bugün

hasan cemal'in herkesin okumasını düşündüğüm güzel kitabı.benim gibi konu hakkında meraklı kişiler için mükemmel bir kaynaktır.bazı bölümlerini ağzınız açık okuyacağınızdan eminim.ayrıca iyisine de kötüsüne de rastladığım,kökenlerinin kuzey ırak olduğunu düşündüğüm,ilginç insan güruhu.
yıllardır beraber yaşadıgımız kardeşlerimiz
sevdiklerini çokseven, düşmanlıklarından allaha sıgınılması gereken normal yurdum sıcak insanı....
kürt şehitler olduğu kadar,bugün bizi yöneten bir çok milletvekili,bakan vb.,sanatçılar ve şirket sahipleri kürt tür.

sadece kötü işlerde varlar demek tamamen at gözlüğü ile bakmaktır.
vatandası oldugu türkiye cumhuriyeti ni kabul edip o ülke için çalışıyorsa (bkz: kurtulus savası), bölücü niyetleri yoksa kardeşimiz olan ırk soy..
cia e göre türkiye deki nüfusları 20 milyon civarında olan bir halk.
bölücü olmasın da gelsin evimde misafir edeyim dediğim halk.
içerik bulunamadı.
küçüğünden büyüğüne, cahilinden en okumuşuna kadar yüzlerinde "anlatamadığım" bir ifadeye sahip, türkiye'de etnik farklılığı olan gruplardan biri. Candan "ne mutlu türküm diyene" diyenlerine rastlamayı çok istediğim insan kitlesi.
herşeyleri ile bir türk boyudur.
sadece dillerinin türkçe ye benzemediğini düşünerek onlara ayrı bir ırkmış yaftasını yapıştırmak kömikten öte birşeydir.

özbeklerin, tatarların, kazakların da türkiye türkçesini konuşan bizlerin zor anladığı bir türkçeleri vardır. unutmayalımdır.
bi kere açılan başlığın kürtler olarak açılması ayrı bir sorunsaldır .
mustafa kemal atatürk'ün ne mutlu türküm diyene sözünü gönülden söylemiş dile getirmiş her kürt vatandaşının bu ülkenin topraklarında koklayacağı bir çiçeği vardır .
sorun şudurki biz milletçe kolay manipüle olabilen bir ulusuz .
bu ülkeye zarar veren sadece kürt ulusu mudur ? bankaları hortumlayanların hepsi kürt müdür ?

yıllarca kürtler (!) ile aynı coğrafyada yaşayan biz değil miydik ki ?!
(bkz: yorumsuz izleyin)
bazı teorilere göre türklerden önce anadolu ve mezopotamya ya yerleşmiş bir halktır ve malazgirt savaşında bizanslılara karşı müslüman olan türklerin tarafında yer almışlardır hatta bugün türklerle anlaşamayan biraz eğitimli ve bilgili kürtler keşke size hiç yardım etmeseydik malazgirt te derler.*
Bir hafta önce iki kez dolandirildigim irkin insanlari! Herseye ragmen önyargilardan uzak durmaya calisiyorum.
dünya penceresinden bakamamanın getirisi olan, ırksal isimlerden -kimileri için sempatik, kimileri için antipatik- birisi.
esmer dergisi'nin mayıs sayısının kapağı görülmeye değer;

http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=156428
bu insanların bir türk boyu olduğu konusunda kafa karıştırıcı konular öne sürülüyor uzun zamandır. işin acı tarafı bunu ortaya atanlar kendine milliyetçi diyen insanlar.

peki nedir bu savların kökenindeki unsur? efendim bir yazıtta diyor ki "men kürtül han urungu alp". urungu alp ise bilinen bir türk büyüğüdür. işte bu sözü bizim sözde milliyetçiler, bilinçli olarak şöyle yorumluyorlar: "ben kürt hanı urungu alp". oysa bu cümlenin geçtiği taşın hemen yanında da "kürtül" sözcüğü geçiyor. bariz bir şekilde de güzel anlamında kullanılmış. bu açık. ancak kürtlerin türk soylu oldukları ile ilişkin hbaerleri bangır bangır yayınlayan medya, bu gerçeği hiç araştırmıyor, görmezlikten geliyor.

bir de bazıları vardır, 'var ya asıl kürtler sarışındır. şimdikiler iranlılaşmış hep ondan esmer'. efendim, düşünemeyen kişiler 'aa öyle mi' diye tepki verebilir bu iddiaya. ancak düşününce, beyaz ile grinin birleşiminden siyah oluşması kadar olanaksız bir şeydir bu söylenen. yani sarışın insan ile kara olmayan ama esmer insan karışsın, ortaya kapkara bir insan çıksın. peki?!.

