1. 1.
  yapılan bir araştırmaya göre,eserlerini dinlemenin kişilerin algılarını geliştirdiği düşünülen klasik müzik bestecisi
  16 ... migren
 2. 2.
  21 mart 1685 - 28 temmuz 1750
  barok dönem alman bestecisi, kuzey almanya'daki büyük müzikçi ailesinin en ünlü üyesi. yaşamı sırasında eski tarz bir besteci sayılmasına ve çağdaşlarınca daha çok seçkin bir klavsenci, orgcu ve org yapım ustası olarak beğenilmesine karşılık, günümüzde bütün çağların en büyük bestecilerinden biri olarak kabul edilir.
  (bkz: bah)
  5 ... cikarinbeniburdan
 3. 3.
  -johann sebastian, bach
  -buyur abi
  -bach güzelim.sen burda rençbelichte harcanıyon
  8 -12 ... karga
 4. 4.
  Gelmiş geçmiş en büyük besteci ve orgculardan biri olan Johann Sebastian Bach, müziğin matematikçisi olarak da bilinir.

  1685 yılında orgculuk yapan Johann Ambrious'un en küçük oğlu olarak dünyaya gelen Johann Sebastian 10 yaşında yetim kaldı. Bunun üzerine Ohrdruf'a giderek klavye ve org konusundaki ilk eğitimini ağabeyi Johann Cristian'dan aldı. 1700'de San Michel kilisesinde koroda çalışmaya başladı. 3 yıl boyunca bu görevde kaldı. Bu sırada orgcu George Böhm'den çok şey öğrendi. 18 yaşında Arnstadt'taki Neueskirche'ye orgcu olarak atandı. 1707 yılında kuzeni Maria Barbaraile evlendi. En güzel eserlerinden biri olan Re Minör Toccata ve Füg'ü (BWV 565) bu dönemde bestelemiştir. 1708'de Weimar sarayında işe başladı. Dük Wilhelm'in isteği üzerine, daha çok org üzerine yoğunlaştı. 1717'de dinî bestelere fazla ilgisi olmayan Anhalt-Köthen Prensi Leopold'un müzik yönetmeni olunca, oda ve orkestra müziğine ağırlık verdi. Birçok keman-piyano, viyola, gamba-piyano sonatı besteledi. Brandenburg Konçertoları'nı da 1721'de Köthen'de tamamladı.

  1720'de eşini kaybeden Bach, 1721'de 20 yaşındaki Anna Magdelena Wilckenile ikinci evliliğini yaptı. Bu sırada Köthen'de müziğe olan ilgi azalmış, Bach'in hayat şartları kötüleşmişti. Yeni iş aramaya başlayan Bach, San Thomas kilisesinde koro yöneticisi oldu ve ömrünün sonuna kadar bu görevi devam ettirdi. Bu dönemde 250'nin üzerinde kantat besteledi.

  1740 yılında gözleri az görmeye başlamıştı. Bunun üzerine Haendel'in de sağlığını berbat eden John Taylor'a iki kez ameliyat olduktan sonra, ömrünün son yıllarını tamamen kör olarak geçirdi.

  Bach yaşarken, org virtiözü olarak ün yapmıştı, müziği ise eski tarz olarak görüldüğünden, besteci olarak pek sevilmedi. Zamanında Telemann'in ününün yanına bile yaklaşamadı. Günümüzde yüzlerce eserinin yayınlanmasına rağmen, hayattayken sadece 12 eseri basılmıştır. Bach eserlerinin bugün bilinmesindeki en büyük pay ünlü besteci Mendelssohn'a aittir.

  Bach ömrü boyunca hiç ara vermeden, bitmek bilmeyen bir verimlilikle beste yapmıştır. Müzik tarihinde en çok eser veren bestecilerin başında gelmektedir. Verimliliğini aile hayatında da sürdüren Bach'in 2 eşinden toplam 20 çocuğu olmuştur.

  Müziği polifonik olarak eşsizdir. Barok olduğu kadar, Rönesans döneminden de izler taşır. Armoni ve melodi mükemmel olarak dengelenmiştir. Bach'in eserlerinde Fransız ve italyan müziğinin sentezini bulmak mümkündür. Hayatı boyunca Almanya dışına çıkmamış biri için yakaladığı kozmopolitlik ilginç bir durumdur. italyan yanını Vivaldi'nin Almanya'da yayınlanan eserlerini inceleyerek, Fransız yanını ise Almanya'da yaşayan Fransız klavsenci Froberger'den almıştır.

