bugün

Maalesef. Bazı adetler o kadar aşağılayıcı ki. Hoş, ataerkil düzenimizden ne fayda gördük ki. Feodal leş zihniyetli yaratıklar sizi.
Kız isteme ne allah aşkına. isminde hayır yok.

Öncelikle istemede kız odaya gider, erkeğin sülalesi kızı inceler, kız utancından kafasını önüne eğer. Sanki satılıkmışçasına kızın ailesi de malıyla övünen satıcı gibi gururludur.

Hemen sonrasında isteme faslının ardından baba "verdim gitti" der. Köle mi satıyosun Dangalak, kızın o senin. Verdim nedir? Üstüne para da alır bunlar utanmasa.
kes len.
Oda kendince hakli iste.
evet bu yüzden artık günümüzde bu şekilde yapılmamaktadır. bunun yerine yine adet yerini bulsun diye kızın evine gidilir kahveler içilir ve damat tarafından bir büyük gelin tarafından bir büyüğe sorar. gençler birbirini görmüş beğenmiş eğer sizinde izniniz varsa evlenmek istiyorlar denir. karşı tarafın aile büyüğü de olumlu cevabı verir. kız isteme sevimli ve sorunsuz şekilde sonlanır. eskiden yapılan şekli aşağılayıcı olsa da sırf adet yerini buldun diye yapılan bu ritüeli aşağılamayı doğru bulmuyorum. ama olsa da olur olmasada olur. evlenecek insanlar her türlü evlenir sonuçta.
"Aşağıladıkları bir şeyi kim neden istesin? " dedirten, feminist yüklü, "de siktir lo" cevabını hak eden başlık.
insanlar evlenirken sadece kadınla adam evlenmiyor. iki tarafın ailerinin de birbiriyle uyumu çok önemlidir. Aslında maksat ailelerin tanışmasıdır. Burada kadını aşağılayan bir durum yoktur. Başlık parası kadını aşağılayan bir durumdur. Siz isterseniz erkeğin evine gidip erkeği isteyin. Bu sefer de erkekler aşağılansın o zaman.
(bkz: bozuk yok sakız versem olur mu)
Merak etme seni aşağılayan olmaz.
Bu olay iki boyutludur Bir Avrupalı gelse Bu insanlar Kadını mal gibi Alıyor veriyor diye düşünür Ama insanımız Kadını mal olarak görmüyor özünde yani olayın özü farklı ama Bence de Kız istemek 21.yy için aşırı saçma ve gereksiz bir adet.
Siz bazılarının öyle feryat figan ettiğine bakmayın. Kendi kızı olsa gurur bile duyar. Ne doktorlar ne mühendisler istedi diye.

Adabına uygun olduktan sonra nesi kötü ? Ha sen tanımadığın bilmediğin yada istemediğin biriyle evlenmek istemiyorsan o zaman bunu adete gelenek ve göreneğe bok atarak yapma. Açık açık söyle. Geç karşısına ananın babanın açık açık söyle. istisna olan bir iki hayvanat hariç makul karşılanırsın. Ha sen dulsan, yada boşanmışsan zaten seçim hakkı senin. istemiyorsan kimse sana yalvarmaz zaten. Başka kız mı yok ? Kadın mı kalmadı ? Bir kadın ancak kendi kendisini aşşağılar. Hele de eşşek arısı gibi, pabuç gibi kocaman bir dili varsa.

O dille sen daha çok evde kalırsın...
Entryde bahsedildiği şekilde gerçekleşiyorsa çok aşşağılayıcı bir durum.

Ama şimdilerde gençler birbirini sevip anlaştıktan sonra gerçekleşen isteme törenini aşağılayıcı bulmuyorum. Bunu kız isteme değil de rıza isteme olarak görüyorum.

Çocuklarımız küçükken ( çocuğum yok, bekarım. Kısmetim kapanmasın notu aasdhdj) biri onu bizden izinsiz sevmeye kalksa rahatsız oluruz. Anne baba ki bir evladı yetiştirmek için ömürlerini feda ediyorlar. Evlatlarının, belki de hayatlarının en önemli kararını verirken onlardan rıza almasını yanlış bulmuyorum. En azından bu kadarını hak ettiklerini düşünüyorum. Ha yine de bu şekliyle bile aşşağılayıcı geliyorsa erkek istemeye gidebiliriz. * .
Gereksiz feminist düşcesi.
Bir adamın seni gelip ailenden artık kızınız bana emanet diye istemesi sana aşşağılamak olarak geliyorsa, bir çık dışarı tekrar gel.
Kesinlikle oldukça aşağılayıcı. Hele kadınlar bu gerzekçe adetten memnun kalmışçasına "beni istemeye gelecekler, babam da verecek ihihihi" diyor ya, benim sinirden elim ayağım titriyor. O an sadece kadına cahilliğinden ötürü acıyorum.
Cehalet büyük mutluluk sonuçta.

Almak, vermek, kızı verdik, oğlumuza Alacağız... Böyle mide bulandırıcı adetler sadece gelenek görenek saçmalığından.
Kadını mal olarak gören ve erkeğin de istediği her şeyi kendisine alınmasını erkeklere hak tanıyan ataerkil zihniyetin ürünü işte. Çok şey beklememek lazım.

Edit: aileler birbirlerini yemekle de tanıyabilirler. Sırf tanışmak için çağ dışı yöntemlere başvurmaya gerek yok. Hepinizin niyeti kadını aşağılamak biliyoruz, hiç lafı evirip çevirmeyin, kılıf uydurmayın, komik oluyorsunuz.
aynen, bu gelenek ve adetlerin hepsini şöyle bir düşündüğün zaman hepsi birbirinden saçma.

el öpme gibi.
(bkz: saptırıyorsun)
besle, büyüt, okut, terbiye vermeye çalış, canından canın gitsin her hasta oluşunda... sonra efenim, dünyanın ve bedenlerin hakimi feminist olaya fbı gibi dalsın, cia gibi el koysun!
Sen isteme kaçır bilader.
Neden kızı bir erkeğe emanet etmen gerekir ki? Sırf kadın olduğu için bir erkeğin korumasına mı ihtiyacı var. Kız istemek, kız almak nedir. Pazardan kavun mu alıyorsun. Evden çıkarma, kırmızı kuşak falan o kadar çok kadını aşağılayan adetimiz var ki. En fenası da bu adetlerin erkeklerden çok kızların hoşuna gitmesi.
Ben direkt kızdan istiyorum.
Öbür türlü çok uzuyor.
Bunları yazanların kahve fotoğraflarını 8 kere paylaşacağı gerçeği .
Feministler her yerden çıkıyorsunuz. Hiç sevmiyorum sizi .harbiden
buna bakarsak kokleri cok eskilerin mantigina dayanan kultur ve dinin insanlara empoze ettigi cogu sey gunumuz mantigina birer asagilama olarak goruluyor.
nişanı, düğünü erkeğe kitlerken sorun yok. istemeye gelince ataerkil.

valla halihazırda erkeğe yüklenen evlilik ve öncesi yükümlülükleri kadınlar yerine getirecekse bizi babişkolarımızdan isteyebilirler.

ben gurur yapmam şahsen.
Kız istemek adettendir.Onun bile adabı vardır.gelenegimiz bizim.baslığı açan sayın yazar bu kadar marjinal olmaya gerek yok.
(bkz: marjinal olacağım derken batırmak). insanlar ne ara orf ve adetlerimizden bu kadar utanır hale geldi anlamıyorum.