yaa işte sevgili insan, durum bu.
avrupanın işine geldiği zaman kürt işlerine geldiği zaman türk yaptığı topluluk. kürtler almanyada töre cinayeti işler alman basını ayağa kalkar vahşi türkler diye. kürtler van'da hollandalı kadına kocasının gözleri önünde tecavüz eder dünya yerinden oynar barbar türkler diye. ama aynı avrupa iş ayrımcılığa bölücülüğe gelince kürtlerin kimliğini çok iyi bilir onlara olmayan tarihler yazar. ertuğrul özkök geçenlerde şöyle bir yazı yazdı;

''GEÇTiĞiMiZ aylarda çok kanıma dokunan bir şey oldu.Polemik yapmayı, ona buna cevap vermeyi sevmediğim için içime attım.

Güvendiğim birkaç arkadaşımla paylaştım.

Aslında yaptığım iş, son derece basitti.

Herkesin konuşup, kimsenin yazmaya cesaret edemediği bir gerçeği dile getirmiştim.

Yazdığımın özeti şuydu:

"Bütün Batı'nın şikáyet ettiği töre cinayeti denilen sosyolojik olay, Kürtlerin sorunudur."

Son 20 yılın töre cinayetlerinin istatistik dökümü, bu gerçeği ortaya koyuyor.

* * *

Bu yazı yayınlandıktan sonra, bana katılan çok sayıda mesaj aldım.

Katılmayan da vardı.

Ama bunlardan bazıları çok kanıma dokundu.

Çünkü bu gerçeği yazdığım için beni "ırkçılıkla" suçladılar.

Özellikle Almanya'da yaşayan bazı Kürtlerden bu yolda mesajlar aldım.

Hadi onlar bir tarafa.

Ama birtakım "Türk entelektüelleri" de bu görüşü dile getirdiler.

O günlerde yüzlerine karşı şunu söylemeyi çok istedim:

"Batı'da yıllardır töre cinayetlerini Türklerin işlediğine dair yazılar çıkıyor, konuşmalar yapılıyor. Hiçbirinizin aklından bunu söyleyenler için 'ırkçı' demek geçmiyor. Ama ben çıkıp, istatistiklerle desteklenen bu sosyolojik gerçeği dile getirince birden ırkçı oluyorum."

Ne dürüstçe bir "aydın" tavrı değil mi...

* * *

Şimdi size bir başka gözlemimi daha aktaracağım.

Yine herkesin bildiği; ama kimsenin açıkça söylemediği bir başka gerçeği.

israil'in Lübnan saldırısı sırasında dünyanın her tarafında gösteriler yapıldı.

Hatta israil'de bile hükümetlerini eleştiren gösteriler vardı.

Ama dünyanın bir yerinde, hiç ses çıkmadı.

Önümüze bir tek kare gösteri fotoğrafı düşmedi.

Yöneticilerinin ağzından tek kelime çıkmadı.

Halkı dilini yuttu.

Tahmin edin bakalım neresi?

* * *

Sizi yormadan cevabını vereyim.

Kuzey Irak'ta doğru dürüst tek gösteri olmadı.

Ya PKK?

Onun yayın organlarında, elebaşlarında bu saldırıyı ağır ifadelerle eleştiren yaklaşımlar gördünüz mü?

işte buradan hareketle diyorum ki, Ortadoğu'da Kürt örgütleri ve liderleri, israil olayına karşı ilgisiz kaldılar.

Daha doğrusu ilgisiz değil de, "pasif ABD yandaşlığı" şeklinde hareket ettiler.

Bu bir "Kürt politikasıydı".

* * *

Körfez Savaşı başlamadan önce üç dört defa, hem de çok açık bir üslupla yazmıştım.

Ortadoğu'nun çeşitli ülkelerindeki Kürtler, savaş sırasında, belki de tarihlerinin en başarılı siyasetini uyguladılar.

Kuzey Irak sınırları içinde ellerinde Amerikan bayraklarıyla yürüdüler.

Ama Türkiye'de PKK'ya yakın örgütler şiddetli bir "Amerika ve savaş aleyhtarı" propaganda savaşı yürüttü.

Görev bölümü buydu.

Kuzey Irak'ta Amerikan işbirlikçiliği, sınırın bu tarafında ise Türkiye'nin bu savaşa müdahil olup Irak'a asker göndermesini engelleyecek sinsi bir siyaset.

* * *

Dediğim gibi, çok da başarılı oldular.

Ne yazık ki, birçok Türk "aydını" da bunu ya yuttu...

Ya da işine böyle geldiği için sesini çıkarmadı.

