bugün

chp nin muhalefet döneminde iyiden iyiye artan durumdur. yazı..
Beni ne iş olsa yaparım abla seviyesine getirmesinden korktuğum dönem.
5 aydır içinde bulunduğum durum. iş ilanlarına bakarsanız zaten firmaların adeta eleman almamak için birbirleriyle yarıştığını göreceksiniz.

Alanında minumum 2 yıl deneyimli.
Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun.
Yoğun iş temposuna ayak uydurabilecek.
Gerektiğinde fazla mesai yapabilecek.
Analitik düşünme yeteneği olan.
iyi seviye ingilizce bilen.
Referans verebilecek.

Edit: verdiğin mangıra bak, soktuğun zangıra bak.
Domalıyımda sürttürün bide tatlı niyetine aq.
çalıştığım şirkete uzun vadeli çalışan olarak alınmışken, şirket kısa vadede battı. aylardır işsizim, çok büyük sıkıntılardayım. inşallah buluruz yakında gönlümüzü hoş edecek bir iş, tüm iş arayanlar olarak.
Kanayan yara..
Efendim, ne vardı. Metelik bilene yok kurşun atalım. Ağlasam sesimi duyar mısınız mısralarım da.
(bkz: suriyelilere yedirip içirmeye devam edeceğiz)

Suri kardeşlerimiz doyarken sen aç kalmışın ağlanma.

Ümmet tıka basa yer sen kimsin ki??

Bak ne demişin aktroll şimdi git reisine ağla.

(bkz: #40406386)
işgücü arzının, işgücü talebinden fazla olma durumu.
görsel

bu illet yüzünden kafayı yememek için kendimi farklı uğraşlara verdim.

mesela twitter'da yönettiğim bir hesap için görseldeki gibi içerikler oluşturuyorum, en azından bir şekilde boş durmamış oluyorum.

tamamen gönüllü olarak yaptığım bu işin ilgili kulüp yetkililerinin de ilgisini çektiğini gördükçe hepten motive oluyorum.

bu süreci en az hasarla atlatacağıma inanıyorum. ama ne zaman atlatırım, bilemiyorum.....
özellikle inşaat sektöründe korkunç boyutlara ulaşmış durumda.
mesela 2009-2018 yıllarında inşaat mühendisliğini seçip okumuş yüz binler var. yazık.
Ben işsizliğe inanmıyorum dostlar. iş yok diye ağlayan adam “tembel“ adamdır benim gözümde. Bu sosyal devlet zırvaları tamamen tembelliğe alıştırıyor insanları. Başka bir bok değil, devlet ölene kadar işsizlik maaşı verse hayır demeyecek montofon inekleri ile dolu ortalık. Şuan da particilik işi malum iyi gidiyor adam belediyeye uğramadan on milyar maaş alıyor, amcası dayısı olanlar iyi bilir *

Almanya'ya gidin bakın, devletten yardım alanların çoğu türkler, kürtler. alman hükümetinden para alıp kaçak göçek işler yapıyor. (araba alıp satma) hatta beyaz showda bir Almancı gevşek gevşek “arbeitsamt” abaksa (işsizlik parası) dayadım sırtımı hiç ölmeyecek bir iş diye övünüyor. rahatlık bizde böyle işte.

Herkes rahat, bedava para nasıl kazanırımın derdine düşmüş. Üretmeden, çalışmadan çok zor. Bu yüzden de eytim şart arkadaşlar, kendinizi geliştirin.
görsel
Nasıl birseydir diye merak etmeyin?

Cevap: bu saatten sonra uluda entry kasmaktır.
Hangi başlığa yazacağımı bilmediğimden bu başlığa yazıyorum.

Geçtiğimiz günlerde yapılan yks sonrası mizahı yapılan, ülkemizin kanayan yarası. Bakıyorum, sınavı kötü geçen, ya da bu işten bir mizah malzemesi çıkarmaya çalışan her sayfa burger King, mc Donald's, bim, a101 esprileri yapmaya çalışıyor.

