1. 1.
  Klavyeli ve telli bir çalgı, çembalo.
  Orkestralarda çalınan iki yuvarlak yüzeyden oluşmuş metal vurmalı çalgı.
  http://www.istegenc.com.t...ul/muzik/enstruman_03.jpg
  ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  harpsichord..
  ... piano-forte
 3. 3.
  (bkz: ViRGiNAL)
  ... vend avesta
 4. 4.
  j.s. bach'ın oğullarından j.c. bach'ın yapıtlarıyla Barok çağın sürekli bas çalgısı olmaktan çıkarak seslerin özgürce işlendiği bir çalgı konumuna gelen ve böylece yeni konçerto anlayışının doğmasına sebep olan çalgı.
  1 ... sally
 5. 5.
  the beatles'ın in my life adlı şarkısı dinlenerek sesinin neye benzediği hakkında bilgi sahibi olunabilir.
  ... one after 909
 6. 6.
  yaylılarla müthiş bir tını uyumu vardır. tonaliteyi sağlamada çok önemlidir. oda orkestralarında arkada daktilo gibi çıkan ses ona aittir. basso continuo tarzının baş enstürmanıdır. çok mistik bir sesi vardır. bach ve scarlatti gibi besteciler tarafından solo olarak veya concertolarda baş enstürman olarak kullanılmıştır. oda orkestraları ve yaylılarla kullanmak için piyanoya beş basar.

  nasıl bir alet olduğunu merak edenler için

  https://video.uludagsozluk.com/v/klavsen-12090/  özellikle 2 3 klavsen aynı anda çalınınca mızraplı bir çalgı olan bağlamamıza da baya benzemektedir. örnek olarak j.s. bach bwv 1063 concerto for three harpsichords in d minor.
  ... kaptanozd
 7. 7.
  kanunun piyano formuna dönüştürülmüş hali denebilir kabaca. sesleri çok farklıdır ama.
  http://www.youtube.com/watch?v=oPlcpuuNIMA+
  1 ... dis kapinin ic mandali
 8. 8.
  suskunlar romanında kendisini hiç bilmeyen ve kendisini görmeden sesini duyan müzikle alakadar mevlevi dervişler tarafından sesi "aynı anda çalınan çok sayıda kanun"un sesi zannedilen batı menşeli klavyeli çalgı. (söz konusu romanı okumak ve romandan keyif almak için bir sebep daha).
  ... usualsuspects
 9. 9.
  barok dönemi müziğinde sıkça kullanılan pianonun atası diyebileceğimiz tuşlu çalgı. zaman içerisinde çeşitli varyasyonları çıkmakla beraber en güncel şeklinde iki katlı kavsenler geniş oktav sağladığı için ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.
  1 ... selambendunyali