bugün

kızgın boğa filminde robert de niro'nun canlandırdığı karakter.la motta'nın önce zirveye çıkışı ordan da dibe vuruşu mükemmel bir şekilde işlenmiştir.robert de niro bu rol için tam 25 kilo almış;rolün hakkını vermek için amatör boks maçlarına çıkmış ve bu maçlardan 2 tanesini nakavtla kazanmıştır.
(bkz: raging bull)
asil adi "jake de la motta" olan la motta'yı raging bull'da robert de niro'nun canlandırdıgı karakter olarak tanıtmak, muhammed ali'yi ali filminde will smith'in canlandırdıgı karakter olarak tanıtmak gibidir.
oysaki la motta, boksun gelmis gecmis en buyuk beyaz dovusculerindendir, bu yuzden adına filmler cevrilmistir.... alcaktan, egilerek dovusme konusunda uzmandır, cogu macını da boyle kazanmıstır. ellerinin kucuk olmasından dolayı boksu bırak diyen cok olsa da o devam etmiştir. 30'lu yıllarda doğan la motta'nın en buyuk rakibi, belalısı sugar ray robinson olup, bu duello bize muhammed ali foreiman cekismesini hatırlatır. donemin her macını nakavtla kazanan en buyuk boksorune karsı yaptıgı 5 efsanevi mucadeleden sadece 1'ini kazanmasına ragmen, bu maclardan sonra robinson'a soyledigi su cumleler akıllara kazınmıstır: beni asla yıkamadın ray.. beni dovdun, ama beni asla yıkamadın.. benden guclu oldugunu gosteremedin..
bu da bize rocky replikleri'nin nerden geldigini hatırlatır.
(bkz: adrian)
boks tarihinin efsane boksörlerindendir.

hayat hikayesi robert de niro'nun başrolünü oynadığı raging bull filminde anlatılmıştır.
dün 96 yaşında vefat etmiş efsanevi boksör.

http://www.haberturk.com/...otta-oldu-mu-1639608-spor