Arkadaşlar siz işin ciddiyetinin farkında mısınız? Kolay sanıyorsunuz herhalde bu iş yerlerine girmeyi. Sanki her başvuranı alıyorlar anasını satayım. Tamam mizahtır gül geç diyeceksiniz haklısınız da, işin vehametini şuradan anlatayım size bilmeyen genç kardeşlerimiz varsa durumun ciddiyetini anlasın.

Yakın bir akrabam ismi lazım değil bir süpermarketler zincirinde şef. Geçenlerde işkur üzerinden ilan açmışlar. 6 kişi alacaklarmış. Başvuran sayısı 700 küsur ve yönetici tayfasından tanıdığı olan 20 küsur kişi var. Bak 6 kişilik kontenjana 700 başvuru diyorum. Yani torpilli olmak da yetmiyor, premium torpil lazım. Üstelik bu öyle 3000 4000 lira maaşı olan bir mühendislik/yöneticilik işi falan değil, o mizahını yaptığınız, sizi asgari ücretle çalıştıracak herhangi bir süpermarketler zincirinin kasiyer/temizlik vs. elemanı ilanı.

Hülasa ekmek aslanın bağırsağında abi, ağzında falan da değil artık.
Rekor seviyededir.
Sadece işkurda kayıtlı lisans mezunu sayısı 700 binmiş.
Yaşasın hükümet. Herkes s400 operatörü olacak.
şu an itibarıyla açık lisenin bitmesiyle baş başa kaldığım durum tyt ayt ye özel sebeplerden dolayı giremedim.
Küçükken okul olmasın bütün gün evde otururum derdim de okul sonrası baktım yok abi öyle olmuyor. insan bunalıyor, bir halta yaramadığını ve böyle devam edeceğini düşünüp duruyor. Sonrasında da herkes sevmediği işi yapmak zorunda kalıyor.
saç beyazlatır. Allah herkese sabır versin, hayırlı helal kazançlı işler nasip etsin.
mezun olduktan sonra 1 yıl iş bulamadım. 1. yılın sonunda bir fabrikada işe başladım. öyle de saçma birşey.
kapitalizmin krizidir arkadaşlar.

dünyada kapitalist bir sistemde ekonomi kuran hiçbir ülkede -gelişim seviyesi farketmeksizin- işsizliğin önüne geçilememiştir.
dünyada sosyalist bir sistemde ekonomi kuran hiçbir ülkede -gelişim seviyesi farketmeksizin- işsizlik sorunu olmamıştır.

çünkü işsizlik demek patronların işçileri istediği şartta ve istediği ücrette çalıştırmasının garantisi demektir.

işsizlik demek bir patronun haksız mesai ile çalıştırdığı işçisinin sitemini 'seni işten atsam bir şey kaybetmem, dışarıda binlerce insan var' bastırmak demektir.

küçük çözümler, bencillikler aramayın, düzene karşı koyun.
En kötü iş bile işsizlikten iyidir. Kesinlikle ben o işi yapmam diye düşünmeyin. Evde oturmaktan kafayı yersiniz sonu intihara kadar gider ki gidiyor da görüyoruz medyada vs. Hedeflerinizden ve hayalinizden vazgeçin demek değil söylemek istediğim, en azından cep harçlığınız için dahi olsa çalışın gururunuz incinmez hiç olmazsa ananızdan babanızdan para isterken.
iki üniversite bitirdim hala tık yok. Artık polis bekçi PTT Allah ne verdiyse yardırmayı düşünüyorum. Acaba boğaz köprüsünden atlamaya çalışıp bana iş verin diye bağırsam mı. Bir o kaldı çünkü.
Hala işsiz sayısı üzerinden hesaplanan. işsizliği çalışanlar üzerinden hesaplamak lazım. Bu ülkede çalışanların sayısı belli mi? Belli. Çalışması gereken (potansiyel) insanların sayısı da belli. Potansiyel olarak çalışması gerekenden çalışanları çıkar. Al sana en net işsizlik.

işsizlik= çalışma potansiyeli olanlar - çalışanlar

Bu kadar basit. Yok iş arıyormuş/aramıyormuş bunlar hikaye.
Türkiye'deki gerçek işsizliğin 15-20 milyon kişi civarında olduğunu tahmin ediyorum.