bugün

Hangi bölgede olduğu belli olmayan il. Ortada bir yerlerde..
uçaktan oldukça hoş görünen bir Akdeniz kenti. sırtını dağa dayamış, hedefini Akdeniz bellemiş dondurma diyarı.
şehri gezemedim, havaalanından direkt güneye aktım amma havası çok Temiz geldi burnuma. suyu da güzelmiş dediler.
yaşanabilir bir yer gibi geldi bana.
maraşı kötüleyenlerin bi bok bilmeden anlattığı kahraman vilayettir..
çocukluğumda 4 yılımı geçirdiğim bir akdeniz bölgesi şehri.
maraşın çok seveni yoktur, insanı olsun iç anadoludan bozma havası olsun itici gelir insanlara. neden bilmem ben çok severdim maraşı.

13 sene önce gitmiştim maraşa en son, burnumda tüter o çocuk saflığımda yediğim mis gibi dondurmaları, tarhanaları, firikleri, cevizleri...
keşke bir fırsatım olsa da yıllarca bahçesinde koşturduğum sitemize bir daha gidip bir yaz günü ağaçlarının altında uyuyakalsam.
gitme maraşa şerefinle yaşa söüne.mazhar olmuş ilimizdir.
elbistan merkez olmak üzere kurulan dulkadiroğulları beyliğinin ismi, şehirin muhtelif yerlerinde "Dulkadiroğulları" ve "zülkadiroğulları" şeklinde iki farklı şekilde yazılan şehirdir.
kahramanmaraş, iki farklı yazımı aradan kaldırması gereken güzel şehirdir.
teras cafe ya da seyir teras gibi bir ismi olan çok güzel bir cafe& restaurant' ı içinde barındıran şehir.
bir de eşlik eden arkadaş sadece tek bir alışveriş merkezinin olduğunu söylemişti bu şehirde.
maraştan nefret edenleri bir araya toplasan maraşı fetheder osmaniyeye filan katarız. o derece bir şehir.
Kahramanmaraş Şelale Parkı'dır.
10 yıla yakın yaşadığım şehir . izmir maraş iki farklı dünyadır.
akdeniz bölgesine bağlı olduğunu duyan çoğu insanı şaşırtan şehir. büyükşehir oldu sanırım son yasayla.
satılık kelimesinin ilk ı harfini kaldırmış ildir.

şırnak'a iş sebebiyle yolumuz düşmüştü. bu ilden geçtik. ilin giriş sınırlarından çıkış sınırlarına kadar sadece geçtiğimiz güzergahta yaklaşık 30-40 adet "satlık" yazısı gördüm. yani hiç "satılık" yazısına rastlamadım. ortadaki ı harfi literatürden kalkmış.

[ve şunu söyleyeyim... böyle diyerek bu ilimizi küçük gördüğüm saçmalığına varmayın. sadece gözlemlediğim birşeyi espri mahiyetinde dillendirmek istedim. kahramanmaraş adamakıllı sayılı şehirlerimizden biridir.]
insanları yobaz ve cahil şehir. esnafı berbattır.* kadınları görgüsüzdür gözleri doymaz bir türlü. içinde insan olmasa türkiyenin en yaşanılır şehirlerindendir. iklimi harikadır. şivesi komiktir.**

şehir fazla gelişmemiştir, şu an büyükşehir oldu ama bir şey değişmedi. tekstil sanayisinde türkiyede sayılı şehirlerdendir. 8-9 tane barajı ve afşin-elbistan termik santraliyle türkiyenin elektrik ihtiyacının %15 ini bu il sağlar.

dondurmadan bahsetmezsek ayıp olur. maraş dondurmasının iyisini ancak maraşta yiyebilirsiniz. mado da porsiyon dondurma normaldir tatlıyla beraber verilen ise kesme dondurmadır, kesme daha iyidir. ama en iyisi dövme dondurmadır onu da ya siparişle maraştan getirtirsiniz ya da maraşta yiyebilirsiniz.

yolunuz düşerse ömür paçadan bir paça içmenizi öneririm, şehri tekrar ziyaret etmenize sebep olacak kadar iyidir.
ülke genelinde işsizler olduğu halde fabrikalarının önüne kocaman pankartlarla işçi arayan şehir.
bir çok şair vardır bu ilde. bu kadar yobaz ve gerici, katliam yapan ilde bu kadar şair çıkar mı demeyin? necip fazıl taklitçileri hepsi.
Gitme Maraş a şerefinle yaşa.
akdeniz bölgesinde dondurma ve tarhanasıyla ünlü türkiyenin tek istiklal madalyalı 1973 te kahraman ünvanı alan kahraman şehrim.
Şehir olarak güzel baya gelişiyo ama üniversitesi berbat.
insanları acayip olan şehir.
Suriye işgaline direnen şehir.
kürt şehridir*.

bunu nasıl unuttunuz lan.
peynirleri güzel adamların. işi biliyorlar.
Buradan dondurmaya çokta düşkün olmayan biri olarak bütün dondurmaseverlere sesleniyorum, Maraş harici bir yerde yediğiniz dondurma kesinlikle Maraş dondurması değildir bizzat Maraşlı firmalar yapıyo olsa bile, meşhur bir ürün yerinde pahalıdır iddası Maraş ta da geçerlidir Yaşar ve Kervan pastanesini bir kenara bırakın illa oralara gitmenize gerek yok gidin arka mahallede ücra bir pastanede bile satılan dondurmadan bu TADI alırsınız emin olun tekrar söylüyorum Maraş'ta Dondurma yemediyseniz kesinlikle dondurma yemiş sayılmazsınız.
uludağ halkının dikkatine! dondurmalarimiza dikkat edelim! arkadaş uyarıyor!

bir şehir.

o değil de dışarı da hava don yapıyo senin aklına dondurma nerden geldi?
Sayın Dondurmaseverler bir ekleme yapayım Maraş Dondurması yaza özgü değildir, şu an taddığım lezzeti aklıma gelmişken paylaşayım dedim.
Not: Maraş'ta değilim 48 saat şoklu geldi.