski doğu prusya ilinin kuzeyi içinde yer alan ve işgalden geri kalan alman nüfusu 3 yıl içinde sürülen ve yerine rusların, beyaz rusların ve ukraynalıların yerleştirildiği ve 4 haziran 1946'da bugünkü adını alan kent. 1996-1998 arası 3 sezon rusya 1. liginde oynayan ve şu anda rusya 2. liginde mücadele eden baltika kaliningrad takımına sahiptir. immanuel kant, gustav kirchoff ve lyudmila putina'nın doğum yeri olan bu kent 1945-1991 arası sovyet baltık donanması merkezi olduğu için kapalı şehir statüsündeydi. burası litvanya'ya verilen memelland (klaipeda bölgesi) hariç doğu prusya ilinin kuzeyini kapsayan aynı adlı ilin de merkezidir. bu ilin kaliningrad dışındaki önemli yerleşimleri baltiysk (pillau), pionersky (neukuhren), sovetsk (tilsit), bagrationovsk (Preussisch Eylau, 1945-1946 arası Ilawka), gusev (gumbinnen), chernyakhovsk (insterburg)'dur.
Etrafı Litvanya ve Polonya ile çevrili, topraklarından kopuk Rus kenti. ismini Mikhail Ivanovich Kalinin'den almaktadır.