1. 1.
  1712-1778
  fransız filozof.
  aydınlanma döneminin en ünlü ve etkili ismi.
  öğretisi toplumsallık üzerinedir.
  doğal durumdaki insanın yararlarıyla, uygar durumdaki insanın yararlarını yaklaştırabilecek bir düzen olası mı?

  "düzenin tüm devinimleri herkesin mutluluğundan başka bir yere yönelmesin diye, yöneticinin çıkarlarıyla halkın çıkarlarının tek ve aynı olduğu bir toplumda yaşamak isterdim."
  11 -2 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  sanılanın aksine fransız değil isviçrelidir, hatta cenevrelidir (ki o zamanlar cenevre bir şehir devleti gibiydi) ancak yazılarını fransızca yazmıştır.

  Babası isaac rousseau osmanlı istanbulu'nda saraydaki saatlerinin bakımından sorumlu olan kişiydi, galata'da yaşamıştır, hatta galata kulesi'nin önünde onun adına bir plaka bulunmaktadır.

  Rousseau'nun 5 çocugu oldu hepsini kimsesizler yurduna verdi, ama neden ? çünkü o esnada çocuk eğitimiyle alakalı Emile* adlı kitabı yazmakla meşguldu.
  15 -2 ... azorka
 3. 3.
  kişi başkalarının özgürlüğünü kısıtlamadıkça özgürdür diyen filozof
  6 ... forinternaluseonly
 4. 4.
  (28 Haziran, 1712 - 2 Temmuz, 1778) tarihleri arasında yaşamış
  Cenevre Prensliği doğumlu
  Fransız filozof, yazar, politika ve müzik teorisyeni,

  insan doğasına ilişkin çözümlemesiyle, insanın uygarlık tarafından değiştirilmemiş doğal halinin birçok açıdan daha üstün olduğu fikri ve modern demokrasi anlayışına temel oluşturan toplumsal sözleşme öğretisiyle ün kazanmış olan ünlü Fransız düşünürdür.
  Kendisi filozof sıfatını her zaman reddetmiştir.
  4 -1 ... vezir tonyukuk
 5. 5.
  (bkz: insan sosyal bir varlıktır)
  ... lazy pigeon
 6. 6.
  toplum sözleşmesi nin yazarı
  1 ... lois lana
 7. 7.
  söylenişi ''jan jak ruso'' biçimindedir .
  1 -1 ... gerko
 8. 8.
  insanlar üzerindeki etkisini uzun süre olumlu yönde koruyamamasıyla tanınırmış. diderot, voltaire gibi isimlerle önce dostluklar kurup, sonra kanlı bıçaklı olmuşlar.

  insanların akıllı olanlar tarafından yönetilmesini ileri sürecek kadar "specific" öneriler getirmiş.

  bu adam türk olsaydı, bırakın bütün dünya tarafından tanınmayı, saray mahallesinin hoşgörülen delilerinden biri olmaktan öteye gidemezdi. batılı 'mal'ının kıymetini biliyor.
  1 -1 ... caty blake
 9. 6.
  (bkz: Rousseau)
  (bkz: Henri Rousseau)
  ... 6.4.r.1.$.h
 10. 7.
  Fransız ihtilali'nin sembol olmuş düşünürü,politika adamı,sosyal bilimcisidir.Demokrasi kavramının gelişmesi ve bunun anayasal hukuk devleti modeline dönüşmesi adına büyük işler başarmış,bi anlamda bu düşüncelerin teorisini oluşturan kişi olmuştur.Mustafa Kemal Atatürk'ün bu şahsı kendisine idol olarak aldığı söylenir,zaten buna bağlı olarak da 1924 anayasası Rousseau'cu bir yaklaşımın ağırlığını taşımaktadır.
  3 ... faithful lover