bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Etrafı Litvanya ve Polonya ile çevrili, topraklarından kopuk Rus kenti. ismini Mikhail Ivanovich Kalinin'den almaktadır.
  3 ... allen
 2. 2.
  1255'te töton şövalyeleri tarafından eski prusya yerleşmesi tvanksta'nın yerine königsberg adıyla kurulmuş ve 1454-1525 arası töton şövalyeleri devletinin, 1525-1657 arasında polonya'ya bağımlı olan prusya düklüğünün, 1701'den itibaren önce prusya krallığı'nın sonra almanya'nın doğu prusya * ilinin merkezi olmuş, 9 nisan 1945'te sovyetlerin eline geçen, potsdam anlaşması uyarınca litvanya ssc'ye verilen memel (bugün klaipeda) bölgesi hariç rusya fssc'ye verilen eski doğu prusya ilinin kuzeyi içinde yer alan ve işgalden geri kalan alman nüfusu 3 yıl içinde sürülen ve yerine rusların, beyaz rusların ve ukraynalıların yerleştirildiği ve 4 haziran 1946'da bugünkü adını alan kent. 1996-1998 arası 3 sezon rusya 1. liginde oynayan ve şu anda rusya 2. liginde mücadele eden baltika kaliningrad takımına sahiptir. immanuel kant, gustav kirchoff ve lyudmila putina'nın doğum yeri olan bu kent 1945-1991 arası sovyet baltık donanması merkezi olduğu için kapalı şehir statüsündeydi. burası litvanya'ya verilen memelland (klaipeda bölgesi) hariç doğu prusya ilinin kuzeyini kapsayan aynı adlı ilin de merkezidir. bu ilin kaliningrad dışındaki önemli yerleşimleri baltiysk (pillau), pionersky (neukuhren), sovetsk (tilsit), bagrationovsk (Preussisch Eylau, 1945-1946 arası Ilawka), gusev (gumbinnen), chernyakhovsk (insterburg)'dur.
  2 ... cemali
 3. 3.
  http://galeri.uludagsozluk.com/g/kaliningrad/

  Rusya Federasyonu'nun Rusya ile sınırı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında bir toprağıdır. En büyük şehri olan aynı isimli Kaliningrad, tarihteki Prusya'nın önemli bir şehri ve o zamanın Alman Doğu Prusya eyaletinin başkentidir.
  1 ... ece kscg
 4. 4.
  rusya'nın avrupa ve amerikaya karşı elindeki en önemli tehdit aracı olan şehirdir. hem limanları hem de füze yerleştirme tehditleri sayesinde çok ekmeğini yemiştir bu şehrin.
  ... drygt
 5. 5.
  rusya sınırları dışında kalan ama rusya toprağı olan bölge, etrafı polonya ve litvanya ile çevrili, üşenmedim sizin için daire içine aldım efendim.

  kaliningrad
  ... sinirlenmicem
 6. 6.
  ortaçağ'da töton şövalyelerinin en yoğun bulunduğu bölge.
  1 ... dr jekyll
 7. 7.
  rusya'nın nükleer füze yerleştirdiği şehir.
  ... cevdo
 8. 8.
  Rusyanın baltık kıyısına açılan küçük toprağı.
  ... fizulislermuduru
 9. 9.
  2018 dünya kupası finallerine ev sahipliği yapacak şehirlerden biridir.
  ... agacacikan keci
 10. 10.
  Ucuz uçak bileti bulunamayan şehir. Allah belasını versin de demek istemiyorum ama 1200 lira gidiş geliş çok değil mi allasen?
  ... teyzesi defterdar olan adam