Şimdi buyurun bana yine "ırkçı" deyin''

işte durum tam da burda anlatıldığı gibidir. olumsuz birşey yaptıklarında türk kimliğinin arkasına gizlenmeyi çok iyi bilen kürtler, iş bölücülüğe gelince safkan kürt kesilmektedir''
kesinlikle savundukları gibi bir ırk değil karma toplumdur.bunu ben sölemiyorum yapilan arkeolojik, antropolojik araştırmalar söylüyor.
ırakta yaşayan versiyonlarının bir kısmı amerikan uşağıdır.
dünyanın belkide en bahtsız milletidirler. bu kadar kalabalık olmalarına ragmen bir ülkeleri birkaç istisna dısında olmamıstır. bunun en büyük nedenleri birlik olamamaları hep baslarının dikine giderek bir lider cıkaramamalarıdır. tabi ki haksızlıklara ugramıs kandırılmıslardır zaman zaman ama o ayrı konudur. kendi içlerinde bir birliktelik kurabilseydiler şayet durumları suan ki gibi olmazdı...
1514'de çaldıran savaşında yavuz sultan selim'i destekleyerek anadolu'daki en büyük alevi katliamlarından birine yardımcı olmuşlardır.1915'te kürtlerden kurulu hamidiye alayları ermeni katliamlarında kullanılmıştır. 1938'de ise şafi kürtlerin çoğunlukta olduğu ordu dersim'de katliam işlemiştir. tarihin iyi okunması gerekir. kürtleri devlet kirli işlerinde maşa olarak kullanmıştır.
aslinda kara kas karagoz esmer tenli olmayan esas kokenleri sarisin renkli gozlu olan topluluk.
Kendileri Türkiye'de daha fazla hak ve özgürlük istemektedirler. Devleti bizzat yöneten, sistemin içine eden kendileri değildir tabii ki. En yüksek kademeye çıkarak rüşveti, kaçakçılığı teşvik eden, Türkiye'de Türkler'den daha iyi şartlarda yaşayan, kanundışı yollarla devleti zarara uğratıp köşeyi dönmeye çalışan hatta terörizme başvurup, haritalar çizip emperyalizmin gerçek manada uşaklığı ve köpekliğini yaparak bu kadar şeyin üstüne bir de devlet isteyen Aborjinlerdir. Yahu ne kadar tuhaf insanlar şu Aborjinler.Halbuki azınlık oldukları bir devlette ana öge olan Türkler'le yedikleri içtikleri birdi. Hatta yeri geldi daha iyi şartlarda yaşadılar. Ama hala özgürlük nidaları atıyorlar. Herhangi bir Avrupa devletinde olsalardı çoktan sesleri kesilirdi. Dur bakalım bu işin sonu nereye gidecek. Ha bu arada sandığınız gibi ırkçı değilim. Söylediğinizde faşist damgası yediğiniz sırf bu yüzden dile getiremediğiniz gerçekleri yazdım. Ermeni'yim, Kürt'üm, Çerkez'im dediğinizde aydın, Türk'üm dediğinizde faşist olduğunuz bir memlekette yaşıyoruz. yazık...
amerikaya gitmeden önce, bölücü olmadıkları sürece istediklerini yapabilirler diye ılımlı yaklaştığım toplumdu. ancak amerikada türkiye hakkında ilk karşılaştığım soru isviçreli birinden gelen kürtlere neden istediklerini vermiyorsunuz olunca artık ılım falan kalmıyor ve ne yazık ki tüm kürtleri aynı kefeye koyuyorum. anlatmaya çalışıyorum türkiye osmanlı imparatorluğundan beri değişik kültürlerden insanı barındırıyor. ama onlar türkiye cumhuriyeti sınırlarında ya$ıyorlarsa nasıl bayrak isteyebilirler diyorum. siz onların özgürlüklerini kısıtlıyorsunuz, demokratik değilsiniz diyor. amerika pek çok ülkeden insan barındırıyor onlar amerikayı bölmeye mi çalışıyor, kendilerine ait bir devlet mi istiyorlar amerikan bayrağı altında mı yaşıyorlar diyorum. farklı bi durum diyor. fark ne diyorum. siz onların ülkesini ellerinden alıyorsunuz orası onların hakkı onlar çoğunluk diyor. bir sürü türk senin ülkene gelsek, biz çoğunluk burda yaşıyoruz, ülkenin bu kısmını bize ver desem verir misin diyorum. gülüyor. ben de vermem diyorum.

bense $imdi nefret ve saygıyla eğiliyorum önlerinde bizim yapamadığımız lobby faaliyetini yapıp kendilerini haklı göstermeyi ba$ardıkları, kendi inandıkları yalana ba$kalarını da inandırdıkları için.

gülüyorum.
yabancı düşmanı paranoyak türk faşizminin komunist ve alevilerden sonra edindiği üçüncü hedef tahtası millet.