bugün

II. Wilhelm olarak da tanınan alman imparatoru. weltpolitik cizgisi nedeniyle bismarckdan uzaklasmis, ülkesinin sömürgelere sahip bir dünya gücü olması gerektiği inancı ile hareket etmiştir. Birinci Dünya Savaşı'nın mimarlarından biri sayılmaktadır. Kaiserliği de bu savaşın sonuna kadar sürmüştür. 1941'de ölmüştür.
hohenzel hanedaninin son imparatoru olan kaizer willwm ulkemize ziyaretlerde bulunmustur. kendisinin bu ziyaretin anısını yasatmak willhem cesmesi ile maruf sultanahmette bulunan cesme yaptirilmistir. rivayet odur ki sark demir yollarini ihalesi bir bakıma bu zirayetten ötürü almanyaya verilmistir.
(bkz: otto von bismarck)
birinci dünya savaşı esnasında bu zatın islamın yüce koruyucusu(!) olduğu iddia edilmiş **, hatta müslüman ve hacı olup, hacı wilhelm adını aldığı propaganda malzemesi olmuştur.
Kadıköy'ün göbeğinde bulunan boğa heykelini Abdulhamit'e hediye eden Alman imparatoru.
alman ve prusya imparatorluklarının son imparatoru. hırslı ve kararlı bir imparator olmasına karşın döneminin şansölyesi olan otto von bismarck'ı bir engel olarak görüp, seçimlerden hemen sonra görevine son vermiştir.
(bkz: hun nutku)
buna bakan şuna da baktı; (bkz: willem ii)
birincisi için;

(bkz: wihelm i)
kayseri ye ismini vermişlerdir kendileri.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.