1. 1.
  genellikle bir işten kendi isteğiyle ayrılmak manasında kullanılan bileşik fiil.
  3 ... kemalettin şentürk
 2. 2.
  bir işten zorlayarak, baskı yaparak, hakkında soruşturma açılacağı tehditleri savurarak da yaptırılabilir kişiye. çünkü bilinir ki kişi görevden alınsa mahkeme hakkı doğar. akabinde görevine dönebilir. bir de tazminat olayı vardır. mesela futbol klüpleri hocalarına tazminat ödememek için görevden ayrılıyorum diyene kadar tahammul eder.
  2 ... palta
 3. 3.
  +patron: spchbbbl bey, hiç iş yapmayıp, sabahtan akşama kadar internet başında uludağ sozluğe entry girmenizden dolayı kovuyorum sizi... insan biraz da işine bakar değil mi yauu??
  -spchbbbl: sen kovmuyorsun, ben istifa ediyorum!!!
  +patron: hadi len!!
  -spchbbbl: fuck off!!!!
  3 -2 ... speechbubble
 4. 4.
  istifa mektubunu yazarsiniz
  masaninizin ustunu toplarsiniz
  ve kimseye gorunmeden yavas yavas,
  binadan cikarsiniz
  her yerde hatiralar gozunuzde canlanir
  ama kapidan cikana kadar
  dayanirsiniz
  kapidan cikinca bir sigara yakar
  arkaniza bakmadan sokaktaki kalabaliga karisirsiniz
  cunku bilirsiniz
  yeni bir seyler yapmak icin
  önce yikmak gerekir.
  bu kadar basit......
  20 ... mulayim
 5. 5.
  hukuki açıdan bakılsdığında patrona istifa ediyorum deyip çekip gidilmesi hatalıdır. işveren sizden iki aylık ücretiniz kadar bir para alabilir *. ayrıca kusurunuz çok büyük olmadıkça ya da tazminat alabilecek durumdaysanız kovulmak iyi bir şeydir. sonuçta tazminat alırsınız.

  ayrıca biri size "kovuldun" dedikten sonra artistlik yapıp "hayır ben istifa ediyorum" demiş olsanız bile hukuken kovulmuş olursunuz. yani tazminatınızı alabilirsiniz. *

  edit: ikinci paragrafta anlatılanlar ben iş hukuku dersi alırken geçerliydi. kanunlarda değişiklik olmuş olabilir. mühendislik okuyan biri olduğum için yapmış olduğum yorumu okuyup da gaza gelmemenizi rica ederim.
  8 ... sagi
 6. 6.
  istifa ettikten sonra bir kaç gün kalıp yeni gelene işi öğretme gafletine düştüyseniz yıllarca çektiğiniz sıkıntıların katmerlisini çektirirler . ( tecrubeyle sabit )
  3 ... limitsifiragiderken
 7. 7.
  (bkz: siz beni kovmuyorsunuz ben istifa ediyorum)
  3 ... deli bozgun dolu dizgin
 8. 8.
  her ne kadar hafif bir burukluk olsa da zaten artık olmak istemediğiniz yerden ayrılmanın haklı sevinci tüm burukluğu siler süpürür.
  3 ... birdy
 9. 9.
  yeniye ve iyiye yürüdüğünüzü hissederken,bir yanınızın çok ama çok acımasıdır.Hayallerinizi,umutlarınızın artık o işyeriyle kesişmediğini hissetmişsinizdir,mecbur kalmışsınızdır,ağır mobbing görmüşsünüzdür,gitmek zorundasınızdır işte.Dilekçeye ''kendi isteğimle'' yazarken,altına o işyerinde atacağınız son imzayı atarken içiniz acır yinede.üstünüze zimmetli şirket eşyasını teslim edersiniz,o anda anlarsınız işin ciddiyetini,antetli kağıtlarını falan değilsede;belki şirket yemeklerini özleyeceğinizi.kapıdan son kez çıkıp yüzünüze temiz hava çarptığında,mutlu oluverirsiniz tekrar. yeniye,daha iyiye yürüdüğünüzü;bir çürük dişi çektirdiğinizi hissedersiniz.Sanki fonda eye of the tiger çalmaktadır.Omuzlarınız dik,bakışlar mağrur yürürsünüz.
  4 ... veritaserum
 10. 10.
  - kovuldun!...
  + sen beni kovamazsın istifa ediyorum!...
  - git işine bee!.. yeşilçam mı burası?
  + hönk???? *
  3 -1 ... tiryaki