bugün

Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.
ben yarım yamalak dinlediğim bir adamı, başımdan savmak istedim mı, ona hak veriyormuş gibi yaparım.

Albert camus - yabancı
Oysa insan bir kabahat işlemişse, buna şahit olanlarla aynı yerde barınamaz artık. Göz göze gelemez şahitler ile kabahatliler. Kendileri unutmak istese bile olanları, birbirlerinin gözlerinde tazelenir hafızaları.

Suçlu Öyküler
" zekâyı ve aklı en büyük kuvvet farz ediyoruz. Fakat, bakalım bazı akılların kendilerine göre verdikleri bu kıymet hükümleri doğru mu?
Eşyaya kendi dimağımızın mikyasları ile kıymetler veriyor, bunlara körü körüne inanıyoruz. Halbuki tabiatın, asıl idare eden kuvvetin verdiği kıymet hükümleri bizimkilerden kim bilir ne kadar ayrıdır."

Sabahattin ali - bir skandal
Dünyada rahat yaşamak için bir aptal olmak lazım.
Fakat ne derlerse desinler, biz kalbimizin ve kafamızın doğru bulduğu şeyleri etrafın ne dediğine bakmadan yapmalıyız.
O kadar da değil %99u aynı puntoyla aynı renkle aynı satırlarda yazan ama ruha girizgah atan önemsizlerdir insanlar artık oynamayı yaşamaya tercih ediyorlar.
"Başkalarının gözünde iyi yaşıyor görünürken hayat ayaklarımın altından akıp gidiyormuş...
Şimdi de ölmeye hazırlan bakalım."

/ıvan ilyiç'in ölümü.
benzer yanlarımız o kadar çok ki, dedim. ikimizde üzüntüyle zevki aynı derecede duyumsayan ender yaratılmış varlıklardanız. bizim gibilerin tüm duyguları bir araya gelince fırtınalar oluşur. böyle insanları düzensiz bir topluluğa yerleştirince fena halde rahatsız olduklarını görebileceğiniz gibi, hoşlarına giden varlıklar arasında mutluluklarına tanık olursunuz. fakat bizim için bir üçüncü ruh hali daha vardır. bu ruh halini ancak aynı hastalığa yakalanmış olanlar bilebilir ve ancak onlar birbirine dert ortağı olabilirler kötülük gibi, iyiliğinde bizi etkileyemediği anlar vardır.

( vadideki zambak - balzac)
Fotoğraf çekilmek istemeyen insanları anlayın lütfen...
görsel
“ben aşktan daima kaçtım.hiç sevmedim. belki bir eksiğim oldu. fakat rahatım. aşkın kötü tarafı insanlara verdiği zevki eninde sonunda ödetmesidir. şu veya bu şekilde.. fakat daima ödersiniz… hiçbir şey olmasa, bir insanın hayatına lüzumundan fazla girersiniz ki bundan daha korkunç bir şey olamaz.”

(bkz: saatleri ayarlama enstitüsü)
"insanın, kendi gardiyanı olduğu bir hapishaneden kaçması çok zordu!"

Daha - Hakan Günday
Şu iz bırakan bilmemneler başlıklarını görünce direkt vega çalmaya başlıyo kafamda iz bırakanlar unutulmaz.
Açim dinliyim bari.

Cümleyi falan siktir edin de, sırça fanusu okuyun iyiydi. Veronica ölmek istiyor da aynı şekilde. Tavsiye olunur.
şimdi ölecek olsaydım eğer, bu benim en mutlu anım olurdu zira korkarım ki ruhum alabildiğine doymuştur ve korkarım ki, bilinmeyen bir akibette böylesine bir doymuşluğun yerini alacak huzur bulunmayacaktır.

iktidar, bertrand russell.
"Alın yazımız arzumuzdan daha kuvvetlidir."

Kira Kiralina - Panait Istrati
görsel

soru bankamda vardı.
insan hayatının kutsallığına sarsılmaz bir inançla bağlı hümanist bakış açısı yüzünden insanları "Bunun nesi kutsal?" diye sormak zorunda bırakan acınası bir seviyeye dek hayatta tutuyoruz.
“Hikâye,” dedim, “gel seninle anlaşalım. Sen yarım kal, adını da Yarım Kalan Hikâye koyalım.”
“Sen zaten neyi tamam ettin ki?” dedi bana.
“Aslında, tam diye bir şey yoktur,” dedim, “her tam, bir üst yarımın alt basamağıdır. Yani yarım da
bir bütündür.”
“Boşver de,” dedi, “hiç değilse taslak, maslak bir final yaz.”
“Peki,” dedim, “nasıl bir finale gidelim?”
Durdu. Bekâra karı boşamak kolaydı. Bozmadım, sabırla bekledim.
“Mesela...” dedi, “başka bir kadına âşık olsun, ona kapılsın gitsin.”
“Ne bu?” dedim, “Boğaz motoru mu, bir o kıyıya bir öbür kıyıya, kır dümeni dolaş dur. Geç
bunları.”
“Peki...” dedi, “bu hikâye adama yetmesin, başka şehre ya da memlekete gitsin.”
Fikir fena değildi. Boka sarmış bir hikâyeyi, daha derin bir boka sarmak, belki bir çıkış yolu
olabilirdi.
" Kafam cam kırıklarıyla dolu doktor. Bu nedenle beynimin her hareketinde düşüncelerim acıyor anlıyor musun? "

Oğuz Atay - Tehlikeli Oyunlar.
güçlü olmaya benden daha çok ihtiyacın var
çünkü haksız olduğunu
kalbinin bir yerinde biliyorsun
insanların birbirleri ile gereksiz didişmeleri, özellikle de genç insanlar tüm mutlulukları tadabilecekleri yaşamlarının en güzel zamanlarında birlikte geçirecekleri mutlu günleri birbirlerine zehir ederler ve ancak sonra bunu telafi etmelerinin imkansız olduğunu anlarlar.

Genç werther'in acıları.
"Hadi, hep birlikte mum yakalım gün ışığına!"

William Shakespeare
Romeo ve Juliet
Boğazına ip geçirilmiş hangi milyoner tek bir nefes için milyonlarını feda etmez?

- ölüler evinden anılar.
"sevginin büyük bir güçlükle yarattığı şeyi, kin, bir anda yok eder."

kira kiralina - panait ıstrati
mutsuz olduklarını söyleyen insanlara öyle hemencecik inanmayın. önce bir sorun bakalım hala uyuyabiliyorlar mı? yanıt evet ise, her şey yolunda demektir. bu da yeterlidir.