bugün

Bugün kalkan kanundur. Artık kadın evlenmek ile kocasının soyadını alır kanunu kalkmıştır.

Bundan sonra evlenmek için müracaat eden kadınlar nüfus müdürlüğü ve evlendirme dairelerine istedikleri soyismini tercih edebilecekler.

Destek olanlar gibi karşı çıkanlar da var.
Yorumum, olması gereken bir özgürlük idi. Kimse için zorunlu değil. Kim ne isterse onu kullanır. Karım sadece benim soyismini kullanır diyorsanız siz de öyle birini bulursunuz. Bu kadar basit.
seçimden sonra hüdapar bunu iptal ettirir.
bekar kadın yazarlar bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Eğer evlenirseniz kocanızın soyismi mi kendi soyisminizi mi tercih edersiniz?

Ayrıca nafaka da kalkmalı. 1 yıl evli kalıp 10 yıl nafaka ödemek haksızlık. Sırf bunun için evlenen kadınlar bile var.
soyadı oral olanlar dışında pek işe yaramayacak hede.

çok görüyorum baya var oral soyadlı..
sacmalik. evlenen kadinin adini bile kocasi koymali cunku o artik kocasinin mali oluyor.
işimize yaramayacak ne kadar gereksiz şey varsa önümüze sunuyorlar.
zaten evlenen iki pompadan sonra boşanıyor, mahkemeleri meşgul etmesinler diye kökten çözmüşler olayı tebrikler.
Olumlu bir karar.destekliyorum.
erkek egemenli bir toplumdan kurtuluyoruz, yaşasın.
erkek baskısını kaldırmaya yetmeyecek sembolik bir değişiklik. istanbul sözleşmesini neden kaldırdın diye sorarlar adama
Eril zihniyete girsin.
yaşasın islam ilericiliği...

Anayasa Mahkemesi'nin, kadınlara eşlerinin soyadını kullanma zorunluluğu kaldıran kararına şerh koyan hakim Muammer Topal:

"Kadın ve erkek arasında yaratılış gerçekliği olarak yapısal eşitsizlik vardır. Kadın-erkek eşitliği, modern hurafelerden birisidir."
Hem kızlık soyadı
Hemde eşinin soy adını kullansalar
Çokta sıkıntılı olmaz aslında
Aynısı erkekler içinde geçerli.
Zevce adayına sorulacak bir soru daha eklenmiştir.
Bence soyadını da nafakayı da kadın erkeğe versin artık.
iyide aile adı nasıl olacak sorusunu sorduracaktır. Düşünsenize bir davetiye geliyor ortada aile adı yok. O zaman 6284 sayılı Kanunun kaldırılması için verilen uğraşın daha fazlası da gelecektir.

Ayrıca çocukların soyisimleri ne olacak ? Düşünsene lan, "Rodrigo Armando Da Silva Dos Santos Eduardo Esteban" gibi çocukları. Ne lan bu? Güney Amerika futbolcu transferi mi?
bunlar hep seçim yatırımı.
olmaz. olamaz. nasıl olur? hatta erkek karısının soyismini devralması gerekir. yaşasın kadına gösterilen pozitif ayrımcılık, yaşasın nafaka, yaşasın kapitalist meriçler birliği...
buna da kalkma be...
Ocak 2024te başlanacak uygulanmaya, bence seçim şeysi gibi duruyor, ama bilemedim.
Fitnedir.

Kocasının soyadını almayan kadın yarımdır. Eksiktir.
ileride çocuk kimin soyadını isterse onu alsın kanunu da çıkabilir. Gitti soy devamım. O zaman evlenmek yok.
Feminist kezoların sevinmesine neden olan hödü..
O zaman çocuklar babanın dır.

SOyisim kiminse aile onundur.
şu saatten sonra anca küçük şehirliler, kırsal kişiler evlenir.. çok net...