bugün

java kocadır, c sharp karı.
c sharp her işletim sisteminde çalışmaz fakat java'yı her işletim sisteminde kullanılır. istisnasız... aksini duymadım.
başka bir bakıma ise
yer açısından java daha az kaplar. telefonlarda bellek kazancı olması açısından java kullanılır. fakat yavaş çalışır.
yavaş çalışmasının en önemli sebebi kodları satır satır okur ve derler.
c# ise tam tersi daha fazla yer kaplar fakat çok hızlı derleme yapar. javadan farkı olarak satır satır okumaz. programı okur akabinde derler.
yani bu iki programı karşılaştırmak çekiç ile penseyi karşılaştırmaktır. saçmadır.
ikiside çivi çakar ama çekiç le daha rahat olur. ikisinle de fındık kırarsın ama pense ile daha rahat olur.
öyle bişey işte.
c sharp lincoln ise java alex de souza'dır.
c sharp jenna ise java rocco'dur.
c sharp dinamiktir, kıpır kıpırdır, gelişecek büyüyecek javayı geçicektir.

ha bir de şu var; (bkz: java sharp)
java internette applet lerden tutunda servlet e kadar farklı alanlarda kullanım sağlamasıyla daha faydalıdır.
java kraldır, c# ise vezir.

nedense jav adeyince akan sular duruyor.
java c#'a oranla daha katı bir dildir. katı olmasının tabi ki dez avantajları ve avantajları bulunmakta.

java multiplatformdur, neredeyse dijital saatlerin bile içine atıp çalıştırılabilir. c#, microsoft sistemlerine bağlıdır.

projesinizi java ile geliştirdiğinizde sunucuları ister linux, ister bsd yapın fark etmez her ortamda çalışır. c# sadece windows sunucuda çalışır. mono kütüphanesi pistir, kakadır. kokar, doğru düzgün çalışmaz.

java ile mobil programlamada hem ios hem de android uygulamalar port edilebilir, biraz kanırtılırsa windows phone'a da port edilebilir.. c#'ta bunu yapmak için xamarin diye bir ide ve kendilerine ait kütüphane kullanmanız gerekir, yani gene bir ton para verirsiniz. parayı verdikten sonra, c#'ın java'ya benzetilmiş estetik ameliyatlı bir çakmasını görürsünüz. (bkz: xamarin)

java'yı oracle (bkz: oracle), c#'ı microsoft geliştirir. (bkz: microsoft)

c# .net framework'ü üzerinde çalışırken (bkz: net), java jvm (java virtual machine) (bkz: jvm) üzerinde çalışır.

c#, c++'dan korkar, java c++'ın kankasıdır.

sektörde neden c# kullanılır?
bunun pek çok sebebi vardır. başlıca sebep olarak okullarımızda c# öncelikli öğretilir. bundan dolayı yetişmiş kalifiye elemanlar c# bilirler (onu da tam bilmezler gerçi ancak biliyorlar diyelim). java bilen eleman yüksek maaş ister, yüksek maaşlara çalışır, firmalar da c#'a yönelerek personele daha az ücret vermek istediklerinden dolayı java ile çalışmazlar.

sektörde neden java kullanılır?
sunucu ve geliştirici ortamı bakımından personeline özgürlük sunmak isteyen ve sunucuya, geliştirici ortamlarına para vermek istemeyen firmalar bunu tercih ederler. sunucuya, geliştirici ortamına verecekleri parayı personellerine verirler. sunucuları ve personel bilgisayarları linux olursa büyük bir yükün altından kalkmış olurlar ve java'nın en büyük avantajı olan multiplatform'dan yararlanırlar.
geliştirdiğiniz uygulamanın ihtiyaçlarına göre hem c# .net ortamının hemde java jdk ortamının size

gerekli olanakları sağlayacağını düşünebilirsiniz ki gelinen noktada bu çok da yanlış değildir.

ancak ne zaman ki iş çizilen sınırların biraz ilerisine gitmek oluyorsa java bu konuda biraz öndedir.

bir programcı olarak iki ortama da hakim olmanız sizi daha nitelikli yapar.

yalnız ikisiyle de uğraşırken tamam ben oldum demek yapılan en büyük yanlıştır.

bir tıp hekiminin uzmanlık seviyesini koruduğu gibi sürekli okuyup araştırmak gerekli.
java açık ara alır dediğim versus.
c sharp, java yı tutar salla sallar yerin dibine geçirir.
Allah javanın da onu icat edenin de belasını versin. amin.
c++ varken java ve csharp ta neymiş?

ikisi farklı platformlar ama chsrap diyorum. javadan çok daha kolay. java da model oluşturup veri ile doldurmak neredeyse işkence, ama csharp ta modeli oluştur alanları setle gönder gitsin. kolay, hızlı ve sağlam şekilde uygulama geliştirmek için csharp.
c sharp görece daha kolay bir dildir, yapısı java'ya göre daha dinamik ve elastiktir. gel gelelim windows tabanlı ve kullanım alanı dardır.

türkiye'de alt segment işler kovalamak isterseniz c sharp işinizi görür.

büyük oynayayım derseniz java.

büyük resme bakarsanız zaten bu iki dil kıyas kabul etmez. ben işlevsellik açısından konuştum.
Python diyorum.
java bilen daha çok kazanır.
javs diyorum ben..

java tabii ki.. mühendis olup da java ile hesap yapan tek dangalak benim çümkü..

bi heves girdik, aynı işi 305 farklı fraksiyonla daha yapabilecekken java çocuu olup çıktık..

yıkıcı evet..
oyun geliştirmede unity engine kullanıyorsanız ske ske kullanacağınız dil c#'dır, Java ise arabadan cep telefonuna her bir skimde kullanılır. c#'ın kapsama alanı dardır, java'nın daha geniştir. sektörde "java bilen aç kalmaz" diye bir deyim vardır hatta.
görsel

istatistikler olmadan bile javanın alıp geçeceği versustur. Kodlamada ilk öğretilen dillerden birisi olan c# ile javanın kıyaslanması saçma olur fakat c# ile başlamanız, akış diyagramı ile de algoritmayı kavramanız tavsiye edilir.
java iyidir. ama şahsen web tarafında c sharp daha zevkli, daha pratik, daha hızlıdır. her ne kadar java üzerine çalışsam da gönlüm biraz c sharpta.
ikisiyle de çalıştım Kopyala Vs yapıştır. Mantık aynı syntax benzer çok farkı yok .