bugün

Kadınların “yanlarında mahremleri olmadan” 90 kilometreden fazla araba kullanmalarının haram olduğunu ileri süren ilahiyatçı Nurettin Yıldız, “Fıkıh açısından yani dinimizin hükümleri açısından tek sorun kadının direksiyonun başında yanında mahremi yokken 90 km’den fazla araç kullanmasıdır. Çünkü Peygamber Efendimiz kadının 90 km'den fazla bir yere bir tane iki tane üç tane kadın da olsa yanında mahremi olmadığı sürece gitmesini yasaklamıştır. Mesela istanbul'dan Bolu'ya tek başına bir hanımefendi araç kullanarak veya başka bir bayanın aracına binerek gidemez” ifadelerini kullandı.

Cübbeli Ahmet’e göre ise bu mesafe 90 değil 81 kilometre...

https://t24.com.tr/haber/...malari-dinen-yasak,839970

https://www.youtube.com/w...annel=L%C3%A2leg%C3%BClTV
https://www.youtube.com/w...el=%C4%B0smaila%C4%9FaNET
ahahhahahhaahahhahahahah.
Kadın köşedeki bakkala giderken vuruluyor, yada kapısının önünde kaçırılıyor. Bu nolack.
Yine bir erkekten zarar gelecek düşüncesiyle kadının sözde korunma çabası.
Kimi kimden koruyorsun?
Sıkıntı kadından değil, erkekten gelecek edimdendir.
31 kilometredir o.. yanlış teşhis
90 km sonra kadın baz istasyonu ile bağlantı kuramıyor mu? Kadınların çekim gücü mü düşük? "Kadına başka nasıl hakaret ederim" diye zirvalayan bir Nurettin Yıldız klasiği.

Ne 90 km'si? Kapısının önünde, evinde kadına saldırıyorlar.
Doğruca kafese kapatalım kadınları ne dersin?
bal gibi de gider.
Adam islamdaki fıkıh kuralını anlatmış. istemeyen zaten inanmaz. Bir de o dönemin şartları ile bu dönemin şartları eşit değil. Artık dünya daha güvenli, kadınlar ıssız çöllerden geçmiyor artık.
arapların hangi mesafe ölçüsünü kullandıklarına dair bir açıklama yapılmadan ve hangi çevrim tablosunundan yararlanıldığı belirtilmeden, bu çelişki vuzuha kavuşamaz.
hadislerde var...

Abdullah ibni Ömer’e dayandırılan hadis şöyle diyor: “Resulallah, ‘Bir kadın, yanında kendisine nikah düşmeyen bir mahremi bulunmaksızın üç günlük bir yolculuğa çıkamaz’ buyurdu.”

Ebu Said el-Hudri’ye dayandırılan hadise göre ise mesafe üç değil iki gün: “Yanında kocası veya mahremi olmayan kadın, iki günlük mesafeye yolculuk yapmasın!’ buyurdu.”

Ebu Hureyre’ye dayandırılan hadiste ise süre bir gün bir gece: “Allah’a ve ahiret gününe iman eden bir kadının, bir gün bir gece sürecek bir mesafeye, yanında bir mahremi olmadan gitmesi helal değildir’ buyurdu.”

Abdullah ibni Abbas’a dayandırılan hadiste ise sahabelerden birinin “Ey Allah’ın Rasulü! Ben şu ve şu askerlerle savaşa gitmek istiyorum; eşim de hacca gitmek istiyor” deyince Hz. Muhammed’in “Sen de eşinle beraber git” yanıtını verdiği belirtiliyor.
Adiy b. Hâtim anlatıyor:

Ben Peygamber (asm)'in şehrinde iken ona birisi gelip yokluktan yakındı, sonra bir başkası gelip yol kesme (haydutluk) olayından yakındı. Bunun üzerine Hz. Peygamber bana dönerek sordu:

- Adiy, Hîre şehrini gördün mü? (Hîre, Irak'ta, Kûfe'ye üç mil mesafede eski bir şehirdir).

- Hakkında bilgiler aldım, ama onu görmedim.

- Eğer ömrün uzun olursa, devesine binmiş bir kadın yolcunun, Allah'tan başka hiçbir kimseden korkusu olmaksızın Hîre'den kalkıp, Kâbe'yi tavaf etmek üzere yolculuk edeceğini kesin olarak göreceksin!

- Kendi kendime "Tay kabilesinin, ortalığı kasıp kavuran haydutları ne olacak." dedim...

Hadisin devamında Peygamberimiz (asm), iran hükümdarının hazinelerinin, Müslümanlar tarafından ele geçirileceğini, insanların verilen altını (zekat) kabul etmeyecek kadar zenginliğin artacağını haber vermekte, elde imkan varken insanları hayır işlemeye teşvik buyurmaktadır.

Adiy, "Ben Hîre'den yalnız başına yola çıkan bir kadının Allah'tan başka korkacağı bir şey olmaksızın gelip Kâbe'yi tavaf ettiğini ve iran hazinelerinin ele geçirildiğini gördüm, yaşayanlar diğerlerini de göreceklerdir." diyor. (Buhârî, Menakıb, 25; Hac, Kadınların haccı bölümü)

Günümüzde üç gün üç gece süren bir yolculuk yok denecek kadar azdır. Mesela, hac yolculuğu hava yoluyla gidildiğinde üç saat sürer, kara yoluyla gidildiğinde de üç günden az çeker.

Bir kadın, oturduğu yerleşim yerinden çıkıp varacağı yere üç günden önce varabiliyorsa, başta Hanefîler olmak üzere birçok müctehide (mezhebe) göre, mahremsiz olarak yola çıkmasında bir sakınca yoktur.

Daha uzun süren bir yolculuk yapacaksa, bu takdirde de yolun ve yolculuğun güvenli olup olmadığına bakılır. Güvenlik varsa, yukarıda Adiy'den nakledilen hadis bunun da caiz olduğunu açıkça ifade etmektedir.

(bkz: https://sorularlaislamiye...ina-yolculuk-yapabilir-mi)
deve hızı ile mi spor araba ile mi?
metre kilometre hesabı daha iki yüz yıllık geçmişi var. o tarihlerde mesafeyi vakitle günle gece ile ölçüyorlardı.
internet gibi sanal bir ulaşım aracıyla dünyanın en ücra yerlerine gidilebilen bir çağda. Dikkatle sorgulanması gereken iddia..
Kırk yıl düşünsem böyle bir kısıtlama aklıma gelmez. Ne içiyorlar bunlar anlamıyorum.
Eskiden insanlar tuttugunu halledebiliyormuş ondan.şimdi daha insanlaştiğimiz için bu olaya gerek yok ama eskiden insanlar vahşiymiş.birak tek başına kocasinin yaninda bile kocayi ağaca bağlayip tollu tecevuz olaylarini izlemedik mi yeşilçamda.onlarin hepsinin doğruluk payı var.
bu bedevileri 90'da durduran neydi acaba *
89 km gidip geliyor ne güzel.
Çok doru.
Yok yaw...

(bkz: kaynak kıçım)
Hayatımda duyduğum en saçma düşüncelerden biri.
Ohooo o da bir şey mi?!

2650 km uzaktayım. Sıkıntı yok.

Evet
karayolları Ölçüler ve Ayarlar Kanunu'na göre kadınlara takograf taktırmak.
gidemez zaten 20 km hızda bile gaz fren karıştırıyorlar 90 üstü olursa kaza yaparlar.
şöyle ki, uzun yolda gerçekten felaket şoförler.. kısa yolda da felaketler ama uzun yolda bambaşkalar.. hakikaten gitmesinler..