1. 1.
  statigin en temel konularından birisidir. ilk defa elemanlarla ilgili denge problemleriyle karşılaşılan konudur.

  eğer tanımlayacak olursak, bir kafes sistemi düğüm noktalarında birleşen doğru eksenli çubuklardan ibarettir. bunu aklinizda canlandirmak icin bir abc üçgeni düşünebilir, a, b ve c noktalarını düğüm noktası olarak kabul edebilirsiniz.

  yukarida tanımlanan kafes sistemi en basit kafes sistemi olarak geçer. bu üçgenin yanına ek kenarlar ekleyerek örneğin büyük bir çatı sistemi meydana getirebilirsiniz. ya da bir köprü kafes sistemi oluşturabilirsiniz. fakat bu köprü kafes sisteminin, yük taşımayan kafes sistemlerinden bazi farklari vardir,

  çatı yapmak için oluşturduğunuz bir kafes sistemi sadece kendi ağırlığını taşır, mafsallara uyguladığı basınç ve çekme kuvvetleriyle muhakkak ki rijit bir sistem olmalidir. fakat, köprü kafes sistemi kendi ağırlığı haricinde üzerindeki yükleri de taşımakla görevlidir ve bunun için enleme ve boylama kirişleriyle desteklenir.
  ... sadirvan mehmet cadiroglu
 2. 2.
  statik çözümleri, parçalara ayrılıp, üzerine etkiyen kuvvetleri sıfıra eşitleyek yapılır.

  (bkz: ritter kesim metodu)
  ... pilotmont
 3. 3.
  kafes sistemlere verilebilecek en bilindik örnek yüksek gerilim hatlarıdır.

  kafes sistemler
  1 ... el camino
 4. 4.
  çok fazla karmaşık olmayan ve nokta barındırmayanları düğüm noktalarına uygulanan kuvvetleri teker teker bulmakla da çözülebilir eğer baktınız çok mu karmaşık görünüyor hemen istenen bölgelere göre bir kesit alın birkaç moment kuvvet dengeleme hooop sonuç meydanda.
  ... sufferinq
 5. 5.
  2 boyutlusunu çözmenin oldukça kolay olduğu, iş 3 boyutlulara gelince kazın ayağının hiç de öyle olmadığının anlaşıldığı sistemlerdir.
  ... ekculi
 6. 6.
  Matris kullanılarak çözülebilen mühendislik konusu.
  ... hoodie