1. 1.
  Kendisi bir amerikalı olmakla birlikte fransız yemekleri konusunda yemek kitapları vardır. Amerikalılara ve pek tabii diğer dünyalılara fransız mutfağını öğreten kişi olarak bilinir. Fransız yemek pişirme sanatı(mastering the art of french cooking) isimli kitabın da üc yazarından bir tanesidir. Bu kitapla yemek yapmaya çalışmak çok zor olmakla birlikte, eğer kitaba uyulursa enfes yemekler meydana çıkar.
  Ayrıca Julia&Julia isimli bir filmde hayatı anlatılmıştır.
  ... batigomez
 2. 2.
  julie and julia filmi vesilesiyle tanıştığım aşmış aşçı*. gerek hayata tutunuşu, bakış açısı ve azmiyle, gerekse duygusal ve bir o kadar da espiritüel kişiliğiyle beni büyülemeyi başarmıştır. eşine ve eşinin de ona duyduğu aşk, hayatları boyunca her konuda birbirlerini destekleyip yüreklendirmeleri de başka bir konu, bir duygu kumkuması.bununla beraber hakkında hiç entry girilmemiş olmasına da* şaşırmış olduğumu söylemeliyim. şimdi bir alıntıyla* biyografisini şahlandıralım.

  Julia Child, 1912 yılında zengin bir ailenin kızı olarak Pasadena, Kaliforniya'da dünyaya geldi. 1946 yılında, Fransa'da yıllarını geçirmiş ve iyi şarap ve lezzetli yemek düşkünü olan Paul Cushing Child ile evlendi. ABD hükümeti, Paul'ü Marshall Planı çerçevesinde ABD lehine kamuoyu yaratmak üzere Paris'e atadı. Fransız mutfağıyla tanıştığı Paris, Julia Child'ın hayatında bir kırılma noktası oldu. Paris'teki evlerine taşınır taşınmaz kısa sürede bir Fransız gibi alışveriş yapmayı ve yemek pişirmeyi öğrenmeye başladı. Kocası Paul'ün eve getirdiği Larousse Gastronomique ile ufkunu daha da genişletti.

  Yeteneğinin farkına varan Julia le Cordon Bleu adlı ünlü yemek okuluna yazıldı. Burada ünlü şef Max Bugnard'tan dersler aldı. Julia Child daha sonra bir yemek kitabı yazmak isteyen iki Fransız kadınla, Simone "Simca" Beck ve Louisette Bertholle ile tanıştı. Bu tanışıklık, Amerikan popüler tarihinin dönüm noktalarından biri olan Mastering the Art of French Cooking (Fransız Yemek Pişirme Sanatında Ustalaşmak) isimli kitapla sonuçlandı.

  1950'lerde Amerikalılar'ın yemek kitabı olarak kullandığı en önemli kaynak, Irma Rombauer'in 1936'da yayımlanan Joy of Cooking 'ydi (Yemek Yapmanın Keyfi). Orta sınıf aileler için çok zaman almayacak pratik yemekler sunmak üzere yazılan kitap, Amerikalılar'ın çabuk ve hazır yemek anlayışına dayalı mutfak alışkanlığına uymaktaydı. Bu nedenle Julia Child ve arkadaşlarının hazırladığı, 700 sayfayı bulan ve bazı tariflerin 4 sayfa tuttuğu kitap yayınevi editörleri tarafından basılabilir bulunmadı. Kitap ve Child'ın kaderi taslağın genç editör Judith Jones'un eline geçmesiyle değişti. Jones ticari riski büyük olan Fransız Mutfağı Ansiklopedisi'ni basma kararı aldı, kitap beklentilerin de üzerinde bir satış rakamına ulaştı.

  Julia Child, 1963 yılında başlayan televizyon programıyla birlikte, Amerikan halkının ilgisini daha da çekti. Baguette yapmak için, daha sonra kanserojen olduğu ortaya çıkan asbest levha kullanımını tavsiye etmesi ve bu hatasını hemen düzeltmesi haricinde, hayranlarının hep ilgi odağı oldu. 1966 yılında Time dergisinin kapağına çıktı.

  1994'te eşi Paul'ü kaybeden Julia Child 2001'de emekliye ayrıldı. Evini bir üniversiteye, mutfağını ise ABD Ulusal Tarih Müzesi'ne bağışladı. 2000 yılında Fransa tarafından Legion d'Honneur nişanı,2003 yılında da ABD tarafından Başkanlık Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi
  1 ... myhosh