  Hayatı boyunca opera dışındaki her türde eser vermiştir. Konservatif yapısından dolayı hiçbir yenilik yapmamasına rağmen; çalıştığı her türde en üst seviyeye ulaşmıştır. Wagner'e göre o, tüm müzik tarihindeki en büyük bestecidir.
  11 ... rsbrnch
 5. 5.
  müzik tarihini en başarılı bestecilerinden biridir. müziğe olan yeteneği sülaleden gelmektedir. bach çalarken insan kendini dans ediyormuş gibi hisseder özellikle sağ el ve sol el karşılıklı şarkı söyleyen 2 insan gibidir bestelerinde.''iç içe geçmiş, sanki yüzlerce melodi kavranamaz bir uyum içersinde dans ediyor gibi. hayatın içinde bulamadığımız bu kusursuz uyum, insana nasıl da anlatılamaz bir mutluluk veriyor. klavisenin o göksel tınısı, kemanların hüzünlü iniltileri, violensellerin ağır başlı kederi; hepsi de, gökyüzünden dökülen billurlar gibi sekiyor mavi gecenin altında." gratia perditia
  4 ... marnie
 6. 5.
  bach, klasik batı müziğinin babası olarak kabul edilir. eserlerini tanrıya ulaşmak, ona yakın olabilmek için bestelemiş, dinlenme kaygısı gütmemiştir. daha fazla bilgi için http://www.bacholoji.net
  3 ... petibör
 7. 6.
  Barok müziği denildiği zaman, hiç kuşkusuz akla ilk gelen isimlerden birisi Johann Sebastian Bach, 21 Mart 1685'de Almanya'nın Eisenach adlı küçük bir kasabasında doğdu ve yaşamının büyük bölümünü, aynı zamanda öldüğü kent de olan Leipzig'de geçirdi. Aile soyundakilerinin tümünün müzik içgüdüsü, sanat sevgisi ve müzik yaratıcılığı hep onda toplanmıştı. 25 yaşına kadar, ailesinin katkılarıyla beraber, kendi ilgi ve çabasıyla sürdürdüğü müzik çalışmalarını, bu yaşından sonra girdiği Lueneburg Michaelis Schule für Musik'te sürdürdü. Burada üstün yeteneğiyle dikkati çekti ve kısa süre sonra bu okuldan ayrılıp Hamburg'a gitti, orada çeşitli orkestralarda org ve harpsichord sanatçısı olarak çalıştı. Aynı yıllarda, saray orkestrasında kemancı olarak da bulundu(1703). Zamanın ünlü klavye ustası Buxtehude'nin öğrencisi oldu(1705).

  Daha sonra, saray orkestrası orgçuluğu(1708), saray orkestrası yöneticiliği(1714-1717) yaptı. 1723 yılında Leipzig Thomas Kilisesi'ne kantor ve Leipzig Ünivesitesi Müzik Bölümü Başkanlığına getirildi ve ömrünün sonuna kadar bu görevi sürdürdü. Tüm bu yıllar içinde günde en az 30-35 sayfa müzik yazdığı bilinmektedir. Johann Sebastian Bach, ömrünün sonlarına doğru geçirdiği bir hastalık yüzünden kör olmuş, bu onu tanrıya daha çok bağlamış ve en güzel dini öğeler içeren yapıtlarını ömrünün bu son dönemlerinde vermiştir. Johann Sebastian Bach, birçok şekillerde yüzlerce eser verdi ama bunların bir kısmını kendi yakmış, bir kısmı da kaybolmuştur. Buna rağmen günümüze kadar sayısız eseri ulaşmıştır. Bunların içinde en ünlüsü Brandenburg Konçertoları'dır. J.S. Bach'ın müziğinde inanılmaz bir zeka ve akıl görürüz. Eski dini müziklerden, zamanın popüler armonik müziğine kadar, çoğu zaman bunların senteziyle, hatta kontrpunta çeşitlemeleriyle Bach'ın müziği apayrı bir dünyadır. Barok dönemi izleyen klasik dönemin ortaya çıkmasında hiç kuşkusuz en önemli isim Johann Sebastian Bach'tır. Johann Sebastian Bach, "Müzikte tek gaye Tanrıyı hoşnut etmek olmalıdır. Dinine gerçekten bağlı herhangi bir kimse, çok çalışırsa en az benim kadar başarılı olabilir" demiştir.

  Bach, Tanrıya gerçekten bağlanan kimselerin çok çalışmaları gerektiğine de inanmıştı. "insan yeryüzündeyken çok çalışmazsa, öbür dünyada Tanrının huzuruna çıkamaz" diye düşünüyordu. Ona göre hayat, uzun ve amansız bir mücadeleden ibaretti. Çok çalışmak, ağır yükü yerden kaldırıp omuzlara yerleştirmek ve Tanrının Kutsal evine bununla beraber gitmek demekti. Hayat, sadece uzun ve çetin bir mücadeleydi.

  Bach'ın öğrencilerinden biri, ustanın mezarı başında bir arkadaşına şöyle demişti : "Biliyor musun, bizim ihtiyar o kadar alçak gönüllü idi ki dehasının kıymetinden bile haberi yoktu. Dünyanın onu tanıyıp değerini anlaması için aradan belki de yüzyılların geçmesi gerekecek." Gerçekten de öyle oldu...
  5 ... gothic evil
 8. 7.
  j.s bach kompozitör müzisyen , dahi bach ı diğer müzik adamlarından ayıran en büyük özellik tam tamına 87 adet müzik aletini çalabilmesiy di bilhassa 24 telli gitar buna en iyi örnektir. bach adına Ankara 'da bir fan klüp bile vardır. bach ın flüt için yazdığı eserler muhakkak dinlenilmelidir. en güzel yorumu ise galway plays bach yorumudur. kendisi şu anda vefat etmiş olup, vefatın da dağıtılan mevlüt şekeri resim heykel bordür müzesin de sergilenmektedir.
  3 ... sicilyalim
 9. 8.
  Mendelsohn'un kasabtan aldığı et sayesinde keşfettiği yüce bestecidir. ilk dinlemede hipnozuna kapılınan besteci.
  2 ... vodvil
 10. 9.
  bach kelimesi aynı zamanda dere , çay , ırmak anlamına da gelmektedir.
  3 ... muhasebeye giris