1. 1.
  fransız milli kahramanıdır.bir köylü kızıdır.onüç yaşında iken Tanrı'dan geldiğine inandığı sesler duymaya başladı. bu sesler ona kuşatılan Orléans şehrini ve bütün fransa'yı kurtarmasını söylüyordu. o sırada fransa çok güç durumdaydı.kral akıl dengesini bozmuştu.ingilizler bütün kuzey fransa'yı ele geçirmişlerdi. JAN DARC VII. charles'ın kral olmasını sağladı.silah kuşanarak asker kılığına girdi. orléans şehrini ingilizlerden kurtardı.1430 yılında ingilizlere satıldı belirli sebeplerden dolayı. büyücülükle ve dine gelmekle suçlandı. 1431'de Rouen şehri meydanında yakılarak öldürüldü.
  1 -1 ... tatlilimon
 2. 2.
  (bkz: jeanne d arc)
  (bkz: aramaya inanınız)
  4 -1 ... ozz le grand
 3. 3.
  Jan Dark'ın Öteki Ölümü adlı tiyatronun baş karakteri.
  1 -1 ... pinkbaby
 4. 4.
  jan isimli icki markasının daha fazla alkol iceren urunu.
  can isminin cerkezce kar$ılıgı.
  1 ... nightology
 5. 5.
  bernard shaw in simdilerde bir turlu bulunamayan oyunu. en son 1992 subat inda adam yayin evinden ciktigi rivayet edilir. adam yayinevi de pek aktif olmadigi icin bir sonraki basimi yapacak yayinevi hasretle ve merakla beklenmekte. oyunun bir efsane oldugu da bazi soylentiler arasinda.
  1 ... ipekbocegikadardikbasli
 6. 6.
  sosyal duyarlılıktan bir haber yeni nesil kadınların ve lafta devrimci erkeklerin ibret alması için güzel bir örnek.
  2 ... fidelcastro
 7. 7.
  bernard shaw'ın en tutulan oyunudur. oynanası ve izlenesi olmakla birlikte okunasıdır da. genç tiyatrocular bu oyunu bulup muhakkak göz atmalılar, diye düşünürüm hep.
  1 ... hari poter
 8. 8.
  Tanrı'dan geldiğine inandığı seslerle Fransa'nın kralına yardım edip ülkeyi ingilizlerin elinden kurtaran azizedir. 15.yy başlarında Fransayı bir kadın yıkıp bir kadın kurtaracaktır sözünün hakkını veren kişidir. Cadı olduğu iddaa edilerek esir alınmıştır. Esirlik süresince kurtarıcısı olduğu kraldan hiçbir şekilde destek görmemiş diyorlar. Kaçıncı yüzyıl olursa olsun o da bir politika kurbanıdır. Yakıldıktan 20 yıl sonra suçsuz olduğu ortaya çıkmış ve 1920de ise azize ilan edilmiştir.
  1 ... krista
 9. 9.
  16-17 yaşlarında ülke kurtaran, gene de yaranamayan, angut kilise tarafından daha 30 yaşına gelmeden öldürülen fransızların halk kahramanı kızcağız.
  1 ... saturdaynight
 10. 10.
  efsanevi bir kızdır. tarihte olmazsa olmazlardandır. genç yaşında neler yapmıştır ama aldığı şey koca bir hiçtir.
  1 ... selia